Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. októbra 2011

Turecko postihnuté zemetrasením bojuje aj so snehom

Zdieľať
turecko Odporúčame:


Po vyše 90 hodinách vyslobodili v Turecku tínedžera
V tureckej väznici zasiahnutej zemetrasením vypukla vzbura
Turecko prijme zahraničnú pomoc aj od Izraela
Tri dni po otrasoch v Turecku sú v troskách stále živí ľudia

ERCIS 27. októbra (WEBNOVINY) - Obyvatelia východného Turecka, ktoré cez víkend zasiahlo ničivé zemetrasenie, museli od štvrtka bojovať aj s nepriaznivým počasím, keď trosky zničených domov zasypala snehová pokrývka.

Záchranári však majú aj optimistickú správu v podobe záchrany 18-ročného Aydina Palaka, ktorý pod zrútenou budovou v meste Ercis prežil viac ako 100 hodín. Vo štvrtok vytiahli z trosiek aj 19-ročnú dievčinu.

Šance na objavenie ďalších živých ľudí však každou hodinou prudko klesajú. Úrady doteraz evidujú už viac ako 500 obetí.

Turecká vláda medzitým priznala, že záchranári reagovali na nešťastie oneskorene. Kabinet premiéra Recepa Tayipa Erdogana navyše pomerne dlho odmietal aj zahraničnú pomoc, neskôr si to však rozmyslel a do krajiny aj v týchto chvíľach prúdia nákladné vozidlá a lietadlá naložené liekmi, prikrývkami a stanmi.

Niektoré rodiny, ktoré z bezpečnostných dôvodov radšej nocovali v provizórnych prístreškoch, sa už začínajú vracať do svojich domov. Viacerí Turci boli pritom nútení stanovať na otvorenom priestranstve, pričom na televíznych záberoch vidieť, ako sa skupiny ľudí v noci združujú pri ohni a snažia sa zohriať. V noci na niektorých postihnutých miestach teplota klesá aj pod bod mrazu.

Epicentrum nedeľňajších otrasov s magnitúdou 7,2 sa nachádzalo 19 kilometrov od mesta Van na východe Turecka. Okrem viac ako 500 mŕtvych si katastrofa vyžiadala aj najmenej 1300 zranených.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podozrivý špión väznený v Egypte je už doma
<< predchádzajúci článok
Kaddáfího vrahov postavia pred súd