Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. apríla 2020

Slovenskí vedci vyvinuli kvalitný test na koronavírus. Slovensko dostane 100-tisíc testov zadarmoSlovenskí vedci pripravujú kvalitný test na koronavírus, oznámil vedec a člen permanentného krízového štábu Robert Mistrík na brífingu s premiérom Igorom Matovičom.Zdieľať
Slovenskí vedci vyvinuli kvalitný test na koronavírus, Slovensko dostane 100-tisíc testov zadarmo

 

Slovenskí vedci pripravujú 100-tisíc PCR testov. Tieto testy poskytli Slovenskej republike ako dar. Na tlačovej konferencii o tom informoval člen permanentného krízového štábu Robert Mistrík. Používať sa budú pri diagnostike a budú tiež slúžiť ako rezerva, ak Slovensko nebude schopné získať testy zo zahraničia.

„Snažíme sa o to, aby Slovensko bolo sebestačné. Aby sa nestalo, že v istom okamihu nebudeme schopní testovať,“ konštatoval Mistrík. Ako dodal, testovanie sa skladá z troch krokov, a síce odber vzorky, následne izolácia RNA a PCR diagnostika alebo test.

Táto iniciatíva sa týka tretieho kroku. Výroba by sa mala podľa neho ukončiť do dvoch týždňov, certifikácia by mala byť ukončená do troch týždňov.

Predseda vlády SR Igor Matovič informoval, že tieto testy dokáže Slovensko zabezpečiť za dramaticky nižšie ceny, aj po tom, ako sa darovaných 100-tisíc testov minie. Ako uviedol, od začiatku fungovania novej vlády bolo cieľom zvýšiť počet testovaných a zabezpečiť dostatok testov.

„V takejto situácii sa nemôžeme spoliehať na dlhoročné väzby dodávateľov zo sveta. Je potrebné, aby sme mali záložné riešenie, aby ľudia nezostali bez testov,“ konštatoval. Test bude podľa premiéra vyskladaný podľa protokolu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a budú ho používať úrady verejného zdravotníctva.

Správu budeme aktualizoavať


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ak porušíte Matovičove nariadenia, hrozí vám pokuta 1659 eur. Za tvár bez rúška môžete prísť o tisícku (7. 4. 2020)
 Na rúškach prežije koronavírus až týždeň, zistili vedci. Čo to znamená? (7. 4. 2020)
 Pellegrini: Premiér neverí ľuďom, obmedzenie pohybu je zbytočné gesto (7. 4. 2020)
 Koronavírus: Pribudlo 47 nakazených, vláda pomôže veľkým firmám a hrozia pokuty za porušenie obmedzení cez Veľkú noc (online) (7. 4. 2020)
 Prezidentka Čaputová víta obmedzenie pohybu cez Veľkú noc a považuje ho za správne (6. 4. 2020)
 Slováci hackovali koronakrízu: uspeli nápady na odbremenenie zdravotníkov, predvídanie nakazených aj ľahší život v izolácii (6. 4. 2020)
 Za veľkonočný nákup zaplatíme tento rok viac ako vlani, zdraželi aj vajcia a bravčové mäso (6. 4. 2020)
 Ministerstvo kultúry chce pomôcť médiám, zriadilo pracovnú skupinu (6. 4. 2020)
 Britský premiér Johnson skončil v nemocnici, stále má príznaky koronavírusu (6. 4. 2020)
 Koronavírus: Slovensko má dve obete ochorenia Covid-19, Čaputová súhlasí s Matovičom v obmedzeniach na Veľkú noc (online) (6. 4. 2020)nasledujúci článok >>
Politická scéna je rozbitá, ale zámer koalície o podpore opozičných návrhov nazval politológ gestom
<< predchádzajúci článok
V Hlohovci vypli mládeži bezplatné internetové pripojenie, zgrupovali sa vo Wifi zónach

Slovenskí vedci vyvinuli kvalitný test na koronavírus. Slovensko dostane 100-tisíc testov zadarmo - diskusné fórum čitateľov