Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. mája 2020

Slováci by mohli vycestovať aj bez negatívneho testu na Covid-19, Korčok o to požiadal tri štátyMinister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) požiadal svojich rezortných partnerov z Česka, Rakúska a Maďarska, aby do ich krajín mohli cestovať ...Zdieľať
ivan korcok 676x451 25.5.2020  - Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) požiadal svojich rezortných partnerov z Česka, Rakúska a Maďarska, aby do ich krajín mohli cestovať slovenskí občania bez negatívneho testu na ochorenie Covid-19. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí (MZV).

Najlepšia epidemiologická situáciaKorčok argumentoval tým, že epidemiologická situácia na Slovensku je spomedzi okolitých krajín najlepšia. Práve koordinácia krokov pri uvoľnení obmedzení hraničných režimov bola hlavnou témou videokonferencie ministrov zahraničných vecí krajín Slavkovského formátu (Slovensko, Rakúsko a Česko - S3), ktorá sa dnes 25. mája s podporou Slovenska rozšírila aj o Maďarsko.Korčok svojich rezortných partnerov informoval o rozhodnutí Vlády SR umožniť občanom vycestovať do okolitých krajín, avšak s výnimkou Ukrajiny, na dobu 24 hodín, ak spĺňajú podmienky vstupu cieľovej krajiny.

„Kolegovia z okolitých krajín sú si vedomí, že naša krajina má najlepšie výsledky v boji s pandémiou, preto som ich požiadal o to, aby naši občania mohli cestovať do Rakúska a Česka aj bez testov. Aj z toho dôvodu, že riziko rozširovania epidémie je zo strany Slovenska najnižšie. Treba však uviesť, že partneri očakávajú rovnaké podmienky aj od nás,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

Prizvali aj Maďarsko


Rokovanie S3 sa v pondelok s podporou Slovenska rozšírilo aj o Maďarsko. „Slovensko podporilo prizvanie Maďarska, aby sme aj v tomto rozšírenom formáte pokračovali v diskusii ohľadom hraníc, ocenil som pritom práve tú skutočnosť, že Maďarsko ako prvé umožnilo našim občanom vstup na svoje územie bez potrebných testov,“ vyhlásil minister.

Rakúsky, český a maďarský kolega Korčoka na rokovaní informovali o svojom pripravovanom rozhodnutí otvoriť hranice so susednými štátmi, vrátane Slovenska, k 15. júnu.

„Postoj Slovenska však bude záležať od vývoja epidemiologickej situácie v uvedených krajinách, ale aj od vývoja v tých krajinách, s ktorými si naši susedia otvoria hranice,“ doplnil Korčok.

Dodal, že odpoveď je potrebné nájsť aj v očakávaniach slovenských občanov, ktorí sa zaujímajú o možnosti cestovania do Chorvátska.


Zdroj: Webnoviny.sk - Slováci by mohli vycestovať aj bez negatívneho testu na Covid-19, Korčok o to požiadal tri štáty © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Američania vydali zákaz cestovania z Brazílie do USA, dôvodom je koronavírus (25. 5. 2020)
 Majitelia fitnescentier diaľnicu zatiaľ úplne nezablokovali. Matovič ich pozval na úrad vlády (25. 5. 2020)
 Cez hraničný priechod Berg prešlo do domácej karantény 84 osôb, aplikácia zatiaľ funguje bez problémov (24. 5. 2020)
 Minister Gröhling nechce v školstve škrtať, ale zefektívňovať využívanie financií (24. 5. 2020)
 Na Slovensku pribudlo päť nových prípadov ochorenia Covid-19, chorobe už ôsmy deň nepodľahla žiadna osoba (24. 5. 2020)
 Aplikácia Domáca inteligentná karanténa je spustená. Zatiaľ iba pre jeden operačný systém (23. 5. 2020)
 Video: Hranice už repatrianti neblokujú. Aplikácia ešte stále nefunguje (23. 5. 2020)
 Pre koronakrízu zaznamenal automobilový priemysel bezprecedentný pokles, výpadky vo výrobe sú obrovské (22. 5. 2020)
 Tatry čaká počas sezóny nával turistov, pre pandémiu uprednostnia Slováci dovolenku doma (22. 5. 2020)
 Koronavírus: Mobilná aplikácia eKaranténa ešte nebola oficiálne spustená. Testy na Covid-19 potvrdili len jedného nakazeného (online) (22. 5. 2020)nasledujúci článok >>
Primátorka Bánoviec nad Bebravou si znížila svoj plat a hlavnému kontrolórovi skrátili pracovný úväzok
<< predchádzajúci článok
Počas víkendu zadržala polícia viacerých opitých vodičov, jeden z nich dokonca zapríčinil dopravnú nehodu

Slováci by mohli vycestovať aj bez negatívneho testu na Covid-19, Korčok o to požiadal tri štáty - diskusné fórum čitateľov