Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. októbra 2011

Turecko už neverí na zázrak, záchranné práce ukončili


Tagy: TureckoZdieľať
turecko ERCIŞ 29. októbra (WEBNOVINY) - Záchranné práce po zemetrasení na východe Turecka sa v sobotu skončili.


Informoval o tom vicepremiér Besir Atalay, podľa ktorého už šanca, že niekto ešte pod troskami prežil, vypršala.

Konečná bilancia je tak 582 mŕtvych, 231 ľudí sa podarilo z popadaných domov zachrániť.

Poslednou osobou, ktorú našli živú, bol v piatok 12-ročný chlapec, ktorý prežil uväznený pod sutinami 108 hodín. Chlapca, ktorého identifikovali ako Ferhata Tokaya, okamžite previezli do miestnej poľnej nemocnice. Následne ho vrtuľníkom presunuli do nemocnice v meste Van, podľa lekárov je však v dobrom zdravotnom stave.

Obyvatelia východného Turecka museli od štvrtka bojovať aj s nepriaznivým počasím, keď trosky zničených domov zasypala snehová pokrývka.
Turecká vláda medzitým priznala, že záchranári reagovali na nešťastie oneskorene. Kabinet premiéra Recepa Tayipa Erdogana navyše pomerne dlho odmietal aj zahraničnú pomoc, neskôr si to však rozmyslel a do krajiny aj v týchto chvíľach prúdia nákladné vozidlá a lietadlá naložené liekmi, prikrývkami a stanmi.

Niektoré rodiny, ktoré z bezpečnostných dôvodov radšej nocovali v provizórnych prístreškoch, sa už začínajú vracať do svojich domov.

Viacerí Turci boli pritom nútení stanovať na otvorenom priestranstve, pričom na televíznych záberoch vidieť, ako sa skupiny ľudí v noci združujú pri ohni a snažia sa zohriať.

V noci na niektorých postihnutých miestach teplota klesá aj pod bod mrazu.

Slovensko poskytne humanitárnu pomoc zemetrasením postihnutému Turecku, schválil ju minister zahraničných vecí Slovenskej republiky Mikuláš Dzurinda. Ministerstvo vnútra dopraví desať stanov pre Turecko do rakúskej Viedne, odkiaľ ich tamojšie ministerstvo vnútra prevezie do Turecka. Takáto koordinácia a úzka spolupráca s Rakúskom, ako aj s inými členskými krajinami Európskej únie, výrazne zefektívňuje poskytovanie humanitárnej pomoci. Agentúru SITA informoval tlačový odbor MZV SR.

Epicentrum nedeľňajšieho zemetrasenia s magnitúdou 7,2 sa nachádzalo severovýchodne od mesta Van v rovnomennej provincii pri tureckej hranici s Iránom.

Tagy: Turecko
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 V Turecku zachránili chlapca po vyše sto hodinách pod zemou (28. 10. 2011)
 Turecko postihnuté zemetrasením bojuje aj so snehom (27. 10. 2011)nasledujúci článok >>
Martinská deklarácia ukončila manželstvo Slovákov s Maďarmi
<< predchádzajúci článok
Írskym prezidentom sa stane básnik Higgins