Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. mája 2020

Prvá návšteva Korčoka smerovala do Česka, s Petříčkom rokoval o uvoľňovaní režimu na hraniciach (video)Vzájomné vzťahy SR a ČR ako aj režim na spoločných hraniciach boli témami rokovaní ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka (nom.Zdieľať
Prvá návšteva Korčoka smerovala do Česka, s Petříčkom rokoval o uvoľňovaní režimu na hraniciach (video)

26.5.2020  - Vzájomné vzťahy SR a ČR ako aj režim na spoločných hraniciach boli témami rokovaní ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka (nom. SaS) v Českej republike.

Koordinované uvoľňovanieAko ďalej agentúru SITA informoval tlačový odbor rezortu zahraničia, s českým rezortným partnerom Tomášom Petříčkom sa minister stretol na zámku vo Valticiach. Cesta do ČR bola prvou zahraničnou cestou Korčoka od nástupu do funkcie.

Pokiaľ ide o hraničný režim, ministri sa zhodli, že spoločným záujmom oboch krajín je jeho koordinované uvoľňovanie.

„V našich podmienkach to závisí od rozhodnutia Ústredného krízového štábu a vlády SR, ktorá pozorne naslúcha odborníkom v oblastiach epidemiológie,“ povedal Korčok.
 
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Českého ministra zároveň informoval o plánovanom rozhodnutí vlády SR umožniť slovenským občanom vycestovať do okolitých krajín s výnimkou Ukrajiny na dobu 48 hodín, ak spĺňajú podmienky vstupu cieľovej krajiny.

Najlepšie výsledky v boji s pandémiou


„Českí partneri sú si vedomí, že naša krajina má najlepšie výsledky v boji s pandémiou, preto som ich požiadal o to, aby naši občania mohli cestovať do Česka aj bez testov. Aj z toho dôvodu, že riziko rozširovania epidémie je zo strany Slovenska najnižšie. Treba však uviesť, že partneri očakávajú rovnaké podmienky aj od nás,“ zdôraznil minister.

Pokiaľ ide o zámer ČR otvoriť hranice so susednými štátmi k 15. júnu, podľa Korčoka bude postoj SR v tejto oblasti záležať od vývoja epidemiologickej situácie v Českej republike, ale aj od vývoja v tých krajinách, s ktorými západní susedia Slovenska otvoria hranice.

Ministri zároveň potvrdili nadštandardné vzťahy medzi oboma krajinami. „Poďakoval som sa za ústretový postoj, ktorým Česká republika potvrdila blízkosť k Slovensku aj počas pandémie. Tá sa potvrdila napríklad aj tým, že českí partneri pomohli pri repatriácii 341 našich občanov v rámci 22 letov,“ dodal Korčok.


Zdroj: Webnoviny.sk - Prvá návšteva Korčoka smerovala do Česka, s Petříčkom rokoval o uvoľňovaní režimu na hraniciach (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Na Slovensku potvrdili dva nové prípady Covid-19, počty chorých každým dňom klesajú (26. 5. 2020)
 Slovenka vyskúšala prekročiť rakúske hranice viackrát po sebe. Prešla by aj bez občianky (26. 5. 2020)
 Česko ruší nákupné obmedzenia, seniori už nebudú mať vyhradený čas (25. 5. 2020)
 Z prvej pomoci štát pomohol už 400-tisíc ľudom, vyplatil vyše 96 miliónov eur (25. 5. 2020)
 Kiná a divadlá budú otvorené aj v nedeľu, Matovič ohlásil aj termín otvorenia fitness centier (video) (25. 5. 2020)
 Odvody za marec a máj môžu niektoré SZČO a zamestnávatelia zaplatiť do konca tohto roka (25. 5. 2020)
 Slováci by mohli vycestovať aj bez negatívneho testu na Covid-19, Korčok o to požiadal tri štáty (25. 5. 2020)
 Trvalý kurzarbeit bude mať zmysel iba ak sa nezvýši daňovo-odvodové zaťaženie, upozorňujú zamestnávatelia (25. 5. 2020)
 Američania vydali zákaz cestovania z Brazílie do USA, dôvodom je koronavírus (25. 5. 2020)
 Majitelia fitnescentier diaľnicu zatiaľ úplne nezablokovali. Matovič ich pozval na úrad vlády (25. 5. 2020)nasledujúci článok >>
COOP Jednota potvrdila lídra v obľúbenosti privátnych značiek, maslo, bryndzu, mak a čaj si spotrebitelia zvolili za najlepšie novinky na trhu
<< predchádzajúci článok
Slovenka vyskúšala prekročiť rakúske hranice viackrát po sebe. Prešla by aj bez občianky

Prvá návšteva Korčoka smerovala do Česka, s Petříčkom rokoval o uvoľňovaní režimu na hraniciach (video) - diskusné fórum čitateľov