Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. októbra 2019

Scholz: Lautenschlägerovú by v ECB mala nahradiť opäť ženaNa archívnej snímke Sabine Lautenschlägerová.Zdieľať
Na archívnej snímke Sabine Lautenschlägerová. Foto: TASR/AP
Berlín 9. októbra (TASR) - Nemecký minister financií Olaf Scholz v stredu naznačil, že uprednostňuje ženu na post člena Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) po nečakanej rezignácii Sabiny Lautenschlägerovej.


„Čisto mužské kluby nie sú dobrý nápad,“ povedal súkromnej televízii n-tv.

ECB v septembri oznámila, že Lautenschlägerová, nominantka Nemecka a jediná žena vo Výkonnej rade ECB, ktorá bola známa pre svoj tvrdý postoj (tzv. politický jastrab), rezignovala na funkciu s účinnosťou od konca októbra.

Scholz sa odmietol vyjadriť k možným kandidátom na túto pozíciu. Dodal však, že očakáva, že sa otázka nástupníctva po Lautenschlägerovej vyrieši „veľmi rýchlo“.

Špekuluje sa, že Lautenschlägerová odstúpila zo svojho postu pre ďalšie uvoľnenie menovej politiky ECB.

Lautenschlägerová totiž podobne ako ďalší nemeckí finančníci nesúhlasí s novými stimulmi banky na podporu ekonomiky. Patrila k hŕstke členov 25-člennej Rady guvernérov ECB, ktorí nesúhlasila s novým programom kvantitatívneho uvoľňovania.

Ministri financií eurozóny by mali v stredu vyhlásiť výzvu pre kandidátov na uvoľnené miesto po Lautenschlägerovej. Na novembrovej schôdzi potom vyberú jedného z kandidátov, ktorého následne vypočuje Európsky parlament a potom oficiálne zvolia lídri Európskej únie na samite v decembri.

Očakáva sa, že nástupcom Lautenschlägerovej bude opäť Nemec, keďže tri najväčšie ekonomiky eurozóny (Nemecko, Francúzsko a Taliansko) majú tradične svojho zástupcu vo Výkonnej rade ECB.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Radíme: Príznaky chrípky a prechladnutia sa líšia
<< predchádzajúci článok
Svetová banka zvýšila odhad rastu poľskej ekonomiky v roku 2019

Scholz: Lautenschlägerovú by v ECB mala nahradiť opäť žena - diskusné fórum čitateľov