Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Pohoda festival

03. decembra 2021

Vyhlásenie Pohody k sťahovaniu festivalu Grape na trenčianske letisko„Prvého decembra vyšla oficiálna správa o sťahovaní festivalu Grape na trenčianske letisko. O tomto rozhodnutí ma informoval zástupca festivalu Peter Slameň na stretnutí jedenásteho novembra a šlo o prekvapivý krok.Zdieľať
Vyhlásenie Pohody k sťahovaniu festivalu Grape na trenčianske letisko

Rok predtým totiž prebehlo stretnutie medzi členmi tímu Pohody a Grapeom, kde sme od troch zástupcov festivalu - Jána Trstenského, Juraja Podmanického a Petra Slameňa – dostali prísľub, že do Trenčína Grape nepôjde. Vzhľadom na osobné i profesionálne vzťahy so všetkými troma sme nemali dôvod pochybovať, že svoj sľub dodržia.

Naša dohoda sa zakladala na debatách vedených od šiesteho novembra 2019, v rámci ktorých aj organizátori Grapeu viackrát deklarovali, že toto riešenie je najhorším možným a môže oba festivaly poškodiť. Dôvodov je viac, najzreteľnejším je identita festivalov. Vo festivalovej Európe neexistuje podobná situácia, kedy by dve najväčšie podujatia krajiny s podobným žánrovým nastavením boli na jednom mieste. Nenastala by ani na Slovensku, ak by všetko šlo podľa elementárnej logiky a štandardnými postupmi.

Grape si napokon nevybral jediné možné riešenie, ale to najjednoduchšie. Trenčianske letisko je po štrnástich rokoch fungovania Pohody vybaveným miestom. Nebolo to tak od začiatku, do funkčnosti areálu investovala Pohoda veľa času, energie a peňazí. Nastavila sa spolupráca s okolitými obcami i mestom Trenčín. Keďže Grape si letisko vybavoval bez vedomia Pohody, respektíve s doslovným prísľubom, že do Trenčína nepôjde, neprišlo ani k žiadnym rozhovorom o tom, ako by mala spoločná prítomnosť vyzerať. Nevieme, ako si predstavujú Ján Trstenský, Juraj Podmanický a Peter Slameň prípadnú spoluprácu s Pohodou, keď ešte pred príchodom do Trenčína Pohodu podviedli.

Ako promotéri fungujúci od roku 1997 si uvedomujeme, aké dôležité sú pre hudobnú scénu dobre fungujúce kluby či festivaly. Preto Pohoda kluby i iné festivaly dlhodobo podporuje a spolupracuje s nimi. Dôležitou súčasťou scény sú vzájomná súdržnosť a dôvera. Grape tieto základné princípy porušil a preto sa od neho ako Pohoda musíme, žiaľ, dištancovať. Nikdy neplatilo tak ako teraz, že Pohoda a Grape sú úplne iné festivaly. My kráčame ďalej svojou cestou.“

Michal Kaščák

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Pohoda zverejnila ďalšie prepotvrdené mená – The Libertines, Richie Hawtin, Metronomy, Wolf Alice, slowthai, The Comet is Coming a mnoho ďalších (9. 9. 2021)
 Pohoda on the Ground – stretnutie plné slobody na trenčianskom letisku (13. 7. 2021)
 VIDEO: Na letisku v Trenčíne sa začal festival Pohoda pod názvom Pohoda on the Ground (7. 7. 2021)
 Už zajtra sa začne Pohoda on the Ground (6. 7. 2021)
 Pohoda on the Ground – konečne sa stretneme naživo na trenčianskom letisku Pohoda on the Ground, 7. – 11. júla 2021, Letisko Trenčín (29. 6. 2021)
 Black Pumas vystúpia na Pohode 2022 (9. 6. 2021)
 NICK CAVE & THE BAD SEEDS NA POHODE 2022 (18. 5. 2021)
 Predpredaj lístkov na Pohoda on the Ground sa začína dnes o 12:00 (17. 5. 2021)
 Na Pohode on the Ground sa prestaví počas piatich dní desať domácich klubov (7. 5. 2021)
 POHODA DEŇ_FM 2021: Koncerty i novinky týkajúce sa festivalu Pohoda on the Ground v živom vysielaní Rádia_FM (6. 5. 2021)nasledujúci článok >>
Pri Madeire vytvorili najväčšiu morskú rezerváciu v Európe, oblasti budú chránené pred rybolovom
<< predchádzajúci článok
Video: TWiiNS vydali album Zlatá brána dokorán