Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. januára 2024

Vlaňajšie voľby na Slovensku boli kybervýstrahou pre celý svet, WEF varuje pred nástrahami umelej inteligencieNarušenie demokracie pomocou umelej inteligencie počas minuloročných septembrových parlamentných volieb na Slovensku slúži ako varovný príklad pre nadchádzajúce voľby na celom svete. Búrka ...Zdieľať
6517ae6ad6038773663639 676x451 22.1.2024 (SITA.sk) - Narušenie demokracie pomocou umelej inteligencie počas minuloročných septembrových parlamentných volieb na Slovensku slúži ako varovný príklad pre nadchádzajúce voľby na celom svete.

Búrka dezinformácií


Svetové ekonomické fórum (WEF) na to opätovne upozornilo v tohtoročnej správe o globálnej kyberbezpečnosti.

Búrka dezinformácií, aká vypukla pred slovenskými septembrovými voľbami, narúša podľa WEF podstatu demokracie. Na sociálnych sieťach sa Slovenskom šírila zvuková nahrávka, ktorá údajne zachytila rozhovor politika a zástupcu médií o plánoch na manipuláciu volieb vrátane kupovania hlasov.

Deepfake - falošná zvuková nahrávka


Hoci bola rýchlo označená za deepfake, falošnú zvukovú nahrávku vytvorenú pomocou umelej inteligencie, spôsobila vážne škody.

„Tento incident slúži ako mrazivé svedectvo o rastúcich hrozbách počas volieb, kedy sa umelá inteligencia stáva mocným nástrojom manipulácie,“ varovalo WEF aj vo vlaňajšom novembrovom dokumente o voľbách a umelej inteligencii.


V roku 2024 sa uskutočnia voľby vo viac ako 45 krajinách. Voliči budú rozhodovať o tom, kto bude riadiť ekonomiky produkujúce polovicu svetového hrubého domáceho produktu. WEF prízvukuje, že v období masívneho využívania generatívnej umelej inteligencie si medzinárodné spoločenstvo musí vziať ponaučenie zo Slovenska a prehodnotiť nástroje na ochranu demokracie.


Zdroj: SITA.sk - Vlaňajšie voľby na Slovensku boli kybervýstrahou pre celý svet, WEF varuje pred nástrahami umelej inteligencie © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zmeny v obstarávaní majú byť radikálne, podľa progresívcov umožnia klientelizmus a korupciu (video)
<< predchádzajúci článok
Transparency odštartovala monitoring prezidentských volieb, Korčok leje do inzercie na Facebooku stovky eur denne