Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. decembra 2020

Situácia je kritická a gastro asi neprežije zimu. Prevádzkovatelia predstavili šesť nápadov na záchranuPrevádzkovatelia gastropodnikov predstavili v pondelok šesť opatrení na záchranu sektora v čase koronakrízy. Konkrétne má ísť o štátnu pomoc, ktorá má zabezpečiť úplnú náhradu mzdy bez ...Zdieľať
gettyimages 1223875917 min 676x451 14.12.2020  - Prevádzkovatelia gastropodnikov predstavili v pondelok šesť opatrení na záchranu sektora v čase koronakrízy.


Konkrétne má ísť o štátnu pomoc, ktorá má zabezpečiť úplnú náhradu mzdy bez zbytočnej byrokracie, štátne záruky za úvery pre gastro prevádzky, podporu nájomného bez spoluúčasti prenajímateľa, priamu finančnú podporu konzumácie v gastro podnikoch, jasné podmienky pre opätovné otvorenie prevádzok a dlhodobé zníženie DPH na stravovacie služby na 10 %.

 

 

Podporu potrebujú zdravotníctvo aj školstvo


Tieto požiadavky predstavili zástupcovia sektora gastro služieb, zastrešení v platforme #StáleMámechuť. Štátny tajomník rezortu dopravy Jaroslav Kmeť v pondelok pred rokovaním vlády informoval, že v utorok na tlačovej konferencii predstaví ministerstvo presné znenie podpory pre oblasť cestovného ruchu, do ktorej patria aj gastroprevádzky.

Zároveň však dodal, že sa nebude dať splniť všetky požiadavky prevádzkovateľov, pretože podporu potrebuje v čase koronakrízy aj zdravotníctvo, školstvo a iné odvetvia.

"Situácia v sektore gastro služieb (HoReCa) je kritická. Už trištvrte roka znášajú gastro prevádzky prísne pandemické obmedzenia, v dôsledku ktorých sú mnohé na pokraji krachu. Zákaz využitia vonkajších terás, ktorý platí od minulého piatka, je ďalšou ranou pre ochromený sektor stravovacích služieb. Nástroje pomoci nie sú účinné a ak sa to nezmení, gastro neprežije zimu," konštatovali v pondelok zástupcovia sektora gastro služieb, zastrešení v platforme #StáleMámechuť.

 

 

Pomoc štátu bola nedostatočná


Počas prvej vlny koronarízy zaviedla vláda podporné opatrenia na udržanie zamestnanosti a na pomoc s nájmami. Väčšina gastro prevádzok využila podľa platformy podporu štátu na udržanie zamestnanosti, ktorá však bola nedostatočná, a museli i napriek tomu pristúpiť k prepúšťaniu.

Niektorí podnikatelia využili tiež odklad odvodov, preddavkov na daň a splátok úverov, táto možnosť sa však končí na konci roka 2020. Aktuálna pomoc je teda podľa prevádzkovateľov nedostačujúca a je len ťažko dosiahnuteľná.

"Je najvyšší čas, aby vláda SR prebrala zodpovednosť za kritickú situáciu v sektore stravovacích služieb a konečne aj týmto podnikom podala pomocnú ruku," uzavrela platforma.


Zdroj: Webnoviny.sk - Situácia je kritická a gastro asi neprežije zimu. Prevádzkovatelia predstavili šesť nápadov na záchranu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Prípadný lockdown vezme obchodníkom ďalšiu tržbu, viacerí sú už frustrovaní a na pokraji bankrotu (14. 12. 2020)
 Nemecká vláda sprísni lockdown a vyzvala obyvateľov, aby sa zriekli vianočných nákupov (14. 12. 2020)
 Školské vyučovanie v druhom polroku sa začne 1. februára 2021. (14. 12. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 505 nakazených a 1517 vyliečených, počet obetí stúpol na 1205 (14. 12. 2020)
 O pozitívnom teste na COVID-19 treba informovať blízke okolie a lekára (14. 12. 2020)
 Matovič: Najprv zburcujú nenávisť voči mne, a teraz to mám zvrátiť (14. 12. 2020)
 Začali platiť prísnejšie podmienky pre zimné strediská (14. 12. 2020)
 Minister Mičovský je v karanténe, mal pozitívny test na COVID-19 (14. 12. 2020)
 Objavili nový spôsob, ako zabiť koronavírus či chrípku. Využitie v praxi je jednoduché a lacné (13. 12. 2020)
 Koronavírus: Za sobotu pribudlo až 2190 infikovaných a zomrelo ďalších 27 ľudí (13. 12. 2020)nasledujúci článok >>
Slovenská pošta bude vyplácať sociálne dávky, ale platia bezpečnostné a hygienické opatrenia
<< predchádzajúci článok
Patrik surovo napadol krupiérku, udieral ju päsťou do hlavy a chcel od nej peniaze

Situácia je kritická a gastro asi neprežije zimu. Prevádzkovatelia predstavili šesť nápadov na záchranu - diskusné fórum čitateľov