Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

14. decembra 2020

O pozitívnom teste na COVID-19 treba informovať blízke okolie a lekáraHlavný hygienik upozornil, že o pozitívnom výsledku testu je potrebné informovať lekára, a to aj v prípade, že ide o bezpríznakový priebeh.Zdieľať
O pozitívnom teste na COVID-19 treba informovať blízke okolie a lekára

V prípade pozitívneho výsledku testu na ochorenie COVID-19 je podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa dobré spísať si zoznam stretnutí z posledných dvoch týždňov, informovať okolie a lekára. Pozitívne testovanú osobu po zaznamenaní výsledku do systému kontaktujú epidemiológovia, ktorí vedú epidemiologické vyšetrovanie a dohľadávajú kontakty.


"Epidemiológom poviete, s kým ste sa stretli, kedy a kde ste s nimi boli, ako dlho, aký druh kontaktu to bol, či úzky alebo bežný. Ľudí, ktorí sa mohli nakaziť, odborníci kontaktujú a nariadia im izoláciu," vysvetlil Mikas. Kontakty sa dohľadávajú z dvoch až troch dní pred začatím klinických príznakov, pretože odvtedy infikovaný vylučuje vírus.

Dôležité je podľa jeho slov tiež informovať čo najskôr ľudí v okolí. Čím skôr sa o tom dozvedia, tým skôr vedia reagovať – začať izoláciu, prihlásiť sa na testovanie a vyhýbať sa situáciám, ktoré zvyšujú riziko šírenia nákazy ďalej.

Za úzky kontakt sa považujú osoby, s ktorými pozitívne testovaný strávil dlhší čas v jednej domácnosti, na pracovisku či v zasadačke, osoba, s ktorou bol tvárou v tvár na vzdialenosť menšiu než meter, v blízkosti ktorej kašlal a kýchal alebo s ktorou mal fyzický kontakt kože na kožu. Rovnako osoby, s ktorými strávil viac než 15 minút vo vzdialenosti do dvoch metrov, a osoby, s ktorými cestoval v aute alebo sedel vo vzdialenosti do dvoch sedadiel v inom dopravnom prostriedku.

V prípade, že ľudia z okolia pozitívne testovaného nechcú čakať, kým ich kontaktujú odborníci, môžu sa nechať otestovať sami. Zoznam odberných miest na bezplatné antigénové testovanie možno nájsť na webe ministerstva zdravotníctva. Druhou možnosťou je požiadať o PCR testovanie na stránke korona.gov.sk. Pri vypĺňaní formulára je potrebné uviesť kontakt s pozitívne testovanou osobou.

Hlavný hygienik upozornil, že o pozitívnom výsledku testu je potrebné informovať lekára, a to aj v prípade, že ide o bezpríznakový priebeh. „Oplatí sa to nielen pre prípad možných zdravotných komplikácií, ktoré súvisia s infekciou, ale aj z praktických dôvodov, napríklad, ak by ste potrebovali vystaviť potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19,“ uzavrel.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Matovič: Najprv zburcujú nenávisť voči mne, a teraz to mám zvrátiť (14. 12. 2020)
 Začali platiť prísnejšie podmienky pre zimné strediská (14. 12. 2020)
 Chaos opatrení v Čechách - Česká vláda zakázala predaj čaju i kávy v téglikoch (13. 12. 2020)
 Rakúsko hlási 2641 novonakazených, testovanie vo Viedni má nízku účasť (13. 12. 2020)
 Pandemický semafor je hotový, Krajčí ho chce verejnosti predstaviť po schválení vládou (13. 12. 2020)
 Sulík dal za pravdu prezidentke Čaputovej, riadiť kroky štátu počas koronakrízy by mal manažér (13. 12. 2020)
 Nemecko je nútené konať, Merkelová ohlásila sprísnenie lockdownu (13. 12. 2020)
 Rizikové skóre v Česku rýchlo stúpa, laboratóriá odhalili ďalšie tisíce infikovaných (13. 12. 2020)
 Objavili nový spôsob, ako zabiť koronavírus či chrípku. Využitie v praxi je jednoduché a lacné (13. 12. 2020)
 Koronavírus: Za sobotu pribudlo až 2190 infikovaných a zomrelo ďalších 27 ľudí (13. 12. 2020)nasledujúci článok >>
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 505 nakazených a 1517 vyliečených, počet obetí stúpol na 1205
<< predchádzajúci článok
Matovič: Najprv zburcujú nenávisť voči mne, a teraz to mám zvrátiť

O pozitívnom teste na COVID-19 treba informovať blízke okolie a lekára - diskusné fórum čitateľov