Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

12. mája 2022

M. Kňažko a V. Černý sa predstavia ako Halpern a JohnsonTragikomédia spájajúca emócie s jemným humorom prináša dojemné a často vtipné skúmanie skúseností s láskou dvoch rozdielnych mužov.Zdieľať
M. Kňažko a V. Černý sa predstavia ako Halpern a Johnson

Bratislavské Divadlo Astorka Korzo'90 chystá premiéru hry britského dramatika Lionela Goldsteina Halpern a Johnson. V komornom príbehu, ktorý "nás núti premýšľať, ako vidíme svojich partnerov a ako nás vidia naši blízki", účinkujú Milan Kňažko (ako hosť) a Vlado Černý v réžii Ondreja Spišáka.


Tragikomédia spájajúca emócie s jemným humorom prináša dojemné a často vtipné skúmanie skúseností s láskou dvoch rozdielnych mužov. Pán Halpern pochoval svoju ženu a pri jej hrobe sa zoznamuje s jej dávnym priateľom, pánom Johnsonom. Obaja starší muži sa nad hrobom skoro pobijú, ale zvedavosť im nedá, a tak sa vzájomne spoznávajú. "Je to hra v prvom rade o láske, ale zároveň o premárnenom živote alebo o živote, ktorý každý z nich žil inak, ako by chcel. Sú to dva rozdielne typy, každý má na život úplne iný pohľad, autor to ešte skomplikoval tým, že majú rôzne vierovyznanie," uviedol pre TASR Spišák po štvrtkovej verejnej generálke.V úlohe pána Halperna sa predstaví Milan Kňažko. "O obsadení sme rozhodli demokratickým spôsobom. Ja som si zmyslel, že by som rád v tejto hre hral, zapáčila sa mi. Prišiel som za Vladom Černým, či by nechcel hrať druhú postavu Johnsona, a on povedal, že by bolo dobré, keby to režíroval Ondro, my sme vlastne obsadili režiséra," vysvetlil Kňažko.Goldsteinovu hru si vybral aj preto, že je o vážnych veciach, ale nechýba v nej humor. "Dokonca čierny humor, keď si len vezmete začiatok - pochovávam ženu a príde tam cudzí muž, ktorý je rovnako smutný ako ja, príde s kyticou, pričom ja som ho nikdy v živote nevidel, a hovorí, že pozná moju ženu," približuje začiatok príbehu s neočakávanými situáciami. "Každá dobrá hra je o prekvapeniach, to je ako o stretnutiach, o živote, keď vás niečo prekvapí, tak to je hneď zaujímavejšie, inak človek väčšinou spí," dodal Kňažko k slovenskej premiére hry pre dvoch hercov, ktorú uvádza aj pražské divadlo Ungelt v podaní Františka Nemca a Petra Kostku. Zaujímavosťou je, že to, ako slovenskí herci zvládli inscenovanie hry Halpern a Johnson, si do Bratislavy prišiel osobne pozrieť aj jej 86-ročný autor Goldstein.

Hru preložila Alexandra Ruppeldtová, scénu navrhol Peter Čanecký, kostýmy Katarína Hollá, autorom hudby je Michal Novinski.

Premiéra sa uskutoční v sobotu 14. mája.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 VIDEO: Divadlo Astorka uvádza Poslednú barónku (11. 4. 2022)
 Divadlo Astorka premiéruje hru Jeden nemecký život (24. 2. 2022)
 Divadlo Astorka premiéruje vzťahovú hru plnú divných príbehov (15. 2. 2022)
 Festival Astorka 2021 otvorí obnovená premiéra hry Kollektivet (22. 10. 2021)
 Bratislavské Divadlo Astorka Korzo '90 privíta divákov v Prahe (7. 10. 2021)
 Video: Divadlo Astorka Korzo ´90 premiéruje Dürrenmattov Malér (14. 6. 2021)
 Divadlo Astorka uvádza premiéru inscenácie Pohľad z mosta (16. 9. 2020)
 Bratislavské Divadlo Astorka začína opäť hrať (26. 5. 2020)
 Súčasťou Roku slovenského divadla je aj XVI. Festival Astorka (18. 2. 2020)
 Divadlo Astorka čaká premiéra Revízora v réžii L. Kosa (13. 11. 2019)nasledujúci článok >>
Simply Red si do Bratislavy privezú svoju krajanku, koncert otvorí Mica Paris
<< predchádzajúci článok
Opera SND odohrá v novej sezóne tri premiéry