Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. októbra 2020

Prezidentka podpísala schválenú novelu zákona o ochrane zdravia, napadne však sporné ustanoveniePrezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala schválenú novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, zároveň však jej sporné ustanovenie napadne na Ústavnom súde SR.Zdieľať
Čaputová

Ako ďalej informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec, prezidentka sa po dôkladnom zvážení a vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu na Slovensku rozhodla novelu zákona neodkladne podpísať, prekáža jej však ustanovenie o vylúčení nároku na náhradu škody v súvislosti s opatreniami.

Právo na náhradu škody

Ústava SR podľa prezidentky zaručuje každému právo na náhradu škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím alebo nesprávnym úradným postupom štátnych orgánov.

„Je síce možné zákonom upraviť medze uplatňovania tohto práva, avšak nie je možné žiadne ústavné právo zákonom odobrať alebo vylúčiť. V praxi by to znamenalo, že štát by nezodpovedal ani za škody spôsobené prípadným nezákonným uplatňovaním tejto novely,“ uviedla prezidentka.

Mimoriadna situácia

Pre takýto postup zosúladenia novely zákona s Ústavou SR sa Čaputová podľa vlastných slov rozhodla pre mimoriadnu situáciu, v ktorej sa momentálne krajina nachádza.

„Na zvrátenie negatívneho trendu epidémie si nemôžeme dovoliť stratiť ani deň, v ktorom by nemohli kompetentné orgány konať a prijímať potrebné opatrenia. Ak by som novelu zákona vetovala, opakované zvolanie Národnej rady SR a jej rokovanie spojené s hlasovaním o zákone by trvalo niekoľko dní, ktoré nám v mimoriadnom úsilí o odvrátenie hrozby môžu veľmi chýbať,“ zdôraznila Čaputová.

Schválili novelu

Poslanci v stredu schválili novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, podľa ktorej budú mať opatrenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a regionálnych úradov verejného zdravotníctva charakter všeobecne záväzných právnych predpisov.

Novela je podľa rezortu zdravotníctva reakciou na okolnosti spôsobené pandémiou ochorenia COVID-19. Parlament schválil novelu aj s 20 pozmeňujúcimi návrhmi.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Prezidentka Čaputová dôveruje opatreniam, rozhodovanie by však malo byť na základe faktov (13. 10. 2020)
 Pandémia COVID-19 odhalila nevedomosť aj silné miesta spoločnosti, povedala Čaputová na konferencii Globsec (7. 10. 2020)
 Kríza biodiverzity je krízou ľudstva, vyhlásila prezidentka Čaputová na samite OSN (30. 9. 2020)
 Prezidentka Čaputová vyzvala ľudí k zodpovednosti. Slovensko si už nemôže dovoliť reštrikcie z jari (video) (28. 9. 2020)
 Prezidentka Zuzana Čaputová oceňuje výber dvoch kvalitných kandidátov na pozíciu ústavného sudcu (17. 9. 2020)
 Twitter prezidentky Čaputovej slúži na kľúčové stanoviská, je určený zahraničnému publiku (13. 9. 2020)
 Holokaust nie je len tragédiou Židov, vyhlásila Čaputová počas pamätného dňa obetí (9. 9. 2020)
 Ústava SR predstavuje základy právneho poriadku a právne istoty pre všetkých, uviedla Čaputová (1. 9. 2020)
 Svetový deň boja za zákaz jadrových zbraní: Čaputová apeluje na súcit a myslí na obete z Hirošimy (6. 8. 2020)
 Zuzana Čaputová pre koronavírus nepôjde k moru, zvažuje však aj iné krajiny ako Slovensko (1. 8. 2020)nasledujúci článok >>
Cigániková: Dofinancovanie VšZP je nebezpečný krok, smeruje k neefektívnosti a ničí konkurenciu (video)
<< predchádzajúci článok
Skupina G20 uzavrela dohodu o predĺžení pozastavenia splácania dlhov

Prezidentka podpísala schválenú novelu zákona o ochrane zdravia, napadne však sporné ustanovenie - diskusné fórum čitateľov