Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

06. apríla 2020

Slováci hackovali koronakrízu: uspeli nápady na odbremenenie zdravotníkov, predvídanie nakazených aj ľahší život v izolácii



Viac ako 500 ľudí sa uplynulý víkend zapojilo do globálneho boja proti pandémii COVID-19.



Zdieľať
Slováci hackovali koronakrízu: uspeli nápady na odbremenenie zdravotníkov, predvídanie nakazených aj ľahší život v izolácii

Počas 48-hodinového virtuálneho podujatia Hack the Crisis Slovakia vznikli desiatky riešení na aktuálne zdravotnícke, spoločenské a ekonomické problémy spôsobené koronavírusom. Ocenenia si odniesli štyri najlepšie riešenia. Hack the Crisis Slovakia bol doteraz najväčším hackathonom v dejinách Slovenska.

Počas víkendu zapojené tímy vytvorili celkovo 23 projektov zameraných na zmiernenie dopadov koronakrízy. Odborná porota ich hodnotila z viacerých hľadísk. Kľúčové boli možný dopad, udržateľnosť, originálnosť, rozpracovanosť a možnosť rýchleho spustenia do praxe.

Víťazom hackhathonu sa stal projekt Smart Triage. Ide o aplikáciu, ktorá má nahradiť vstupné dotazníky v nemocniciach pre ľudí podozrivých na ochorenie COVID-19 a znížiť tak riziko šírenia nákazy. V aplikácii by si pacient už pred príchodom do nemocnice vyplnil všetky údaje v smartfóne. Zdravotnícky personál v nemocnici by ich už len zoskenoval a vyhodnotil riziko infekcie.

Porota zároveň udelila dve druhé miesta projektom Q-Tracker a Bear with Life.

Q-Tracker je nástroj na sledovanie a analýzu príznakov COVID-19 v reálnom čase. Využíva agregované dáta o klinických príznakoch používateľov, na základe ktorých predpokladá počet a polohu infikovaných ľudí bez potreby testovania.

Aplikácia Bear with Life má ľuďom uľahčiť sociálne dištancovanie. Pomáha im udržať si zdravé návyky aj počas karanténnych opatrení. Sleduje, ako sa cítime a motivuje celé skupiny používateľov udržať si motiváciu a lepšie zvládnuť sociálnu izoláciu.

Cenu publika získal projekt EmployWe, ktorý získal aj ocenenie Economy Award od odbornej poroty. Ide o online platformu, kde si firmy môžu medzi sebou zdieľať pracovníkov, ktorí sú buď nevyužití, alebo naopak chýbajú.

Práca na riešeniach ale nekončí len finálovými prezentáciami. Dve z najlepších riešení, Smart Triage a Q-Tracker, sa budú môcť zúčastniť medzinárodného 6-týždňového akcelerátora. V ňom môžu pre svoj nápad vyvinúť prototyp, získať investora a globálny dosah.

„Do akcie, ktorú sme s tímom pripravili doslova za pár dní, sa zapojilo viac ako 80 riešiteľov v 23 tímoch, 60 mentorov a odborníkov. Tí v extrémne krátkom čase priniesli množstvo podnetov na riešenie nastolených problémov. Všetkým ďakujeme za húževnatosť, čas a nasedenie, ktoré do riešení vložili,“ hovorí Marek Lavčák, spoluorganizátor Hack the Crisis Slovakia. „Zároveň veríme, že mnohé z nich bude možné uplatniť u nás, ale aj v ďalších krajinách a potlačiť tak následky tejto krízy,“ dodáva.

Do hackathonu sa zapojili aj Slováci žijúci v zahraničí, napríklad v USA, Veľkej Británii alebo Dánsku. O medzinárodnom rozmere svedčí aj to, že s nápadom na riešenie prišiel aj medzinárodný tím s členmi zo Slovenska, Brazílie a Litvy.

Záštitu nad podujatím prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Riešitelia pracovali na výzvach v štyroch oblastiach:

  • Výzva 1: Pomôž zdravotníctvu
    Odborný garant: Martin Smatana, riaditeľ Inštitútu zdravotníckej politiky pri MZ SR
  • Výzva 2: Pomôž mestám
    Odborná garantka: Petra Dzurovčinová, Chief Innovation Officer, Bratislava - hlavné mesto SR
  • Výzva 3: Pomôž ekonomike

    Odborný garant: Ivan Lesay, Slovak Investment Holding

  • Výzva 4: Pomôž komunitám
    Odborný garant: Norbert Maur, senior programový manažér pre vzdelávanie, Nadácia Pontis

    Iniciatíva Hack the Crisis Slovakia je inšpirovaná myšlienkou estónskej startupovej platformy Garage48. Podobné hackathony prebehli už v 46 krajinách po celom svete a ďalšie stále pribúdajú.


    Pozrite si:

  • Záznam finálového live streamu s prezentáciami finálovej sedmičky projektov
  • Všetky nápady s riešeniami, ktoré účastníci navrhli
  • Krátky zostrih z celého hackhathonu - pošleme neskôr

    Toto je finálová sedmička projektov:

    1. #jetuplno

    Aplikácia  odpovedá na otázku, kam sa oplatí ísť na vzduch bez toho, aby človek stretol celé mesto. Ak ťa hnevá, že "je tu plno", jedným klikom nám to oznám, aby o tom vedeli všetci. Tvorcovia očakávajú rozšírenie o ďalšie vstupy (wifi mestá, počasie, sezónnosť) a monitoring sociálnych médií pomocou profilov @jetuplno a @jetuprazdno.

    2. Bear with Life

    Sociálne dištancovanie zásadne zmenilo životy ľudí. Oveľa viac času trávime v oveľa menšej sociálnej skupine. Toto je pre ľudí, prirodzene spoločenské bytosti, veľmi náročné, a výrazne zvyšuje riziko sociálnej izolácie pre všetkých okolo nás. Aplikácia Bear with Life pomáha vytvárať zdravé návyky v časoch, keď sa nemôžeme s ľuďmi fyzicky stretávať tak často, ako by sme chceli. Prináša vybraný zoznam aktivít, umožňuje zdieľať pokrok so skupinami blízkych a zaznamenávať si, ako sa cítia v týchto ťažkých časoch.

    3. EmployWe

    Online B2B platforma, kde si budú môcť spoločnosti medzi sebou zdieľať nevyužitých pracovníkov. Firmy tak budú mať možnosť minimalizovať svoje náklady a iné, ktorým chýbajú zamestnanci, zas maximalizovať svoj zisk. EmployWe má za cieľ prepájať túto ponuku s dopytom a poskytovať template Bilaterálnej zmluvy. Výhodou je prepojenie zamestnávateľov bez medzičlánku (v podobe agentúr dočasného zamestnávania).

    4. Helfni

    Aplikácia Helfni umožňuje dobrovoľníkom jednoducho prehľadávať a prihlasovať sa na akcie zamerané na pomoc iným. Organizácie si môžu vytvárať ponuky rôznych akcií, ktoré sa zobrazujú dobrovoľníkom podľa relevantnosti (vzdialenosť, kategorizácia, čas).

    5. Q-Tracker

    Q-Tracker je nástroj na sledovanie a analýzu príznakov COVID-19 v reálnom čase. Je určený pre tím krízového riadenia, ktorému pomáha zvládnuť šírenie v rámci zvládnuteľných limitov a kapacity systému zdravotnej starostlivosti. Predpokladá, že relatívna zmena symptomatických ľudí v populácii koreluje s počtom infikovaných ľudí. Q-Tracker je aplikácia, v ktorej si užívateľ môže sám nahlásiť svoje príznaky, a ktorá generuje dynamické agregované mapy príznakov.

    6. Smart Triage

    Aplikácia, ktorej cieľom je urýchliť vstupné dotazníky v nemocniciach. V priebehu pandémie COVID-19 sa s každým pacientom prichádzajúcim do nemocnice vypĺňa dotazník, ktorý má za cieľ zhodnotiť riziko nákazy COVID-19. Dotazník by sa tak presunul z papierovej formy do aplikácie. Aplikácia pacientovi umožňuje vyplniť potrebný formulár na svojom smartfóne ešte pred tým, ako vstúpi do nemocnice. Zdravotník následne jednoducho naskenuje QR kód z telefónu pacienta so všetkými relevantnými informáciami a vyhodnotí riziko infekcie. Vygeneruje QR kód, ktorý obsahuje informácie o riziku pacienta, čase, dátume a s menom triediaceho pracovníka.

    7. Tested

Cieľom projektu je poskytnúť rýchle informácie ľuďom, ktorí boli na Slovensku testovaní na COVID-19 s negatívnym výsledkom. V súčasnosti sa tieto informácie poskytujú prioritne iba pozitívne testovaným pacientom, keďže úrady verejného zdravotníctva sú momentálne maximálne vyťažené. Navrhované riešenie je škálovateľné a umožňuje ľahkú komunikáciu medzi jednotlivými úradmi verejného zdravotníctva. Informácie by im boli automatizovane zasielané testovaným ľuďom formou SMS alebo e-mailom.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Za veľkonočný nákup zaplatíme tento rok viac ako vlani, zdraželi aj vajcia a bravčové mäso (6. 4. 2020)
 Ministerstvo kultúry chce pomôcť médiám, zriadilo pracovnú skupinu (6. 4. 2020)
 Britský premiér Johnson skončil v nemocnici, stále má príznaky koronavírusu (6. 4. 2020)
 Koronavírus: Slovensko má dve obete ochorenia Covid-19, Čaputová súhlasí s Matovičom v obmedzeniach na Veľkú noc (online) (6. 4. 2020)
 Európska komisia zverejnila ďalších päť ekonomických opatrení v boji proti pandémii Covid-19 (5. 4. 2020)
 M. Krajčí: Budeme sa musieť zamerať na opatrenia pre Bratislavu (5. 4. 2020)
 Obmedzenie pohybu sa počas pandémie Covid-19 musí stať spoločenskou normou, tvrdia odborníci (5. 4. 2020)
 Na Slovensku pribudlo 14 nových prípadov Covid-19, jeden pacient je na pľúcnej ventilácii (5. 4. 2020)
 Povinná izolácia všetkých Slovákov, ktorí prišli zo zahraničia, vstúpi do platnosti. Koho sa nariadenie netýka? (5. 4. 2020)
 Koronavírus:Matovič predstavil návrh opatrení na Veľkú noc. Navrhne vláde na obmedzenie pohybu od 8. do 13. apríla (online) (5. 4. 2020)



nasledujúci článok >>
Slonica Lucky zo zoologickej záhrady v San Antoniu oslávila úctyhodné 60. narodeniny
<< predchádzajúci článok
Firma Apple začala vyrábať tvárové štíty aj pre zdravotníkov, jeden kus zmontujú do dvoch minút