Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. júna 2023

Zbrane pre Ukrajinu sú určené len na obranu, tvrdí Belgicko a vyšetruje ich použitie v RuskuBelgicko vyšetruje, či zbrane poskytnuté Ukrajine na obranu jej územia neboli použité v bojoch v ruskom pohraničí. Robí tak po správe, že technika vyrobená belgickou spoločnosťou sa objavila v ruskej Belgorodskej ...Zdieľať
russia_ukraine_war_75689 676x451 5.6.2023  - Belgicko vyšetruje, či zbrane poskytnuté Ukrajine na obranu jej územia neboli použité v bojoch v ruskom pohraničí. Robí tak po správe, že technika vyrobená belgickou spoločnosťou sa objavila v ruskej Belgorodskej oblasti.


Belgický premiér Alexander De Croo v pondelok varoval pred unáhlenými závermi, keďže dodávky v priebehu desaťročí do rôznych regiónov môžu spôsobiť, že sa zbrane objavia na neočakávaných miestach.

Použitie zbraní pre Ukrajinu


„Obranné a informačné služby začali vyšetrovanie, aby si boli úplne istí, čo sa tam stalo,“ povedal De Croo pre belgickú televíziu VRT.

Noviny The Washington Post cez víkend zverejnili rozsiahlu reportáž, podľa ktorej sa zbrane niektorých členských štátov NATO, medzi nimi USA, Poľska, Česka a Belgicka, objavili v Belgorodskej oblasti. Denník vyjadril pochybnosť nad tým, či má Ukrajina zavedené dostatočné kontroly.

Západná provokácia


De Croo uviedol, že štáty Európskej únie dodali Ukrajine zbrane pod podmienkou, že ich použijú iba v napadnutej krajine na obranu jej územia. „Pravidlo je veľmi prísne,“ skonštatoval predseda belgickej vlády s tým, že Rusko by pravdepodobne považovalo použitie zbraní mimo Ukrajiny za západnú provokáciu.

Aj keď by mohol nastať „únik našich zbraní do iných konfliktov“, ak by bola pravda, že zbrane určené na obranu Ukrajiny boli použité v bojoch v Rusku, „brali by sme to mimoriadne vážne“, dodal.
 


Washington Post uviedol, že jeho článok sa týka cezhraničného útoku Légie Sloboda Ruska a Ruského dobrovoľníckeho zboru, ktoré sú proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Druhá skupina údajne zahŕňa Rusov, ktorí bojujú na strane Ukrajiny.
 


 Zdroj: SITA.sk - Zbrane pre Ukrajinu sú určené len na obranu, tvrdí Belgicko a vyšetruje ich použitie v Rusku © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Vrtuľníky, S-300 aj BVP-1. Slovensko patrilo k najväčším poskytovateľom pomoci Ukrajine (4. 6. 2023)
 Prigožin vyhlásil, že bude brániť Belgorodskú oblasť aj bez povolenia rezortu obrany (4. 6. 2023)
 Ukrajinské straty v Bachmute sú 7,5-krát nižšie ako ruské, tvrdí Danilov (4. 6. 2023)
 Rusi prišli v bojoch o strategicky nevýznamný Bachmut o viac než šesťdesiattisíc vojakov, hovorí konzervatívny odhad (3. 6. 2023)
 Prímerie na Ukrajine nebude bez stiahnutia ruskej armády, vraví Blinken. Zmrazenie súčasných línií nezabezpečí mier (2. 6. 2023)
 Stíhačky F-16 chce pre Ukrajinu zadovážiť deväť krajín a ďalšie sa možno pripoja, zaznelo z oficiálneho miesta (2. 6. 2023)
 Všetky krajiny NATO sa zhodujú, že „Ukrajina sa stane členom aliancie“ (1. 6. 2023)
 Rusko podľa Zelenského zablokovalo prístav v Pivdennom, zohráva zásadnú úlohu v svetovej potravinovej bezpečnosti (1. 6. 2023)
 Biden schválil ďalšiu vojenskú pomoc pre Ukrajinu, v „balíku“ za 300 miliónov dostanú HIMARS aj ďalšiu muníciu (1. 6. 2023)
 Rusi zaútočili na Kyjev desiatimi raketami Iskander, padajúce úlomky však zabili niekoľko ľudí (1. 6. 2023)nasledujúci článok >>
Polícia po troch mesiacoch vypátrala muža, ktorý nahlásil bombu na súde
<< predchádzajúci článok
Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum. Pochutnávajú si na kuracom a bravčovom mäse, ale aj klobásach či slanine