Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. novembra 2011

Ropa drahšia pre obavy z rastu napätia na Blízkom východeCeny ropy v utorok rástli, keď obavy z eskalácie napätia na Blízkom východe po tom, čo západné krajiny sprísnili sankcie voči Iránu, prevážili nad obavami zo spomalenia globálnej ekonomiky. ...Zdieľať
ropa NEW YORK 23. novembra (WEBNOVINY) - Ceny ropy v utorok rástli, keď obavy z eskalácie napätia na Blízkom východe po tom, čo západné krajiny sprísnili sankcie voči Iránu, prevážili nad obavami zo spomalenia globálnej ekonomiky. Spojené štáty, Veľká Británia a Kanada v pondelok oznámili nové sankcie zamerané na iránsky energetický a finančný sektor v snahe prinútiť Teherán, aby sa zriekol svojho jadrového programu.


Na riziko ochladenia rastu vo svetovej ekonomike upozornili údaje z USA, kde hrubý domáci produkt v treťom kvartáli podľa údajov tamojšieho ministerstva obchodu vzrástol medziročne o 2 % , čo nenaplnilo odhady. Ropu podporil aj slabší americký dolár, ktorý strácal voči euru po tom, čo Medzinárodný menový fond oznámil, že krajinám ohrozeným dlhovou krízou v eurozóne sprístupní nový preventívny úverový program. Ceny britskej ropy Brent posilnili o 2,15 USD na 109,03 USD za barel, januárové dodávky ľahkej americkej ropy zdraželi o 1,09 USD na 98,01 USD za barel.

Ceny zlata v utorok po stratách z predchádzajúcich dní posilnili o viac ako 1 %. Podľa agentúry Reuters k tomu prispel najmä dopyt investorov pred tým, ako na newyorskej komoditnej burze vypršia decembrové opcie na kúpu vzácneho kovu. Spotová cena zlata bola o 20:04 GMT na úrovni 1 697,99 USD za uncu, čo bolo o 1,2 % viac ako pondelňajšia záverečná hodnota. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zdraželi o 23,80 USD na 1 702,40 USD za uncu.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Predčasné ukončenie lízingovej zmluvy pri vozidle či stroji
<< predchádzajúci článok
Novinárov odpočúvali aj za vlády Roberta Fica