Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Pohoda festival

13. decembra 2023

Festival Pohoda je nominovaný až v troch kategóriách na najprestížnejšie európske festivalové ceny European Festival Awards 2023Pohoda sa dostala do shortlistu TOP 10 najlepších stredne veľkých festivalov v Európe, a to aj vďaka hlasom návštevníkov a návštevníčok. Hudobní profesionáli Pohodu zaradili aj do úzkeho výberu TOP 5 festivalov v kategórii Take a Stand a Event Safety.Zdieľať
Festival Pohoda je nominovaný až v troch kategóriách na najprestížnejšie európske festivalové ceny European Festival Awards 2023

Víťazné festivaly sa v jednotlivých kategóriách budú vyhlasovať 17. januára počas slávnostného galavečera v holandskom Groningene. Ďalším zo slovenských zástupcov je festival SHARPE, ktorý je v TOP 10 najlepších malých európskych festivalov.


Hlasovanie v kategórii Najlepší stredne veľký festival prebieha v dvoch kolách. V prvom kole za festivaly hlasujú návštevníčky a návštevníci, následne odborná porota vyberá finálnu desiatku a víťaza danej kategórie. Stredne veľký festival je v týchto cenách daný dennou návštevnosťou, ktorá sa hýbe od 10 000 do 39 999 ľudí. Pohoda je v tejto kategórii nominovaná pravidelne.

„Je fantastické, že Pohoda má až tri nominácie na najprestížnejších európskych festivalových cenách. V prvom rade ďakujeme všetkým, ktorí dali Pohode svoj hlas v kategórii najlepšieho stredne veľkého festivalu, radi vo svete šírime, že máme najlepšie festivalové publikum - vážime si, že sa to opäť potvrdilo...:). Ďakujeme aj profesionálkam a profesionálom, ktorí nás vybrali z longlistu medzi top 10 akcií v Európe. Sme hrdí, že sme opäť nominovaní aj v kategórii Take a Stand, už jednu túto cenu máme a sme radi, že Pohoda ostáva oslavou slobody aj z pohľadu európskych kolegýň a kolegov. Nemenej dôležitá je nominácia v kategórii Event Safety, vždy sme dávali dôraz na bezpečnosť a kvalitný servis pre naše návštevníčky a návštevníkov. Už skôr v tomto roku nás prestížny magazín IQ vybral medzi top 10 najlepších nezávislých festivalov Európy, redaktorka Alica Ouschan z rakúskeho rádia FM4 sa pýtala vo svojej reportáži, či nie je Pohoda najlepším festivalom sveta, k tomu teraz pribúdajú dobré správy z európskych cien. Dáva nám to silu a radosť na prípravu Pohody 2024," dodáva k nomináciám šéf Pohody Michal Kaščák. 

Cena The Event Safety Award sa udeľuje v oblasti bezpečnosti a zdravia podujatí. Festival Pohoda vďaka svojim komplexným riešeniam či už bezpečnosti, zdravia alebo prevencie, získal nomináciu aj v tejto kategórii. Prístup Pohody k návštevníkom a návštevníčkam je vysoko inkluzívny a organizátori sa snažia myslieť na bezpečnosť a potreby všetkých, ktorí sa na festivale nachádzajú. Dôkazom je Family Park, určený pre rodiny s deťmi, bezbariérový prístup, viaceré informačné stánky, ktoré majú za úlohu nielen informovať o rôznych témach ale starať sa aj o prevenciu. Pohoda myslí aj na duševné zdravie, preto je na festivale zriadený Stan duševnej pohody, v ktorom sa návštevníčky a návštevníci majú možnosť pozhovárať s psychiatrami a psychiatričkami. Tento rok sa na festivale prvýkrát inštalovali prototypy Menštruačných skriniek. Ďalšie hygnienické potreby sú k dispozícii vo veľkom počte zadarmo v hygienických staniciach, toaletách alebo v prebaľovacích kútoch. Samozrejmosťou je pitná voda zadarmo, ktorá je k dispozícii na viacerých miestach areálu. Dôležitou súčasťou bezpečnostných opatrení je už niekoľo rokov úzka spolupráca Pohody s SHMÚ, ktorý má tím meteorológov priamo na letisku. Lieky, ktoré návštevníci a návštevníci potrebujú uskladniť pri nízkých teplotách, tak môžu urobiť v medicínskych centrách. Počas celého trvania festivalu je zriadená infolinka, na ktorej sú k dispozícii školení psychológovia a psychologičky, na ktorých sa majú možnosť obrátiť všetci s akýmkoľvek problémom.

The Take a Stand Award je cena, ktorá vyzdvihuje společenské aktivity a iniciatívy európskych festivalov, ktoré dávajú vo svojom programe alebo aktivitách do popredia toleranciu, ľudskosť a porozumenie. Pohoda je na toto ocenenie nominovaná za svoje aktivity v rámci tém ako klimatická kríza, vojna na Ukrajine a LGBTI+, ktoré odzrkadľovali dianie na Slovensku v jej programe v roku 2023. Veľká časť vizuálneho umenia ale aj projekt Plantasia poňali tému klimatickej krízy naozaj výnimočne. Na Pohode 2023 dostali priestor viacerí umelci a umelkyne z Ukrajiny a svetovú premiéru malo aj orchestrálne dielo Symphony of Free Ukraine. Na festivale sa realizovali aj viaceré zbierky na pomoc ľuďom na Ukrajine, jednou z nich bola napríklad zbierka na sanitky, ktoré pomáhajú zachraňovať životy na fronte. Reakciou na teroristický útok, ktorý sa udial pred podnikom Tepláreň ale aj na aktuálne útoky voči LGBTI+ komunite bol vznik nového stageu s názvom Tepláreň.

Organizátori ďakujú všetkým, ktorí Pohodu navštevujú a ktorí za ňu hlasovali. Aj vďaka týmto nomináciam sa Slovensko zviditeľňuje nielen na festivalovej mape sveta.

Web EFA so všetkými nomináciami:
https://www.europeanfestivalawards.org/nominees-2023/


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Na Pohode vystúpi Royal Blood, jedna z najlepších britských rockových kapiel (12. 12. 2023)
 Uznávaný raper Skepta je ďalším potvrdeným menom Pohody 2024 (5. 12. 2023)
 Pohoda 2024: Slávna rocková skupina Queens of the Stone Age vystúpi prvýkrát na Slovensku (21. 11. 2023)
 Na Pohodu 2024 príde James Blake, víťaz Grammy a jeden z najžiadanejších spevákov a producentov súčasnej svetovej hudobnej scény (16. 11. 2023)
 Ospevovaná kapela Black Pumas, kultová Morcheeba, punk rockoví The Armed a popoví Jockstrap sú nové mená Pohody 2024 (14. 11. 2023)
 Video: Na Pohode 2024 vystúpi Pendulum, jedna z najznámejších drum & bassových kapiel 21. storočia (7. 11. 2023)
 Pohoda festival sa dostal medzi top 10 nezávislých európskych festivalov (3. 10. 2023)
 Pohoda 2023: Na Pohode sa predstaví viac ako 130 interpretov a skupín (7. 7. 2023)
 Pohoda 2023: Oslava hudby, umenia, dobrej nálady a tolerancie začne už tento týždeň na festivale Pohoda (3. 7. 2023)
 Festival Pohoda štartuje už o pár dní. Na letisku môžete očakávať viacerá zaujímavé vychytávky. (27. 6. 2023)nasledujúci článok >>
Laureátkou Mimoriadnej ceny Krištáľového krídla sa stane Gombitová
<< predchádzajúci článok
Križiak. Famózny historický príbeh o križiackej výprave