Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. marca 2023

Matovič sa pri kalkulovaní s Demokratmi prerátal a jeho zámer mu podľa politológa nevyjdePredseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič sa pri kalkulovaní s novou stranou premiéraZdieľať
3j2a2514 676x451 10.3.2023  - Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič sa pri kalkulovaní s novou stranou premiéra Eduarda Hegera Demokrati prerátal. Myslí si to politológ z Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne Miroslav Řádek.


Ako povedal v relácii Karty na stôl týždenníka Plus 7 dní, Matovič si to predstavuje tak, že kým on sa bude snažiť o konzervatívno-sociálneho voliča, Heger získa mestského liberálnejšieho voliča, potom sa stretnú v parlamente a môžu spolupracovať. „Tento zámer mu nevyjde. Demokrati majú zatiaľ nízky potenciál na to, aby sa stali parlamentnou stranou," povedal Řádek a dodal, že potrvá nejaký čas, kým ľudia zoberú na vedomie, že existuje nejaká nová politická strana.

Mínusom pre Matoviča bude podľa neho zároveň to, že časť voličov OĽaNO sa budú snažiť pre seba získať aj Demokrati. Řádek zároveň zhodnotil, že napriek všetkým problémom, ktoré si Matovič narobil za posledné tri roky, má ešte stále so svojím hnutím OĽaNO väčšiu podporu ako Heger.

Heger bez líderského potenciálu


Ako pokračoval, Demokrati síce prišli so štyrmi súčasnými ministrami, ale dvaja z nich dokážu veľmi polarizovať verejnú mienku.

Líder novej strany Eduard Heger je podľa neho politik, ktorý sa názorovo vyvíjal, a to aj vo funkcii predsedu vlády. Neverí však jeho líderskému potenciálu a podľa neho za ním stojí príliš málo ľudí. Domnieva sa, že Heger mal osloviť k spolupráci aj predsedníčku Za ľudí Veroniku Remišovú, ktorá má síce stranu s dvoma percentami, ale je známou tvárou a reprezentuje nejaké hodnoty a myšlienky.

„Existuje tu určitý dopyt po modrej politike, ale pravicoví politici si opäť neurobili domáce úlohy. Mali sa najskôr dohodnúť medzi sebou, nabrať ľudí a potom oznámiť, že je tu relevantná sila," hovorí Řádek.

Zvláštny postoj Demokratov


Miroslava Kollára hodnotí ako neúspešného politika. Do vrcholnej politike sa dostal prostredníctvom Andreja Kisku, uchádzal sa aj o vedenie strany Za ľudí, čo mu nevyšlo a prešiel do strany Spolu – občianska demokracia.

To, že nemá veľkú podporu verejnosti sa podľa neho ukázalo aj v komunálnych voľbách, keď po dvoch volebných obdobiach skončil ako primátor Hlohovca. Řádek ďalej dodal, že pri súčasných preferenciách strán matematicky nevychádza vláda bez niektorého z lídrov opozície.

Je preto podľa jeho názoru zvláštne, keď strana Demokrati, ktorá ešte len vzniká, vylúčila vopred z prípadnej spolupráce po voľbách stranu Hlas - sociálna demokracia. Zároveň dodal, že spoluprácu Petra Pellegriniho (Hlas-SD) s Robertom Ficom (Smer-SD) vidí ako menej pravdepodobnú.


Zdroj: SITA.sk - Matovič sa pri kalkulovaní s Demokratmi prerátal a jeho zámer mu podľa politológa nevyjde © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Demokrati úvodnú tlačovku financovali z peňazí daňových poplatníkov. Heger, Naď aj hovorkyňa si tam „odskočili“ z práce (video) (8. 3. 2023)
 OĽaNO blahoželá Hegerovi k zvoleniu za predsedu strany a nemá zabúdať hrať fair-play (video) (7. 3. 2023)
 Hegerova nová strana je ako z dažďa pod odkvap a celé je to plán Matoviča, povedal Sulík (video) (7. 3. 2023)
 KDH nevidí dôvod zapájať sa do OĽaNO 2, Heger do ich sveta nepatrí a „mačkopsy“ podľa Majerského nefungujú (video) (7. 3. 2023)
 Heger usvedčil sám seba z podvodu na voličoch, tvrdí strana Hlas-SD (7. 3. 2023)
 Eduard Heger predstavil novú stranu Demokrati. Na tlačovej konferencii sa zúčastnili štyria ministri jeho súčasnej vlády (7. 3. 2023)
 Heger zistil, že OĽaNO nie je tak celkom pre neho. Mesežnikov priblížil, kto sa ešte môže pridať k „modrým“ (7. 3. 2023)
 Politológ krok Hegera očakával, ale svoj odchod z OĽaNO oznámil podivne a je zarážajúce, kde zakotví (7. 3. 2023)
 Heger v polnočnom statuse oznámil odchod z OĽaNO, v komentároch zareagoval aj Matovič (7. 3. 2023)
 Premiér Heger označil svoj prvý rok vo funkcii za náročný (2. 4. 2022)nasledujúci článok >>
OĽaNO aj Demokrati by sa do parlamentu nedostali, voľby by vyhral Smer-SD a SaS má 6,4 percenta
<< predchádzajúci článok
Art Film Fest sa vráti v júni do Košíc