Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

06. septembra 2019

V Benátkach majú premiéru dve koprodukčné snímky RTVSIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Marko Erd
Bratislava 6. septembra (TASR) - Film režiséra Václava Marhoula Pomaľované vtáča a dokument Štátny pohreb od režiséra Sergeja Loznicu sú dva koprodukčné projekty RTVS, ktoré premiérovo uvádza aktuálny Medzinárodný filmový festival v Benátkach. TASR o tom informovala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.


Premiéru dokumentu Štátny pohreb uvádza festival v jeho nesúťažnej časti. "Film sa cez reštaurované a kolorované zábery dokumentujúce pohreb Jozefa Stalina zaoberá otázkou Stalinovho kultu osobnosti, súčasne poukazuje na podstatu vtedajšieho režimu a jeho dedičstvo," priblížila s tým, že snímky pochádzajú zo zbierky Ruského štátneho archívu v Krasnogorsku. Ide o unikátne zábery natočené medzi 5. a 9. marcom 1953, keď Sovietsky zväz oplakával a pochovával Stalina. Obradu sa zúčastnili desaťtisíce smútiacich, pričom v tlačenici zahynulo množstvo ľudí.

"Tento film je v mojich očiach obrazovou štúdiou povahy Stalinovho kultu osobnosti a pokusom o rozbor rituálov, ktoré tvorili základ krvavého režimu. Je nemysliteľné, že sa v dnešnej Moskve, 66 rokov po Stalinovej smrti, zídu desiatky tisíc ľudí, aby oplakávali jeho smrť a položili mu k hrobu kvety," vyhlásil Loznica. Režisér verí, že ako pre filmového tvorcu je pre neho povinnosťou využiť silu dokumentárnych záberov k apelu na mojich súčasníkov: "Rovnako ako je mojou povinnosťou hľadať pravdu."

Sergej Loznica (1964) je svetovo uznávaný režisér dokumentárnych a hraných filmov. Narodil sa v Bielorusku, vyrastal na Ukrajine a film študoval na moskovskom VGIK-u. Od roku 1996 až po súčasnosť natočil 20 medzinárodne úspešných dokumentov. Vo svojom diele reflektuje súčasnosť aj dejiny krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Jeho filmy majú pravidelne premiéry na prestížnych svetových festivaloch (Cannes, Benátky, Karlove Vary). Na bratislavskom Febiofeste získal tento rok Výročnú cenu Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK) za prínos svetovej kinematografii.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Prahe mal premiéru nový muzikál Ďurovčíka so skladbami skupiny Elán
<< predchádzajúci článok
Vedci objavili nový druh bylinožravého dinosaura z obdobia kriedy

V Benátkach majú premiéru dve koprodukčné snímky RTVS - diskusné fórum čitateľov