Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

28. decembra 2020

Virtuosi V4+: Slovenskou víťazkou súťaže sa stala 13-ročná hráčka na zobcovej flaute Ajna Marosz z Podhoria pri Žiline.Žiačka zo Žiliny na seba upozornila pred rokom obrovským úspechom, keď vyhrala medzinárodnú súťaž v Amsterdame ORDA 2019.Zdieľať
Virtuosi V4+: Slovenskou víťazkou súťaže sa stala 13-ročná hráčka na zobcovej flaute Ajna Marosz z Podhoria pri Žiline.

Mladé hudobné talenty z krajín V4 a Srbska sa v predvianočnom období predstavili na televíznych obrazovkách v súťaži o "superstar" klasickej hudby Virtuosi V4+. Slovenskou víťazkou súťaže sa stala 13-ročná hráčka na zobcovej flaute Ajna Marosz z Podhoria pri Žiline.


Žiačka z triedy Pavla Stillera v Základnej umeleckej škole (ZUŠ) L. Árvaya v Žiline na seba upozornila pred rokom obrovským úspechom, keď vyhrala medzinárodnú súťaž v Amsterdame ORDA 2019. Hneď nato sa predstavila domácemu publiku v Sammartiniho koncerte so Štátnym komorným orchestrom Žilina v Dome umenia Fatra.

"Keďže počas prvej vlny epidémie sme my muzikanti stratili možnosť verejne vystupovať a odpadli i všetky súťaže, rada som prijala výzvu zúčastniť sa na Virtuózoch," povedala Ajna.

Na základe poslanej nahrávky ju zavolali na kasting, z ktorého vzišli štyria zástupcovia Slovenska v hlavnej časti súťaže. "Nasledovalo najdôležitejšie kolo, semifinále. V ňom bol súperom Ajny, napriek mladučkému veku svetovými pódiami preverený virtuóz, huslista Teo Gertler," pripomenul učiteľ mladej virtuózky v žilinskej ZUŠ.

"Teo je naozaj vynikajúci, vôbec som si nepripúšťala, že by som cez neho mohla prejsť," opísala Ajna pocity pred semifinále.

O to väčšie prekvapenie a nadšenie sa dalo podľa jej učiteľa vyčítať v Ajniných očiach pri vyhlasovaní výsledkov o postupe do posledného kola. "Vo finále Ajna strhujúcim spôsobom zahrala poslednú časť zo skladby súčasného autora Richarda Harveyho Concerto Incantato, čo ocenil i predseda poroty a zároveň umelecký garant celej súťaže, maestro Plácido Domingo. A napriek tomu, že jej v ceste k víťazstvu stála úžasná speváčka Alžbeta Reháková, bolo to meno Ajny Marosz, ktoré zaznelo pri vyhlásení slovenského víťaza Virtuosi V4+," podotkol Stiller.

Ajna víťazstvom získala možnosť vystupovať na svetových pódiách so špičkovými telesami. "Ale zároveň sa jej podarilo to, čo si pred súťažou predsavzala – dokázať ľuďom, že zobcová flauta je plnohodnotný nástroj, ktorý dokáže vzbudiť veľké emócie," zhodnotil účasť v súťaži jej žilinský pedagóg.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrel Ladislav Mrkvička, český herec trpel Parkinsonovou chorobou
<< predchádzajúci článok
Radíme: Pri chudnutí si treba stanoviť cieľ a nehladovať