Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. marca 2023

Putin: Ak Británia pošle na Ukrajinu ochudobnený urán, Rusko zareagujeBritské ministerstvo obrany v pondelok oznámilo, že pošle na Ukrajinu spolu s tankami Challenger 2 aj protipancierovú muníciu obsahujúcu ochudobnený urán.Zdieľať
Putin: Ak Británia pošle na Ukrajinu ochudobnený urán, Rusko zareaguje

Ak Británia pošle na Ukrajinu ochudobnený urán, Rusko bude na to nútené reagovať, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin po utorkovom stretnutí s najvyšším predstaviteľom Číny Si Ťin-pchingom v Moskve.


Britské ministerstvo obrany v pondelok oznámilo, že pošle na Ukrajinu spolu s tankami Challenger 2 aj protipancierovú muníciu obsahujúcu ochudobnený urán.

Putin na tlačovej konferencii po stretnutí so Sim uviedol, že rusko-čínske vzťahy sú v súčasnosti najlepšie v histórii. "Rusko a Čína sú späté dobrými susedskými vzťahmi," povedal šéf Kremľa na tlačovej konferencii, uviedla televízia Sky News.

Čínsky prezident podľa britskej stanice BBC uviedol, že jeho krajina je za zmierenie medzi Ruskom a Ukrajinou a zastáva v tomto ozbrojenom konflikte neutrálny postoj. Čína podľa neho v tomto ohľade stojí na "správnej strane dejín", čo BBC interpretovala ako kritiku dodávok zbraní zo Západu na Ukrajinu.

Podľa Putina sa mnohé body nedávno predstaveného čínskeho mierového plánu pre Ukrajinu zhodujú s ruským pohľadom. "Mnohé z týchto bodov by mohol prijať aj Západ a Kyjev," citoval Putina britský denník The Guardian. Ruský prezident však zároveň poznamenal, že Západ nie je zatiaľ pripravený na čínsky mierový plán. Zopakoval, že Západ na Ukrajine bojuje "do posledného Ukrajinca".

"Našou hlavnou prioritou je, prirodzene, obchod a hospodárstvo, keďže Čína je hlavným obchodným partnerom našej krajiny," povedal Putin.

Ako po stretnutí oznámil zahraničnopolitický poradca Kremľa Jurij Ušakov, Putin by mohol ešte tento rok opätovať návštevu čínskeho prezidenta cestou do Pekingu.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Sú „náznaky“, že Rusko požiadalo Čínu o smrtiacu pomoc, vyhlásil generálny tajomník NATO (21. 3. 2023)
 Pentagon urýchli dodávky tankov Abrams Ukrajine, poslať chce starší model M1A1 (21. 3. 2023)
 Má či nemá Hegerova vláda právomoc odovzdať MiG-29? Právnici vypracovali analýzu a hrozba prichádza zo strany prezidentky (21. 3. 2023)
 Demokrati odsúdili vyhrážky ruského veľvyslanectva. Žilinka má podľa Hegera preskúmať, či nejde o trestný čin (21. 3. 2023)
 Biden sa chce opäť zhovárať so Si Ťin-pchingom. Napätie je vysoké, povedal (21. 3. 2023)
 Čínsky mierový plán sa musí začať stiahnutím ruských vojsk a obnovením suverenity, tvrdí Ukrajina (20. 3. 2023)
 Pozorne sledujte oblohu, odkázal Medvedev Medzinárodnému trestnému súdu po vydaní zatykaču na Putina (20. 3. 2023)
 Ministri štátov EÚ sa stretnú v Bruseli, aby rokovali o delostreleckých granátoch pre Ukrajinu (20. 3. 2023)
 Putin chváli ochotu Číny podieľať sa na ukončení konfliktu na Ukrajine (20. 3. 2023)
 Si Ťin-pching: Čínsky mierový plán odráža záujmy svetového spoločenstva (20. 3. 2023)nasledujúci článok >>
Odložiť voľby na september bolo podľa Šimečku chybou. Strany vyzýva, aby spolupracovali aspoň pri čerpaní z Plánu obnovy
<< predchádzajúci článok
Požiar v Banskej Štiavnici: Prevádzkovateľ zážitkového domu “Banka lásky” mal poistenie v UNIQA