Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

07. októbra 2021

Bratislavské Divadlo Astorka Korzo '90 privíta divákov v PraheSúčasťou hosťovania sú aj sprievodné podujatia, diskusie s tvorcami či prezentácia slovenskej divadelnej literatúry vo foyeri divadla. Ide už o 18. ročník Dní Astorky v Prahe.Zdieľať
Bratislavské Divadlo Astorka Korzo '90 privíta divákov v Prahe

Bratislavské Divadlo Astorka Korzo '90 sa po minuloročnej prestávke opäť predstaví v metropole Českej republiky. Vo Švandovom divadle na Smíchově na podujatí Dni Astorky v Prahe uvedie v utorok inscenáciu hry Nikolaja V. Gogoľa Revízor. TASR o tom informovala dramaturgička Andrea Domeová.


Dodala, že počas predchádzajúcich ročníkov sa práve hosťovania s klasikou, osobitne ruskou klasikou, stali povestné. "Cyrano, Ujo Váňa, Mesiac na dedine, Tolstoj a peniaze či Idiot mali veľkú odozvu u laických divákov i umelcov," poznamenala.

Gogoľov Revízor, dielo, ktoré spôsobilo spoločenské zemetrasenie aj v Rusku v 19. storočí, je príbeh skorumpovaných štátnych úradníkov, zdesených, pretože nečakaná kontrola zhora ich môže stáť všetko. Prídu o moc, o nahonobené úplatky obrovských rozmerov, o politický vplyv. V komédii, ktorá "odhaľuje ľudskú povahu ako takú", sa v réžii Lukasza Kosa predstaví v úlohe Chlestakova Róbert Jakab, ďalej si pred pražským publikom zahrajú Vlado Černý, Boris Farkaš, Marta Sládečková, Ady Hajdu, Matej Landl, Marián Miezga, Peter Šimun, Miroslav Noga a iní.

Súčasťou hosťovania sú aj sprievodné podujatia, diskusie s tvorcami či prezentácia slovenskej divadelnej literatúry vo foyeri divadla. Ide už o 18. ročník Dní Astorky v Prahe.

Pravidelné hosťovanie Astorky v českej metropole sa odohráva od roku 2003, miestom bolo Švandovo divadlo na Smíchově. Počas uplynulých ročníkov predstavenia navštívili aj českí divadelníci a filmári, osobnosti diplomatických a podnikateľských kruhov, významní divadelní kritici či zástupcovia prestížneho medzinárodného divadelného festivalu Divadlo. "Niekoľko rokov sa Dni Astorky v Prahe počas rekonštrukcie Švandovho divadla na Smíchově konali v Divadle v Dlouhé, kde sme napríklad mali veľký úspech s Komúnou, ako referovali aj portály s témou severskej literatúry," poznamenala Domeová.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Video: Divadlo Astorka Korzo ´90 premiéruje Dürrenmattov Malér (14. 6. 2021)
 Divadlo Astorka uvádza premiéru inscenácie Pohľad z mosta (16. 9. 2020)
 Bratislavské Divadlo Astorka začína opäť hrať (26. 5. 2020)
 Súčasťou Roku slovenského divadla je aj XVI. Festival Astorka (18. 2. 2020)
 Divadlo Astorka čaká premiéra Revízora v réžii L. Kosa (13. 11. 2019)
 A. Dömeová: Kolektívna súdržnosť Astorky dýcha z nášho javiska (25. 1. 2019)
 D. Morávková stvárňuje Andulu v inscenácii Lásky jednej plavovlásky (20. 1. 2018)
 Divadlo Astorka uvádza premiéru inscenácie Lásky jednej plavovlásky (15. 1. 2018)
 Festival Astorka otvoria hrou Manželstvím v kostce (24. 10. 2017)
 Na festivale ASTORKA 2017 sa predstavia aj divadelníci z Talianska (20. 10. 2017)nasledujúci článok >>
Divadlá upozorňujú na nejasné pandemické opatrenia pre umelcov
<< predchádzajúci článok
Nobelovu cenu za literatúru získal spisovateľ Abdulrazak Gurnah