Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

22. novembra 2022

Chcete ušetriť energiu v domácnosti? Poradíme vám akoDôležité je aj využívanie termostatov. Pri správnom naprogramovaní je možné ušetriť na teple 30 %, vyčíslil profesionál.Zdieľať
Chcete ušetriť energiu v domácnosti? Poradíme vám ako

Spôsoby ako doma šetriť energie sú neprekurovať miestnosti, využívať termostaty, kontrolovať vlhkosť vzduchu či dbať na dĺžku záclon. Odporúčajú to odborníci zo spoločnosti PPA Controll, ktorí čerpali aj z odporúčaní Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA).


"Malým krokom, no s veľkým efektom, je neprekurovanie miestností. Každé zvýšenie teploty o jeden stupeň Celzia znamená o 6 % viac minutej energie," uviedol Jozef Pollág zo spoločnosti PPA Power DS.

Okrem toho, že na radiátoroch nie je vhodné sušiť oblečenie, svoju úlohu zohrávajú aj záclony. Ak na oknách nie sú, na vykúrenie miestnosti treba viac energie, upozornil odborník.

Zároveň však podľa neho platí, že ak je záclona príliš dlhá a prekrýva vykurovacie telesá, teplo má problém preniknúť do miestnosti. Vhodná dĺžka záclony je preto po parapetnú dosku.

Dôležité je aj využívanie termostatov. Pri správnom naprogramovaní je možné ušetriť na teple 30 %, vyčíslil profesionál.

Zo zdravotného hľadiska aj z pohľadu spotreby energií na kúrenie je na základe jeho slov ideálne zachovať vlhkosť vzduchu vnútri medzi 50 a 60 %. Pri teplote 21 stupňov Celzia a vlhkosti vzduchu 60 % totiž pociťujeme rovnakú tepelnú pohodu ako pri teplote 23 stupňov Celzia a vlhkosti 30 %.

Pri elektrine je dôležité myslieť aj na spotrebu, ktorú nie je na prvý pohľad vidieť. "Takzvaný stand-by režim spotrebúva elektrickú energiu aj vtedy, keď spotrebič nepoužívame a čím je starší, tým viac. Ak už nie počas týždňa, tak aspoň v dňoch, keď nie sme doma, odporúčam televízie, monitory, herné konzoly či wifi routre, teda zariadenia na prenos internetu, vypnúť zo zásuvky. Možno tak ušetriť 8 až 15 % z celkovej spotreby elektrickej energie domácnosti," vyčíslil odborník.

Výraznú úsporu prináša aj používanie pokrievky pri varení, keďže strata energie, ak sa pokrievka nepoužíva, sa môže vyšplhať na 150 až 300 %. Šetrenie prináša aj pravidelné čistenie chladničky a odmrazovanie mrazničky, tri milimetre námrazy zvyšujú výdavky na energiu o 75 %. Zároveň, ak je v domácnosti k dispozícii nočný prúd, odborníci ho ako lacnejší variant odporúčajú využívať na umývanie riadu v umývačke, pranie či nabíjanie spotrebičov.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ako vybrať vianočný stromček, ktorý vám doma rýchlo neopadá. Stromček kupujte vonku a zamerajte sa na stav jeho ihličia (20. 11. 2022)
 Hrozno je zdrojom antioxidantov, nachádzajú sa aj v šupke bobúľ (22. 10. 2022)
 Šupky od zemiakov nepatria do koša, je možné ich ešte efektívne použiť v domácnosti alebo na záhrade (22. 10. 2022)
 Odpojením tohto ušetríte veľmi veľa peňazí! (9. 10. 2022)
 Tento jednoduchý trik od inštalatéra vyčistí upchatý odpad (25. 9. 2022)
 Rozkrojená cibuľa v miestnosti. Fígeľ našich babičiek, ktorý naozaj funguje (25. 9. 2022)
 Chodenie naboso má mnoho benefitov, nie je však vhodné pre každého (7. 9. 2022)
 Máte krtka v záhrade? Tieto rastliny vás raz a navždy zbavia tohto problému (28. 8. 2022)
 Záhada strácajúcich ponožiek je vyriešená. Práčka ich naozaj žerie (21. 8. 2022)
 Šedne vám tmavé prádlo po praní? Zabráňte tomu surovinami zo svojej špajze (14. 8. 2022)nasledujúci článok >>
Akcie kryptomenovej burzy Coinbase klesli najnižšie od vstupu na akciovú burzu v apríli 2021.
<< predchádzajúci článok
Bojnický zámok: Vianoce, ktoré očaria vaše zmysly