Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. novembra 2020

Prezidentka Čaputová poslala Ficovi odkaz, zareagovala na jeho pochybnosti s jej kompetenciamiPrezidentka SR Zuzana Čaputová ubezpečila predsedu strany Smer - sociálna demokracia ...Zdieľať
img_2260 676x451 12.11.2020  - Prezidentka SR Zuzana Čaputová ubezpečila predsedu strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta Fica, že si svoje kompetencie vykonáva v súlade s Ústavou SR. Uviedla to vo svojom stanovisku, ktorým reagovala na Ficov otvorený list, ktorý jej začiatkom novembra adresoval. Stanovisko hlavy štátu poskytol jej hovorca Martin Strižinec.


Čaputová podotkla, že jej úlohou je chrániť princípy právneho štátu v rozsahu ústavných kompetencií prezidenta.

Vláda nepotrebovala nariadiť mimoriadnu službu


Tvrdí, že svoje právomoci využila napríklad pri vetovaní zákona, ktorý umožňoval monitorovať pohyb občanov či zákona, ktorý odoberal ľuďom právo na náhradu škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím štátu. Dodala, že pokiaľ mal Fico pochybnosť o ústavnosti použitia armády, mohol sa v zákonnej lehote obrátiť na Ústavný súd SR podobne, ako to urobil v prípade vyhlásenia núdzového stavu.

Čaputová vysvetlila, že prezident podľa ústavného zákona o bezpečnosti štátu v núdzovom stave nariaďuje vojakom len výkon mimoriadnej služby, a to len na návrh vlády. Konštatovala, že nie každé použitie armády počas núdzového stavu je aj mimoriadnou službou vojakov. „Keďže vláda pre tento účel nepotrebovala nariadiť vojakom mimoriadnu službu, neuplatňovali sa na túto situáciu moje právomoci. Ak by k návrhu mimoriadnej služby došlo, plne by som uplatnila právomoc prezidenta rozhodnúť o jej nariadení alebo nenariadení,“ napísala.

Výzvy presahujúce právomoci prezidenta


Prezidentka v liste uviedla, že v poslednej dobe zaznamenáva množstvo podobných výziev, ktoré presahujú ústavou dané právomoci prezidenta. „Vrátane tých (výziev, pozn. SITA), ktoré žiadajú zastavenie výkonu viacerých rozhodnutí vlády alebo odvolanie premiéra, či vlády rozhodnutím prezidenta. Musím preto vysvetliť, že prezident takéto právomoci nemá, a teda nemôže konať svojvoľne. Konať môžem len v medziach Ústavy SR,“ objasnila.

Fico žiadal 4. novembra vysvetlenie prezidentky o využití armády v núdzovom stave, pretože sa podľa neho udialo opakovane bez jej súhlasu a rozhodnutia. Bývalý trojnásobný premiér túto situáciu vnímal ako porušenie ústavného zákona.


Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka Čaputová poslala Ficovi odkaz, zareagovala na jeho pochybnosti s jej kompetenciami © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Prezidentka Čaputová si uctila Deň vojnových veteránov a na cintoríne položila veniec (11. 11. 2020)
 Prezident nerozhoduje o akomkoľvek použití vojska, Čaputová odpovedala na otvorený list od Fica (5. 11. 2020)
 Čaputová podpísala novelu zákona o minimálnej mzde, no s postupom Krajniaka však nesúhlasí (27. 10. 2020)
 V tomto vypätom období potrebujeme všetci racionálne a predvídateľné kroky, vyzýva prezidentka Čaputová (22. 10. 2020)
 Prezidentka podpísala schválenú novelu zákona o ochrane zdravia, napadne však sporné ustanovenie (14. 10. 2020)
 Prezidentka Čaputová dôveruje opatreniam, rozhodovanie by však malo byť na základe faktov (13. 10. 2020)
 Pandémia COVID-19 odhalila nevedomosť aj silné miesta spoločnosti, povedala Čaputová na konferencii Globsec (7. 10. 2020)
 Kríza biodiverzity je krízou ľudstva, vyhlásila prezidentka Čaputová na samite OSN (30. 9. 2020)
 Prezidentka Čaputová vyzvala ľudí k zodpovednosti. Slovensko si už nemôže dovoliť reštrikcie z jari (video) (28. 9. 2020)
 Prezidentka Zuzana Čaputová oceňuje výber dvoch kvalitných kandidátov na pozíciu ústavného sudcu (17. 9. 2020)nasledujúci článok >>
Voľba nového špeciálneho prokurátora by mala podľa Šeligu byť na začiatku budúceho roka
<< predchádzajúci článok
Európska únia predĺžila sankcie voči Venezuele o ďalší rok, uvalila aj zbrojné embargo

Prezidentka Čaputová poslala Ficovi odkaz, zareagovala na jeho pochybnosti s jej kompetenciami - diskusné fórum čitateľov