Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Pohoda festival

08. júla 2022

Pohoda 2022: Program jubilejnej Pohody otvorili Žbirkove pesničky a zaklínač Nick Cave (video)V skladbách Do člna a Zlomky poznania sa pripojil Mekyho syn David, v tej druhej aj Michal Kaščák.Zdieľať
Pohoda 2022: Program jubilejnej Pohody otvorili Žbirkove pesničky a zaklínač Nick Cave

Trenčianske letisko patrí od štvrtkového (7. 7.) popoludnia hudbe a kultúre. V priebehu troch dní do 9. júla sú pripravené stovky hudobných, umeleckých a diskusných podujatí. Pohoda oslavuje 25 rokov a chce ich osláviť vo veľkom štýle.

Program na hlavnom pódiu mala otvoriť ukrajinská kapela DakhaBrakha. Kvarteto hudobníkov aj do Trenčína pricestovalo, pre pozitívny test na COVID-19 však muselo ostať v hoteli.

Program jubilejnej Pohody otvorili Žbirkove pesničky. Projekt Nemoderný chalan: Laco Lučenič a Midi Lidi bol poctou slovenskej hudobnej legende Mirovi Žbirkovi a koncert dostal názov podľa jedného z jeho albumov. Na otvorení jubilejnej Pohody sa organizátori dohodli ešte s Mirom Žbirkom. Páčil sa mu zámer, aby sa zahrali jeho skladby, a sám navrhol, aby s kapelou Midi Lidi bol aj Laco Lučenič súčasťou projektu.

Zaznelo 11 skladieb v elektronickej úprave z troch Mekyho albumov Nemoderný chalan, Chlapec z ulice a Zlomky poznania. V skladbách Do člna a Zlomky poznania sa pripojil Mekyho syn David, v tej druhej aj Michal Kaščák.

"Ja som veľmi rada, bol to nápad Michala Kaščáka, ktorý s ním zavolal ešte Mekymu. V podstate plán bol, že si s Midi Lidi zaspieva Meky repertoár Nemoderný chalan, Chlapec z ulice a Zlomky poznania. Potom prišiel covid, Pohoda sa odsunula, Meky odišiel. Ale Petr Marek je taký hrdina, že ten playlist odspieva sám," povedala pre TASR Mekyho manželka Katka, ktorú teší aj vystúpenie syna Davida.

"Som rád, že tu môžem byť. Vzniklo to nie na poslednú chvíľu, ale nevedel som, že ma tu budú chcieť. Sú to hlavne pesničky z môjho osobne obľúbeného obdobia otcovej tvorby, takže pre mňa znamená veľa byť schopný si to zaspievať a ešte s takýmito talentovanými ľuďmi," uviedol David.
Pre Laca Lučenica je trochu zvláštne, že práve na Mekyho pohrebe sa rozhodli pre túto zostavu. "Voľba na Mili Lidi padla preto, že oni sa trocha undergroundovo preslávili s ich interpretáciou pesničky Do člna, čo sa Mekymu páčilo, potom si aj spolu zaspievali," doplnil Lučenič.Reflektory na Urpiner pódiu sa prvýkrát rozsvietili o 22. hodine, keď vystúpila skupina Nick Cave & Bad Seeds. Nick so skupinou sa na Pohodu vrátil po deviatich rokoch. V máji prežil Nick rodinnú tragédiu, keď zomrel jeho syn Jethro. Na svojom konte má 17 vydaných albumov, najnovší Ghosteen vyšiel v októbri 2019, najúspešnejším je Skeleton Tree zo septembra 2016. Koncert sa tešil veľkému záujmu fanúšikov, pred pódiom sa ich zišlo viac ako 10.000.

 

 

 

 


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 POHODA DNES OSLAVUJE 25 ROKOV UŽ O TÝŽDEŇ BUDE OPÄŤ V PLNEJ KAPACITE AJ S VIACERÝMI NOVÝMI VYCHYTÁVKAMI (29. 6. 2022)
 Pohoda 2022: Pohody zverejnila kompletný line-up – aj s novými menami (21. 6. 2022)
 Silný program pre všetky generácie vo Family parku na Pohode 2022 (1. 6. 2022)
 Pohoda 2022 bude v plnej kapacite a s mnohými prekvapeniami (6. 5. 2022)
 Pohoda deň_FM bude po troch rokoch opäť pre verejnosť –Donny Benét, múm a ďalší v štúdiách SRo a v Rádiu_FM (29. 4. 2022)
 Po dvojročnej prestávke pokračuje na Slovensku turné kapely Lola Marsh (22. 4. 2022)
 LIANNE LA HAVAS SA VRÁTI NA POHODU S NOVÝM ALBUMOM A S KAPELOU (12. 4. 2022)
 Festival Pohoda 2022 bude v plnej kapacite (31. 3. 2022)
 Nemoderný chalan: Laco Lučenič a Midi Lidi zahrajú na Pohode výnimočný koncert pre Mekyho Žbirku (22. 3. 2022)
 Pohodu 2022 roztancuje aj víťaz Grammy Flume (15. 2. 2022)nasledujúci článok >>
Kto zavraždil mladíka v internátnej škole?!
<< predchádzajúci článok
Večerné zážitky na Bojnickom zámku