Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. júna 2020

Pellegriniho strana môže byť problém pre Smer-SD a OĽaNO, Slosiarik hovorí o efekte snehovej gulePri novej strane Petra Pellegriniho môže zafungovať efekt snehovej gule a môže sa posilniť jej podpora. Závisí to od toho, ako sa bude vyvíjať ...Zdieľať
img_5530 min 676x451 29.6.2020  - Pri novej strane Petra Pellegriniho môže zafungovať efekt snehovej gule a môže sa posilniť jej podpora. Závisí to od toho, ako sa bude vyvíjať situácia okolo nového politického subjektu Hlas – sociálna demokracia, ktorý v pondelok Pellegrini ohlásil. Pre agentúru SITA to povedal sociológ Martin Slosiarik z agentúry Focus.

Možný budúci líder opozície„V pôvodnom elektoráte strany Smer má Pellegrini stále vysokú dôveru. Ak v prieskumoch bude lídrom opozície, dokonca by sa stalo, že bude lídrom rebríčka preferencií strán a preskočil by v budúcnosti OĽaNO, časť voličov sa môže identifikovať s Pellegrinim a pre Smer to bude problém,“ priblížil Slosiarik. Podľa neho časť voličov bude čakať na ďalšiu ponuku od vznikajúcej strany.

Pellegriniho strana v júnovom prieskume Focusu pre TV Markíza dosiahla podporu 19,3 percenta. S rozdielom jedného percenta skončila druhá za vládnym hnutím Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktoré by podporilo 20,3 percenta opýtaných. Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) by volilo 9,5 percenta respondentov.

Podľa Slosiarika štruktúru voličov Pellegriniho strany tvorí 41 percent voličov Smeru-SD, takmer 30 percent sú nerozhodnutí. Z ostatných strán má s ôsmimi percentami najväčšie zastúpenie Sme rodina, Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) majú tri percentá a zvyšok sú rôzne iné strany.

Napríklad politický subjekt Dobrá voľba Tomáša Druckera. Ako ďalej povedal Slosiarik, iné prieskumy ukázali, že Pellegrini mal vysokú mieru podpory práve medzi nerozhodnutými voličmi.

Musia zvládnuť kľúčovú fázu


Respondenti sa v júnovom prieskume vyjadrovali k „strane Petra Pellegriniho“. Otázkou je, či táto podpora v budúcnosti neklesne, ak sa budú vyjadrovať k strane Hlas – sociálna demokracia. Podľa Slosiarika pre voliča musí vzniknúť asociácia, o akú stranu ide.

„Predpokladom toho je kampaň na zavedenie novej značky na politickom trhu. Ak toto nezvládnu, je to problém. Ľudia stranu nebudú vedieť identifikovať, lebo Pellegriniho meno tam už nebude,“ ozrejmil sociológ. Predpokladá, že Pellegrini a jeho spolupracovníci si uvedomujú, že pôjde o kľúčovú fázu pri zakladaní nového politického subjektu.

Ministerstvo vnútra SR zaregistrovalo prípravný výbor strany Hlas – sociálna demokracia. Expremiér Pellegrini 17. júna vyhlásil, že k jeho novovznikajúcemu subjektu sa pridávajú poslanci parlamentu za stranu Smer-SD Richard Raši, Peter Žiga, Denisa Saková, Erik Tomáš, Ľubica Laššáková, Ján Ferenčák, Matúš Šutaj Eštok, Peter Kmec, Róbert Puci a Ján Blcháč.

Šéf Smeru-SD Robert Fico 19. júna vyzval Pellegriniho, aby sa funkcie podpredsedu parlamentu vzdal počas júlovej schôdze NR SR. Od odídencov zo strany okolo Pellegriniho taktiež očakáva, že opustia funkcie predsedov parlamentných výborov, ktoré patria strane Smer-SD.


Zdroj: Webnoviny.sk - Pellegriniho strana môže byť problém pre Smer-SD a OĽaNO, Slosiarik hovorí o efekte snehovej gule © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Peter Pellegrini zakladá stranu Hlas-Sociálna demokracia, predstavil aj logo svojej novej strany (video) (29. 6. 2020)
 Peter Pellegrini predstavil 11 členov budúceho sociálnodemokratického subjektu. (17. 6. 2020)
 Fico sa v statuse na sociálnej sieti vyjadril k rozhodnutiu Pellegriniho odísť zo Smeru-SD (10. 6. 2020)
 Pellegrini je dieťa Smeru a Za ľudí s jeho stranou spolupracovať nebude, Sulík túto možnosť nevylúčil (10. 6. 2020)
 Smer-SD sa po odchode Pellegriniho podľa politológa zmení na radikálnu až komunistickú ľavicu (10. 6. 2020)
 Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini definitívne odchádza zo Smeru. (10. 6. 2020)
 Pellegrini získava čoraz väčšiu popularitu, banskobystrickí smeráci ho chcú na čele strany namiesto Fica (21. 5. 2020)
 Pellegrini pripustil svoj odchod zo Smeru ako jedno z riešení, s Ficom sa rozprával niekoľkokrát (19. 5. 2020)
 Odmietanie Pellegriniho v Smere je pre Druckera úsmevné, nevylučuje spoluprácu s výraznou osobnosťou (8. 5. 2020)
 Pellegrini chce snem Smeru už v septembri, otázky o svojom odchode zo strany označil za predčasné (6. 5. 2020)nasledujúci článok >>
Ukrajincov žijúcich na Dombase hromadne zvážajú do Ruska, majú odvoliť v Putinovom referende
<< predchádzajúci článok
Na východe Slovenska vyrastie nový priemyselný park, Sulík chce pripraviť pôdu pre investorov

Pellegriniho strana môže byť problém pre Smer-SD a OĽaNO, Slosiarik hovorí o efekte snehovej gule - diskusné fórum čitateľov