Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. novembra 2020

Generálny prokurátor USA vydal pokyn preveriť podozrenia z podvodov počas prezidentských volieb.Trumpov tím vedie právne bitky v niekoľkých štátoch, kde prezidentské voľby vyhral demokrat Joe Biden - v prvom rade ide o Pensylvániu a Nevadu.Zdieľať
Generálny prokurátor USA vydal pokyn preveriť podozrenia z podvodov počas prezidentských volieb.

Generálny prokurátor USA Bill Barr, ktorý vo vláde patrí k najvernejším spojencom prezidenta Donalda Trumpa, odobril začatie prešetrovaní týkajúcich sa údajných podvodov počas nedávnych prezidentských volieb. Informovala o tom agentúra DPA.


DPA dodala, že toto oprávnenie bolo síce Barrom - generálnym prokurátorom, ktorý je v USA aj ministrom spravodlivosti - zaslané federálnym prokurátorom po celej krajine, ale nenaznačuje, že by rezort spravodlivosti mal dôkazy o existencii volebných podvodov, ako to stále tvrdí Trump a jeho tím.

Barr svojím listom poveril federálnych prokurátorov, aby "v istých prípadoch vyšetrili opodstatnené obvinenia z nezrovnalostí pri hlasovaní alebo sčítaní hlasov". Chce, aby sa tak stalo pred osvedčením volieb v danej jurisdikcii.

Zdôvodnil, že "takéto vyšetrovania je možné vykonať, ak existujú jasné a potenciálne dôveryhodné podozrenia z nezrovnalostí, ktoré by v prípade dokázania mohli mať dôsledky pre výsledok federálnych volieb v štáte".

Podľa DPA vyšetrovanie podozrení z volebných podvodov je obvykle zodpovednosťou každého štátu, ktorý si ustanovuje a monitoruje svoje volebné pravidlá.

Americké ministerstvo spravodlivosti do takejto situácie zvyčajne nezasahuje, kým nie je potvrdený počet hlasov a nie je dokončené prepočítavania hlasov, čo v závislosti od miestnych zákonov môže trvať dni až týždne. Jednotlivé štáty musia do Washingtonu doručiť svoje správy s overenými konečnými výsledkami najneskôr 8. decembra.

Po tom, ako Barrov úrad oznámil začatia prešetrovania podozrení z údajných volebných podvodov, oznámil Richard Pilger svoj odchod z funkcie šéfa oddelenia pre prešetrovanie volebných podvodov.

Trumpov tím vedie právne bitky v niekoľkých štátoch, kde prezidentské voľby vyhral demokrat Joe Biden - v prvom rade ide o Pensylvániu a Nevadu. Veľmi aktívne sa v tom angažujú najmä synovia odchádzajúceho prezidenta, ktorí bez podporných dôkazov šíria obvinenia z podvodov a volebných nezrovnalostí.

Ich úsilie bude podľa všetkého márne, pretože mnohí miestni predstavitelia žiadajú Trumpov volebný štáb, aby poskytol dôkazy o svojich obvineniach z podvodov.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Estónsky minister vnútra adresoval Bidenovi ostré slová, pre svoje výroky nakoniec rezignoval (9. 11. 2020)
 Putin s gratuláciami ešte počká, Bidenovi zablahoželá k víťazstvu až keď sa vyriešia žaloby (9. 11. 2020)
 Republikánsky exprezident Bush považuje Bidena za dobrého človeka a poďakoval mu za vlastenectvo (9. 11. 2020)
 Biely dom bude mať po štyroch rokoch opäť aj zvieracích obyvateľov (9. 11. 2020)
 Trumpovi už údajne radí uznať prehru vo voľbách aj manželka Melania (8. 11. 2020)
 Po Bidenovom víťazstve v prezidentských voľbách sa v Georgii schyľuje k boju o kontrolu v Senáte (8. 11. 2020)
 Amerika prehovorila a demokracia vyhrala, teraz je čas vyliečiť hlboké rany, s reakciami na triumf Bidena sa roztrhlo vrece (7. 11. 2020)
 Slovenskí politici reagujú na víťazstvo Joea Bidena v prezidentských voľbách v USA (7. 11. 2020)
 Prezidentom USA sa stal Joe Biden. Čaká sa, ako zareaguje Trump (7. 11. 2020)
 Biden zatiaľ vedie nad Trumpom o vyše štyri milióny hlasov (7. 11. 2020)nasledujúci článok >>
Prepad stavebníctva na Slovensku sa prehĺbil, znížil sa aj objem rekonštrukcií aj údržby
<< predchádzajúci článok
Trump obvinil firmu Pfizer z účelového odkladania správy o vakcíne

Generálny prokurátor USA vydal pokyn preveriť podozrenia z podvodov počas prezidentských volieb. - diskusné fórum čitateľov