Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

20. apríla 2020

Covid-19 odhaľuje ďalší zvláštny príznak, objavuje sa na chodidláchPo dočasnej strate čuchu a chuti si lekári všimli ďalší zvláštny príznak, ktorý môže poukazovať na ochorenie Covid-19. Symptómy ochorenia sa podľa nich prejavujú aj na koži.Zdieľať
Covid-19 odhaľuje ďalší zvláštny príznak, objavuje sa na chodidlách

Španielski dermatológovia dokumentovali na prstoch a vankúšikoch chodidiel niektorých detských a adolescentných pacientov s koronavírusom zvláštne kožné vyrážky či hrboľčeky sfarbené do ružovo-fialova. Pripomínajú vyrážky pri ovčích kiahňach alebo aj omrzliny na končekoch prstov.

Môžu sa objaviť pred vypuknutím ochorenia alebo sprevádzať bezpríznakový priebeh nákazy. V okolí kožných útvarov tiež môžu pacienti pociťovať svrbenie alebo pálenie, prípadne bolesť. Po odznení ochorenia pravdepodobne zmiznú, uvádza Today.com.

Podľa jednej z hypotéz ide o kožný zápalový prejav, ktorý môže sprevádzať ochorenie Covid-19. Iná teória hovorí, že kožné zmeny sú výsledkom krvných zrazenín. Zatiaľ však nie je jasné, aké percento pacientov tento príznak trápi. Častejší je však u detí, tínedžerov a mladších ľudí.

Vírus našli aj v slzách

 

K ďalším zvláštnym príznakom, na ktorý ešte koncom marca upozornili oftalmológovia, patria začervenané oči, resp. zápal očných spojiviek. Tento príznak malo približne 1-3 percentá infikovaných. Vírusové častice sa tiež podarilo nájsť v slzách pacientov, uvádza Today.com.

K základných príznakom ochorenia Covid-19 patrí horúčka, malátnosť, bolesť svalov, suchý kašeľ, ťažkosti s dýchaním a tiež zvýšená únava. Ochorenie však môže mať aj bezpríznakový priebeh, prípadne naň môžu upozorňovať zvláštne príznaky, ako svrbenie tela či tráviace problémy.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Nórsko začína po mesiaci znovu otvárať materské školy (20. 4. 2020)
 Koronavírus: Pribudli nakazení a zomrel ďalší klient DSS. Matovič predstavil štyri fázy otvárania obchodov a prevádzok (online) (20. 4. 2020)
 V Česku otvárajú psie salóny, hodinárstva aj povolia svadby do 10 ľudí. Začínajú s prvou fázou uvoľnovania obmedzení (20. 4. 2020)
 Koronavírus je podľa pápeža Františka skúškou, z ktorej môže vzísť lepšia budúcnosť (19. 4. 2020)
 Premiér: Pendleri by mali s testovaním počkať, testovať sa bude i v DSS (19. 4. 2020)
 Stovky vodičov zablokovali cesty a požadovali uvoľnenie opatrení proti šíreniu koronavírusu (19. 4. 2020)
 Bratislavské Nové Mesto znova otvorí Tržnicu na Trnavskom mýte, informoval starosta Kusý (19. 4. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudli desiatky nakazených a jedna obeť, Matovič siaha po nechcených rýchlotestoch (online) (19. 4. 2020)
 Testy Remdesiviru sú nečakane nádejné. Proti koronavírusu zaberá už po jednom dni (18. 4. 2020)
 Koronavírus: Od pondelka budú nové karanténne opatrenia. Z 26 dôchodcov v Martine je 25 nakazených (online) (18. 4. 2020)nasledujúci článok >>
Policajná inšpekcia by mohla byť nezávislejšia, vláda pripúšťa aj vznik nového úradu
<< predchádzajúci článok
Holding ECO – INVESTMENT pomáha Slovensku v čase krízy

Covid-19 odhaľuje ďalší zvláštny príznak, objavuje sa na chodidlách - diskusné fórum čitateľov