Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. marca 2023

Putin chváli ochotu Číny podieľať sa na ukončení konfliktu na UkrajinePutin to uviedol vo vyjadrení pre čínske médiá pred pondelkovou návštevou čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve.Zdieľať
Putin chváli ochotu Číny podieľať sa na ukončení konfliktu na Ukrajine

Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu privítal ochotu Číny zohrávať "konštruktívnu úlohu" pri ukončení konfliktu na Ukrajine. 


Putin to uviedol vo vyjadrení pre čínske médiá pred pondelkovou návštevou čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve. Podľa ruského prezidenta sú v súčasnosti rusko-čínske vzťahy kvalitnejšie ako politické a vojenské únie v období studenej vojny.

Šéf Kremľa povedal, že od nadchádzajúcich rozhovorov so svojím čínskym kolegom má "vysoké očakávania". "Nepochybujeme, že dajú nový silný impulz celej bilaterálnej spolupráci," dodal.

Putin zároveň ocenil "vyvážený" postoj Pekingu k udalostiam na Ukrajine a poďakoval Číne za pochopenie pozadia a "skutočných dôvodov" rusko-ukrajinského konfliktu. "Rusko je otvorené urovnaniu ukrajinskej krízy politicko-diplomatickými prostriedkami," uviedol.

Ruský líder však trvá na tom, aby Kyjev uznal "nové geopolitické skutočnosti", konkrétne vlaňajšiu ruskú anexiu štyroch ukrajinských administratívnych celkov - Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti - a tiež anexiu polostrova Krym z roku 2014. "Bohužiaľ, ultimáta smerované Rusku ukazujú, že (ich autori) sú ďaleko od týchto skutočností a nemajú záujem hľadať riešenie," dodal.

Poradca ruského prezidenta pre zahraničnú politiku Jurij Ušakov v piatok uviedol, že Putin a Si Ťin-pching podpíšu v Moskve niekoľko bilaterálnych dokumentov vrátane deklarácie o "novej ére" partnerstva a spolupráce. Moskva zároveň privítala čínsky mierový plán pre Ukrajinu, ktorý Peking zverejnil vo februári.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Si Ťin-pching: Čínsky mierový plán odráža záujmy svetového spoločenstva (20. 3. 2023)
 Rusi urobili z Melitopoľa administratívne centrum anektovanej Zaporižžskej oblasti, Briti ponúkajú vysvetlenie (19. 3. 2023)
 Ukrajina: Putin prišiel do Mariupolu v noci, “ako sa na zlodeja patrí“ (19. 3. 2023)
 Odovzdanie stíhačiek Ukrajine je ústavne čisté, garantuje Heger. Pellegrini krok vlády rešpektuje, ale nemala na to právo (19. 3. 2023)
 Ruská armáda prišla vo vojne na Ukrajine o ďalších 710 vojakov, hlási ukrajinský generálny štáb (19. 3. 2023)
 Putin prišiel prvýkrát na ukrajinské územie, ktoré Rusi anektovali vlani v septembri. Navštívil Mariupoľ (19. 3. 2023)
 Putin pricestoval na Krym, navštívil umeleckú školu a detské centrum. Od anexie polostrova prešlo deväť rokov (18. 3. 2023)
 Smer, Taraba a Kuffovci chcú diplomatické riešenie vojny na Ukrajine a požiadavky majú aj na dočasne poverenú vládu (18. 3. 2023)
 Putin podpísal zákon o zákaze diskreditácie žoldnierov, za šírenie „falošných správ“ hrozí až 15 rokov väzenia (18. 3. 2023)
 Vláda pri odovzdaní MiG-29 nerešpektovala vôľu občanov, myslí si Gyimesi a podľa Tomáša téma nemala byť ani na stole (18. 3. 2023)nasledujúci článok >>
Inovatívne technológie sú budúcnosťou nášho zdravotníctva
<< predchádzajúci článok
Si Ťin-pching: Čínsky mierový plán odráža záujmy svetového spoločenstva