Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

27. decembra 2020

Slovenskí vedci pripravili preparát bielkoviny, tá by mohla byť náhradou za antibiotikáVedci v Ústave molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied (ÚMB SAV) pripravili preparát bielkoviny nového ...Zdieľať
vedci 676x380 27.12.2020  - Vedci v Ústave molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied (ÚMB SAV) pripravili preparát bielkoviny nového endolyzínu, ktorý môže nahradiť antibiotiká. Informovala o tom hovorkyňa SAV Monika Tináková. Ako ďalej vysvetlila, vedci identifikovali gény endolyzínov z viacerých bakteriofágov grampozitívnych baktérií.


Následne jednotlivé gény izolovali a odpovedajúce proteíny nadprodukovali v bakteriálnom kmeni E.coli. Takto izolované endolyzíny pôsobia zvonka bakteriálnej bunky a sú schopné ničiť špecifické bakteriálne kmene.

Molekulárna biologička Gabriela Bukovská z ÚMB SAV priblížila, že v roku 2020 sa im podarilo pripraviť preparát bielkoviny nového endolyzínu, ktorý je účinný voči patogénu Streptococcus agalactiae skupiny B.

Táto baktéria je oportunisticky patogén, ktorý je súčasťou gastrointestinálneho a urogenitálneho traktu u ľudí. Problémom je jeho výskyt v prípade tehotných žien. V prípade neliečenia môže dôjsť k jeho prenosu počas pôrodu na dieťa a u novorodencov spôsobuje závažné ochorenia s vážnymi až fatálnymi následkami,“ objasnila. Zároveň podotkla, že nový endolyzín je možnou náhradou antibiotík v prípade tehotných žien a novorodencov.


Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenskí vedci pripravili preparát bielkoviny, tá by mohla byť náhradou za antibiotiká © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Radíme: Pri chudnutí si treba stanoviť cieľ a nehladovať
<< predchádzajúci článok
SVETOVÉ MÉDIÁ V ROKU 2020: Ako zvládli mesiace poznačené pandémiou?