Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Voľby 2020

01. marca 2020

Voľby 2020: Matovič už telefonoval s Čaputovou, koalícia PS/Spolu a KDH v parlamente nebudú (online)

Zdieľať
Voľby: Matovič už telefonoval s Čaputovou, koalícia PS/Spolu a KDH v parlamente nebudú (online)

Parlamentné voľby 2020 na Slovensku

  • online (minúta po minúte)

8:43 Podľa českého portálu IDNES smeruje Slovensko k výraznej politickej zmene. Cituje pritom predsedu strany Za ľudí Andreja Kisku s tým, že na Slovensku sa skončila vláda zla. Český portál Novinky.cz dodáva, že na plnej čiare vyhralo protikorupčné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča a dosiaľ najsilnejšia vládna strana Smer – sociálna demokracia Roberta Fica utrpela porážku a odchádza do opozície. Britská BBC konštatuje, že vedenia na Slovensku sa ujala protikorupčné hnutie.

8:34 Víťazné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) bude mať v parlamente podľa neoficiálnych výsledkov a prepočtov agentúry SITA 53 poslancov. Ako vyplýva z údajov Štatistického úradu SR po započítaní 99,9 % zápisníc, druhú najúspešnejšiu stranu Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) by v zákonodarnom zbore malo zastupovať 38 poslancov a stranu Sme rodina 17. Kotlebovci – ĽS Naše Slovensko získali na základe neoficiálnych výsledkov 17 mandátov. Liberáli z SaS obsadia v parlamente 13 kresiel a strana Za ľudí 12 .

8:29 Šéf KDH Alojz Hlina zloží funkciu v pondelok. Kresťanskí demokrati zostali pred dverami parlamentu. „Ako sa hovorí na Orave: never give up!“, rozlúčil sa s vysokou politikou Hlina

7:36 Najviac preferenčných hlasov od voličov získal v parlamentných voľbách Igor Matovič. Podľa výsledkov Štatistického úradu SR, po sčítaní hlasov takmer všetkých volebných okrskov, líder hnutia OĽaNO získal viac ako 497 tisíc hlasov. Na druhom mieste skončil súčasný premiér Peter Pellegrini, ktorý získal od voličov takmer 413 tisíc prednostných hlasov. Na treťom mieste sa umiestnil predseda strany Smer-SD Robert Fico s viac ako 243 tisíc hlasmi. Prvú päťku uzatváral predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár (takmer 171 tisíc hlasov) a predseda strany Kotlebovci-ĽS Naše Slovensko Marian Kotleba (vyše 169 tisíc).

7:21 Viete čo má spoločné Igor Matovič s Robertom Ficom? Obaja sú kanibali. Zhltnú každého, kto im stojí v ceste. Iná vec je zatiaľ rozdielny koniec tohto príbehu.

6:50 V súvislosti so zostavením novej vlády chce predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS)Richard Sulík počkať na kroky šéfa OĽaNOIgora Matoviča. „Karty rozdáva niekto iný, my sa prispôsobíme, my chápeme realitu,“uviedol.

5:56 Peter Pellegrini zablahoželal víťazovi volieb. Šéf Smeru-SDRobert Fico pred novinárov neprišiel.

5:14 Za slabší výsledok strany Za ľudí môže antikampaň Smeru-SD, povedal Andrej Kiska. To, že sa nespojil do väčšej koalície s Progresívnym Slovenskom a Spolu zatiaľ nevníma ako chybu.

4:31 Podpredseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Pavol Zajac nie je nadšený z toho, že ho plánuje Alojz Hlina poveriť dočasným vedením strany. Zajac to uviedol v rozhovore pre agentúru SITA. Zároveň však dodáva, že je pravdepodobné, že lídrom KDH nebude dlho. V priebehu najbližších týždňov podľa Zajaca bude zvolaný snem strany, ktorý si zvolí nového predsedu aj podpredsedov.

Nálada vo volebnej centrále KDH počas noci postupne klesala. Počiatočnú nádej vystriedalo na jej konci sklamanie. „Boli sme realisti. Vedeli sme, že to môže skončiť aj nad piatimi percentami, aj pod nimi. Už predchádzajúce skúsenosti nám ukázali, že KDH je zväčša úspešnejšie v menších okrskoch, ktoré sa sčítavajú ako prvé,“ povedal Pavol Zajac. Zároveň uviedol, že výsledok ho neprekvapil, no bol by radšej, keby bol opačný.

Čoskoro bývalý predseda strany Alojz Hlina pre agentúru SITA uviedol, že KDH bude musieť do budúcnosti zanalyzovať príčiny volebného neúspechu. Zároveň sa však neobáva, žeby KDH nemohlo byť úspešné aj bez neho. „Máme potenciál aj dobrú personálnu výbavu. Zároveň si myslím, že ešte príde čas, kedy bude dopyt po stranách, akou je KDH,“ uzavrel Hlina.

VOĽBY: Volebná noc v centrále strany KDH
Atmosféra volebnej noci v centrále strany KDH po ukončení volieb do Národnej rady SR 2020. Bratislava, 1. marec 2020. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.

4:14 Volebná noc v centrále koalície strán Progresívne Slovensko/Spolu – občianska demokracia (PS/Spolu) je na konci. Priestory v Starej tržnici totiž majú prenajaté len do 4:00. Obaja lídri koalície Michal Truban (PS) a Miroslav Beblavý (Spolu) sa poďakovali všetkým za podporu a vyzvali, že je potrebné počkať na konečné výsledky.

Situácia sa však pre koalíciu nevyvíja dobre, pretože po 85,3 percenta sčítaných volebných okrskov sa pohybujú na úrovni 6,3 percenta. Na vstup do parlamentu pritom musia prekročiť sedem percent.

„Uvidíme, ako to dopadne. Nech to dopadne akokoľvek, nekončíme,“ vyhlásil Truban. Beblavý doplnil, že ešte treba počkať, kým sa to celé sčíta a podľa toho sa v koalícii zariadia. „Som hrdý na spoluprácu s každým z vás, ktorého som stretol,“ dodal mierne rezignovane Beblavý.

4:11 Prvú trojicu najúspešnejších strán tvorí po sčítaní takmer 90 % okrskov hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) a Sme rodina. Ako ďalej vyplýva z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR, OĽaNO by získalo 24,93 %, Smer-SD 18,62 % a Sme rodina 8,32 %. Štvrté miesto patrí hnutiu Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) s 8,18 %. Do parlamentu by sa ešte dostali strany SaS s 5,83 % a Za ľudí s 5,53 %. Hranicu zvoliteľnosti nepokorili koalícia PS-Spolu ani KDH.

4:08 Volebný líder a predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Alojz Hlina priznal, že sa jeho hnutie v týchto parlamentných voľbách zrejme nedostane do parlamentu. V prípade že KDH nedosiahne päťpercentnú voličskú podporu, Hlina približne o pol štvrtej nadránom oznámil, že sa v pondelok vzdá svojej funkcie a vedením strany poverí súčasného podpredsedu Pavla Zajaca.

„Chcem sa všetkým poďakovať. Tieto štyri roky boli pre mňa jazdou. Asi sme urobili chyby, aj ja som urobil chyby. Všetko to beriem na seba. Vyzerá, že KDH bude musieť ešte zapracovať. Čas pre KDH príde a ja verím, že mu ostanete verní. Ak neuspejeme a treba pripustiť, že neuspejeme. Sľúbil som účasť v povolebnom štúdiu, ale ja sa tam pôjdem rozlúčiť a v pondelok sa vzdám funkcie,“ povedal vo svojom prejave Alojz Hlina.

Ak by sa kresťanským demokratom podarilo dostať do parlamentu, na čele hnutia ostane. Hlina pripustil, že teoretická šanca prípadného volebného úspechu ešte existuje, ale nepovažuje ju za reálnu.

4:02 Lídra hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča zatiaľ mrzia priebežné výsledky koalície strán Progresívne Slovensko a Spolu-občianska demokracia a tiež Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). S definitívnym hodnotením chce počkať až do úplného záveru. Uviedol to v rozhovore pre agentúru SITA, kde sa okrem iného vyjadril aj k možnej spolupráci jeho hnutia so stranou Smer-SD. Podľa jeho slov ide o nepredstaviteľnú možnosť.

„Mrzí ma to. Držím im palce do poslednej chvíle. Aj si myslím, že na konci sú tie veľké okrsky a nakoniec sa pretlačia cez tú sedempercentnú hranicu. Uvidíme,“ uviedol Matovič zhodne na otázky čo hovorí na aktuálny stav percent PS/Spolu a KDH. Ešte stále súčasný premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) spomenul v rozhovoroch aj akúsi možnosť koalície zmierenia, teda aj spoluprácu s Matovičom. Líder hnutia OĽaNO hovorí o sci-fi.

3:53 Hnutie OĽaNO si neohrozene drží v parlamentných voľbách prvú pozíciu aj po sčítaní takmer 80 % okrskov. Ako vyplýva z neoficiálnych údajov Štatistického úradu SR, hnutie zatiaľ získalo 24,84 % hlasov. Na druhom mieste naďalej figuruje strana Smer-SD so ziskom 18,82 %. Prvú trojku uzatvára hnutie Sme rodina, ktoré doposiaľ získalo 8,37 % voličských hlasov. Do parlamentu by sa ešte dostala strana Kotlebovci – ĽS Naše Slovensko so ziskom 8,32 %, SaS so ziskom 5,61 % a strana Za ľudí s 5,39 % voličských hlasov. Pred bránami parlamentu je naďalej koalícia PS/Spolu, ktorá získala po sčítaní takmer 80 % okrskov 6,22 % hlasov.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Voľby 2020: kompletné výsledky volieb (online): Parlamentné voľby 2020 na Slovensku (29. 2. 2020)
 Voľby 2020: Moratórium sa skončilo, Matovičovo OĽaNO podľa exit pollov jasne zvíťazilo (online) (29. 2. 2020)
 Priebežné a kompletné výsledky volieb: Parlamentné voľby 2020 na Slovensku (29. 2. 2020)
 Ako hlasovať v parlamentných voľbách? Krúžkujete najviac štyroch kandidátov a pozor aj na prípadnú pokutu (29. 2. 2020)
 Voľby 2020: Pellegrini vyzval ľudí, aby posudzovali kandidátov nielen podľa rečí, ale aj doterajších skutkov (26. 2. 2020)
 Voľby 2020: Andrej Danko vyzval Slovákov voliť, odporučil počúvať hlas srdca a svedomia (26. 2. 2020)
 Voľby 2020: Najviac peňazí na online reklamu dala mimoparlamentná strana, Smer minul o polovicu menej (26. 2. 2020)
 Voľby 2020: Politickí lídri vyzvali v predvolebnej diskusii na účasť vo voľbách (25. 2. 2020)
 Voľby 2020: Ako chcú politické strany naložiť s diaľnicami a rýchlostnými cestami? (24. 2. 2020)
 Parlamentné voľby 2020: Volebná infolinka (24. 2. 2020)nasledujúci článok >>
Biden vyhral demokratické primárky v Južnej Karolíne, v boji o nomináciu naďalej vedie Sanders
<< predchádzajúci článok
Matovič počíta aj s Kollárom a chce ústavnú väčšinu, volebný výsledok OĽaNO ho prekvapil

Voľby 2020: Matovič už telefonoval s Čaputovou, koalícia PS/Spolu a KDH v parlamente nebudú (online) - diskusné fórum čitateľov