Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

07. apríla 2020

Na rúškach prežije koronavírus až týždeň, zistili vedci. Čo to znamená?Odborníci sa zhodujú, že nosenie rúšok môže zabrániť prenosu Covid-19.Zdieľať
Na rúškach prežije koronavírus až týždeň, zistili vedci. Čo to znamená? Podľa štúdie zverejnenej v magazíne Nature

Medicine znižujú chirurgické rúška pravdepodobnosť prenosu chrípky a ľudských koronavírusov, resp. kvapôčkových nákaz na zdravých ľudí. Bez hygieny však nebudú účinné.

Rúška na tvári sa nikdy nedotýkajte neumytými alebo nevydezinfikovanými rukami. Na jeho vonkajšej strane sa totiž môžu zachytávať aj vírusy z okolia. South China Morning Post informuje, že infekčné častice nového koronavírusu sa na vonkajšej strane chirurgických masiek udržia až týždeň. Vyplýva to z čínskej štúdie zverejnenej v magazíne The Lancet.

 

Na látke vírus prežije viac ako deň

Kým napríklad na papierových vreckovkách patogény pri izbovej teplote vydržia maximálne tri hodiny, na bankovkách, plaste a oceli prežijú oveľa dlhšie. Na povrchoch z plastu a nehrdzavejúcej ocele sa podľa vedcov nachádzajú najmenej štyri dni.

Na látke sa koronavírus môže udržať viac ako jeden deň. Podobne dlho vydrží aj na bankovkách či skle. Dobrou správou však je, že ho likvidujú bežné dezinfekčné prostriedky, uviedli vedci.

Rúško z látky žehlite iba nasucho

Ak nosíte jednorazové chirurgické rúško, po 2-3 hodinách na tvári by ste ho mali opatrne sňať a zahodiť do uzavretého smetného koša. Keď zvlhne, stáva sa zdrojom kontaminácie a svojho nositeľa prestáva chrániť. Už z názvu vyplýva, že je vyrobené len na jedno použitie.

V prípade bavlneného rúška je takisto potrebná častejšia výmena a neodporúča sa jeho opakované použitie. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR by ste mali látkové rúško nosiť najviac hodinu až dve, pretože po uplynutí tejto doby sa jeho účinnosť znižuje.

Tvárové rúško z látky je po použití potrebné vyprať v práčke na 60 stupňov Celzia s bežne dostupnými pracími prostriedkami, prípadne ho vyvariť v teplej vode (100 stupňov Celzia) po dobu 5 minút,“ radí ÚVZ SR. Keď sa rúško usuší, z oboch strán ho nasucho prežehlite. „Pri žehlení nie je vhodné používať paru!“ upozorňujú hygienici.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

 © SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Pellegrini: Premiér neverí ľuďom, obmedzenie pohybu je zbytočné gesto (7. 4. 2020)
 Koronavírus: Pribudlo 47 nakazených, vláda pomôže veľkým firmám a hrozia pokuty za porušenie obmedzení cez Veľkú noc (online) (7. 4. 2020)
 Video: Bratia Furkovci zostrojili náhradu pľúcnej ventilácie, prístroj môže pomôcť chorým na Covid-19 (6. 4. 2020)
 Matovič na šesť dní obmedzil Slovákom pohyb, opatrenie na Veľkú noc má niekoľko výnimiek (6. 4. 2020)
 Prezidentka Čaputová víta obmedzenie pohybu cez Veľkú noc a považuje ho za správne (6. 4. 2020)
 Slováci hackovali koronakrízu: uspeli nápady na odbremenenie zdravotníkov, predvídanie nakazených aj ľahší život v izolácii (6. 4. 2020)
 Za veľkonočný nákup zaplatíme tento rok viac ako vlani, zdraželi aj vajcia a bravčové mäso (6. 4. 2020)
 Ministerstvo kultúry chce pomôcť médiám, zriadilo pracovnú skupinu (6. 4. 2020)
 Britský premiér Johnson skončil v nemocnici, stále má príznaky koronavírusu (6. 4. 2020)
 Koronavírus: Slovensko má dve obete ochorenia Covid-19, Čaputová súhlasí s Matovičom v obmedzeniach na Veľkú noc (online) (6. 4. 2020)nasledujúci článok >>
V Hlohovci vypli mládeži bezplatné internetové pripojenie, zgrupovali sa vo Wifi zónach
<< predchádzajúci článok
Fabrika v Partizánskom vyrobila už 150 000 rúšok, garantuje dodanie kuriérovi do 24 hodín

Na rúškach prežije koronavírus až týždeň, zistili vedci. Čo to znamená? - diskusné fórum čitateľov