Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. júna 2023

Slováci markantne zmenili názor, čoraz menej ľudí viní Rusov z rozpútania vojny na UkrajinePrieskumy verejnej mienky ukázali mimoriadne negatívny posun v niektorých európskych krajinách o tom, kto je zodpovedný za vojnu na Ukrajine. Viac o téme: Vojna na ...Zdieľať
gettyimages 1390049499 676x380 5.6.2023  - Prieskumy verejnej mienky ukázali mimoriadne negatívny posun v niektorých európskych krajinách o tom, kto je zodpovedný za vojnu na Ukrajine.


Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na prieskum mimovládnej organizácie Globsec, spomedzi vybraných štátov Európskej únie je alarmujúca situácia predovšetkým v Bulharsku a na Slovensku.

Maďari výrazne zmenili názor


Spomenutá organizácia vykonala prieskum v ôsmich krajinách strednej a východnej Európy, pričom jeho výsledky porovnala s podobným prieskumom uskutočneným pred rokom. Štúdia zahŕňala Poľsko, Litvu, Lotyšsko, Česko, Rumunsko, Maďarsko, Bulharsko a Slovensko.

V priebehu roka sa vo väčšine skúmaných krajín zvýšil alebo takmer nezmenil podiel tých, ktorí súhlasia s tým, že za útok na Ukrajinu je primárne zodpovedné Rusko.

V minulom roku bola len jedna krajina, kde tento názor podporila menej ako polovica občanov - Maďarsko (48 %). Maďarská spoločnosť dnes výrazne zmenila názor, v neopodstatnený útok Ruska verí viac ako polovica Maďarov - 54 %.

Na Slovensku je zmena ešte markantnejšia


V Bulharsku a na Slovensku sa však situácia rapídne zmenila. V Bulharsku kleslo presvedčenie v ruskú vinu za útok na Ukrajinu z 50 % na 46 %, zatiaľ čo na Slovensku je zmena ešte markantnejšia, keďže toto číslo kleslo z 51 % na 40 %, čo je najmenej spomedzi skúmaných krajín.
Zdroj: SITA.sk - Slováci markantne zmenili názor, čoraz menej ľudí viní Rusov z rozpútania vojny na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Zbrane pre Ukrajinu sú určené len na obranu, tvrdí Belgicko a vyšetruje ich použitie v Rusku (5. 6. 2023)
 Ukrajina je dobre pripravená na svoju protiofenzívu. Hrozí eskalácia konfliktu? (5. 6. 2023)
 Vrtuľníky, S-300 aj BVP-1. Slovensko patrilo k najväčším poskytovateľom pomoci Ukrajine (4. 6. 2023)
 Prigožin vyhlásil, že bude brániť Belgorodskú oblasť aj bez povolenia rezortu obrany (4. 6. 2023)
 Ukrajinské straty v Bachmute sú 7,5-krát nižšie ako ruské, tvrdí Danilov (4. 6. 2023)
 Rusi prišli v bojoch o strategicky nevýznamný Bachmut o viac než šesťdesiattisíc vojakov, hovorí konzervatívny odhad (3. 6. 2023)
 Prímerie na Ukrajine nebude bez stiahnutia ruskej armády, vraví Blinken. Zmrazenie súčasných línií nezabezpečí mier (2. 6. 2023)
 Stíhačky F-16 chce pre Ukrajinu zadovážiť deväť krajín a ďalšie sa možno pripoja, zaznelo z oficiálneho miesta (2. 6. 2023)
 Biden schválil ďalšiu vojenskú pomoc pre Ukrajinu, v „balíku“ za 300 miliónov dostanú HIMARS aj ďalšiu muníciu (1. 6. 2023)
 Rusi zaútočili na Kyjev desiatimi raketami Iskander, padajúce úlomky však zabili niekoľko ľudí (1. 6. 2023)nasledujúci článok >>
Zotrite si až 200 000 € na žreboch Farbičky od Niké!
<< predchádzajúci článok
Harabin čelí obžalobe, schvaľuje postup Putina na Ukrajine