Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. marca 2023

Si Ťin-pching: Čínsky mierový plán odráža záujmy svetového spoločenstvaSi Ťin-pching vo vyjadrení pre ruský denník Rossijskaja gazeta zverejnenom tesne pred zahájením návštevy Moskvy však zároveň priznal, že riešenie konfliktu na Ukrajine nie je jednoduché.Zdieľať
Si Ťin-pching: Čínsky mierový plán odráža záujmy svetového spoločenstva

Čínsky prezident Si Ťin-pching v pondelok uviedol, že návrh Pekingu na vyriešenie konfliktu na Ukrajine odráža názory svetového spoločenstva a snaží sa neutralizovať dôsledky krízy. 


Si Ťin-pching vo vyjadrení pre ruský denník Rossijskaja gazeta zverejnenom tesne pred zahájením návštevy Moskvy však zároveň priznal, že riešenie konfliktu na Ukrajine nie je jednoduché.

Čínsky mierový plán, ktorý Peking zverejnil vo februári, podľa jeho slov predstavuje "v maximálnej možnej miere jednotu názorov svetového spoločenstva". "Dokument slúži ako konštruktívny faktor pri neutralizácii dôsledkov krízy a podpore politického urovnania. Komplexné problémy nemajú jednoduché riešenia," uviedol čínsky prezident.

Mierové riešenie situácie na Ukrajine by zároveň "zaistilo stabilitu globálnej výroby a dodávateľských reťazcov", dodal.

Si Ťin-pching vyzval na "racionálne východisko" z krízy, ktoré by sa podľa jeho slov "našlo, ak by sa všetci riadili koncepciou spoločnej, komplexnej a udržateľnej bezpečnosti a pokračovali v dialógu a konzultáciách rovnocenným, obozretným a pragmatickým spôsobom".

Čínsky prezident uviedol, že jeho návšteva Ruska, ktorú zaháji v pondelok, je zameraná na posilnenie priateľstva medzi oboma krajinami, všestranného partnerstva a strategickej interakcie vo svete ohrozovanom "aktmi hegemónie, despotizmom a násilím".

"Neexistuje univerzálny model vlády a neexistuje svetový poriadok, kde by rozhodujúce slovo patrilo jedinej krajine," dodal. "Globálna solidarita a mier bez rozkolov a prevratov sú v spoločnom záujme celého ľudstva," povedal.

Peking uzavrel vlani vo februári s Moskvou takzvané partnerstvo bez hraníc, a to len niekoľko týždňov pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu. Komunistická Čína dlhodobo odmieta odsúdiť inváziu a kritizuje západné sankcie voči Moskve, za čo si zas vyslúžila kritiku Západu.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rusi urobili z Melitopoľa administratívne centrum anektovanej Zaporižžskej oblasti, Briti ponúkajú vysvetlenie (19. 3. 2023)
 Ukrajina: Putin prišiel do Mariupolu v noci, “ako sa na zlodeja patrí“ (19. 3. 2023)
 Odovzdanie stíhačiek Ukrajine je ústavne čisté, garantuje Heger. Pellegrini krok vlády rešpektuje, ale nemala na to právo (19. 3. 2023)
 Ruská armáda prišla vo vojne na Ukrajine o ďalších 710 vojakov, hlási ukrajinský generálny štáb (19. 3. 2023)
 Putin prišiel prvýkrát na ukrajinské územie, ktoré Rusi anektovali vlani v septembri. Navštívil Mariupoľ (19. 3. 2023)
 Putin pricestoval na Krym, navštívil umeleckú školu a detské centrum. Od anexie polostrova prešlo deväť rokov (18. 3. 2023)
 Smer, Taraba a Kuffovci chcú diplomatické riešenie vojny na Ukrajine a požiadavky majú aj na dočasne poverenú vládu (18. 3. 2023)
 Putin podpísal zákon o zákaze diskreditácie žoldnierov, za šírenie „falošných správ“ hrozí až 15 rokov väzenia (18. 3. 2023)
 Vláda pri odovzdaní MiG-29 nerešpektovala vôľu občanov, myslí si Gyimesi a podľa Tomáša téma nemala byť ani na stole (18. 3. 2023)
 Hotovo: Slovensko pošle na Ukrajinu stíhačky MiG-29 (17. 3. 2023)nasledujúci článok >>
Putin chváli ochotu Číny podieľať sa na ukončení konfliktu na Ukrajine
<< predchádzajúci článok
Jedno z najstarších slovenských vinárstiev Hubert J. E. zbiera ocenenia doma i vo svete