Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

04. decembra 2022

Solíte viac, než je zdravé? Nadmiera soli sa prejaví bolesťami hlavy či problémami so zubamiPoužívate pri varení veľké množstvo soli na zvýraznenie chuti alebo zbožňujete slané pochúťky z rýchleho občerstvenia?Zdieľať
Solíte viac, než je zdravé? Nadmiera soli sa prejaví bolesťami hlavy či problémami so zubami

Aj keď sa hovorí, že soľ je nad zlato, táto surovina môže vo väčšom množstve vášmu telu naopak uškodiť. Podľa ktorých príznakov teda spoznáte, že konzumujete príliš veľa soli?

Trpíte nadmerným smädom, ste unavení a zle sa sústredíte

Čím viac soli zjete, tým budete mať väčší smäd. Tento pocit smädu rozhodne nepodceňujte a ihneď zvýšte príjem pitnej neperlivej vody. V opačnom prípade by mohol sodík obsiahnutý v soli podporiť dehydratáciu vášho tela. A práve dehydratácia spôsobuje, že sa príliš rýchlo unavíte, zle sa sústredíte, trpíte problémami s pamäťou a spomalene reagujete na okolité podnety.

Váš moč je zakalený a tmavo žltý

Ak nadmerne solíte, vo vašom tele sa začne hromadiť sodík, ktorý vyvolá viditeľné zmeny aj pri močení. Ak sodík spôsobí dehydratáciu, zníži sa u vás aj frekvencia močenia. Váš moč bude vo výsledku zakalený a tmavo žltý.

Máte viditeľné opuchy

V dôsledku vysokého príjmu soli začne vaše telo tiež nadmerne zadržiavať vodu. Táto skutočnosť sa prejaví predovšetkým viditeľnými opuchmi na dolných končatinách, nevzhľadnými vačkami pod očami alebo opuchnutými prstami na rukách.

Zápasíte s bolesťami hlavy

Nadmiera sodíka výrazne zvyšuje aj krvný tlak. V dôsledku toho môžete trpieť častými bolesťami hlavy. Nadmerným solením sa navyše vystavujete zvýšenému riziku rozvoja srdcových chorôb.

Trápia vás svalové kŕče

S nadmerným solením sú spojené aj časté a veľmi intenzívne svalové kŕče. Keď budete konzumovať viac slaných jedál, narušíte tým vo svojom tele rovnováhu medzi sodíkom a draslíkom, ktorá ovplyvňuje svalovú kontrakciu. V dôsledku nadmiery sodíka tak budú vaše svaly oveľa citlivejšie a budete v nich cítiť napätie aj bolesť.

Máte problémy s kĺbmi a so zubami

Nadmerný príjem soli zvyšuje vylučovanie vápnika z vášho tela. A keď váš organizmus začne trpieť nedostatkom vápnika, začnú vás bolieť kĺby a budete mať problémy so zubami. Príliš časté solenie môže spôsobiť dokonca rozvoj osteoporózy.

Akým spôsobom teda soliť?

Zdravotné problémy spôsobuje zvýšený príjem soli, ako aj jej nedostatok. Akým spôsobom by ste teda mali soľ konzumovať, aby pre vás bola prospešná a aby vám nijako neškodila?

  1.  Dospelý človek by mal denne prijať maximálne 6 gramov soli. Toto množstvo zodpovedá jednej čajovej lyžičke.
  2.  So solením by mali byť oveľa opatrnejšie deti, ľudia nad 50 rokov, diabetici a tiež ľudia s vysokým tlakom. Ich maximálny denný príjem sa pohybuje do 3 gramov soli.
  3.  Najviac soli sa skrýva v priemyselne vyrábaných produktoch. Sledujte teda pozorne na etiketách, koľko soli daný výrobok obsahuje.
  4.  Jedlo, ktoré si uvaríte, už na tanieri rozhodne nedosoľujte. Namiesto toho ho dochuťte čerstvými či sušenými bylinkami, octom alebo citrónovou šťavou.
  5.  Ak môžete, vyraďte zo svojho jedálnička nasledujúce pokrmy, ktoré obsahujú vysoké percento skrytej soli: biele pečivo, chlieb, pizza, údeniny, jedlá v konzervách, polievky z vrecka, mrazené polotovary a iné.
  6.  Prestaňte chodiť do reštaurácií a do rýchleho občerstvenia. Začnite si radšej variť doma. Jedine tak budete mať príjem soli pod stálou kontrolou.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Chcete ušetriť energiu v domácnosti? Poradíme vám ako (22. 11. 2022)
 Ako vybrať vianočný stromček, ktorý vám doma rýchlo neopadá. Stromček kupujte vonku a zamerajte sa na stav jeho ihličia (20. 11. 2022)
 Hrozno je zdrojom antioxidantov, nachádzajú sa aj v šupke bobúľ (22. 10. 2022)
 Šupky od zemiakov nepatria do koša, je možné ich ešte efektívne použiť v domácnosti alebo na záhrade (22. 10. 2022)
 Odpojením tohto ušetríte veľmi veľa peňazí! (9. 10. 2022)
 Tento jednoduchý trik od inštalatéra vyčistí upchatý odpad (25. 9. 2022)
 Rozkrojená cibuľa v miestnosti. Fígeľ našich babičiek, ktorý naozaj funguje (25. 9. 2022)
 Chodenie naboso má mnoho benefitov, nie je však vhodné pre každého (7. 9. 2022)
 Máte krtka v záhrade? Tieto rastliny vás raz a navždy zbavia tohto problému (28. 8. 2022)
 Záhada strácajúcich ponožiek je vyriešená. Práčka ich naozaj žerie (21. 8. 2022)nasledujúci článok >>
V Rusku našli viac ako tisíc mŕtvych tuleňov, pravdepodobne zomreli z prirodzených príčin
<< predchádzajúci článok
Ukrajinskí vedci tvrdia, že objavili gén zodpovedný za neplodnosť