Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

26. apríla 2020

Tím inžinierov z NASA vyvinul vysokotlakový pľúcny ventilátor pre pacientov s koronavírusom



Tím inžinierov z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) vyvinul vysokotlakový pľúcny ventilátor, ktorý je špeciálne navrhnutý pre pacientov nakazených novým koronavírusom.



Zdieľať
Tím inžinierov z NASA vyvinul vysokotlakový pľúcny ventilátor pre pacientov s koronavírusom

Prototyp stroja VITAL (Ventilator Intervention Technology Accessible Locally) cez týždeň prešiel kritickým testom na Icahn School of Medicine at Mount Sinai v New Yorku. NASA dúfa, že stroj čoskoro schvália, aby ho mohli uviesť do praxe a pomôcť tak pacientom s koronavírusom.

Prototyp funguje ako bežné ventilátory, je však navrhnutý tak, aby vydržal tri až štyri mesiace. Ventilátory v nemocniciach sú navrhnuté, aby vydržali niekoľko rokov a pomohli pacientom s inými zdravotnými problémami.

Poskytuje viac kyslíka

Inžinieri dúfajú, že po nasadení zariadenia VITAL môžu tieto tradičnejšie ventilátory využívať pacienti s najzávažnejším priebehom ochorenia COVID-19.

Nový pľúcny ventilátor je tiež navrhnutý tak, aby na rozdiel od typických modelov poskytoval viac kyslíka pri vyšších tlakoch.

„Jednotky intenzívnej starostlivosti majú pacientov s COVID-19, ktorí si vyžadujú vysoko dynamické ventilátory. Zámerom VITALu je znížiť pravdepodobnosť, že sa pacienti dostanú do pokročilého štádia ochorenia a budú potrebovať pokročilejšiu pomoc ventilátora,“ vysvetlil hlavný zdravotný predstaviteľ NASA J.D. Polk.

VITAL vytvorili inžinieri z Laboratória prúdového pohonu NASA v kalifornskej Pasadene za 37 dní. Zariadenie sa dá vyrobiť rýchlo, s pomocou menšieho množstva častí, z ktorých väčšina je dostupná v súčasných dodávateľských reťazcoch, uvádza úrad.

Vyvinuli už aj helmu

Ventilátor tiež navrhli tak, aby bol flexibilný a ľahký na údržbu – možno ho teda použiť v rôznych prostrediach, v ktorých sa nachádzajú poľné nemocnice, vrátane hotelov a kongresových centier.

NASA sa tiež usiluje pomôcť uľahčiť situáciu s nedostatkom zdravotníckeho zariadenia v miestnych komunitách, ako je napríklad Antelope Valley v Kalifornii.

Pomáha napríklad pri vývoji a výrobe špeciálnej helmy s pretlakom, ktorú možno využiť na liečbu pacientov s koronavírusom so slabými príznakmi.

Helma, ktorú už úspešne otestovali a čaká na povolenie na použitie, funguje podobne ako zariadenie CPAP, bežne používané na liečbu spánkového apnoe.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Opatrenia voči pendlerom by sa mohli zmierniť, hlavný hygienik navrhne krízovému štábu úpravu (26. 4. 2020)
 Pellegrini alebo Matovič? Prieskum ukázal, kto lepšie zvláda koronakrízu (26. 4. 2020)
 Deti v Španielsku môžu po šiestich týždňoch zákazu chodiť von, platia však prísne podmienky (26. 4. 2020)
 Vedci objavili koronavírus aj na prachových časticiach, ktoré znečisťujú ovzdušie (26. 4. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku už otestovali 233 osád, Mikas chce zmeny pre pendlerov a Taliansko hlási najmenej obetí za deň od 14. marca (online) (26. 4. 2020)
 V čase koronakrízy prudko stúpol počet e-shopov, ktoré ľuďom predávajú nelegálnu dezinfekciu (26. 4. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo veľa testov a málo nakazených. V sobotu zomrela klientka DSS v Martine (online) (25. 4. 2020)
 Zvýšený pohyb ľudí predstavuje pre seniorov vážne riziko, reagujú hygienici na vlnu kritiky (24. 4. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudli desiatky vyliečených aj dve úmrtia, Matovič reagoval na ďalšiu zmenu v nákupoch pre dôchodcov (online) (24. 4. 2020)
 Dve mačky z New Yorku mali pozitívny test na koronavírus, pravdepodobne sa nakazili od majiteľov (24. 4. 2020)



nasledujúci článok >>
Video: Najbrutálnejší moment v SuperStar: Štyri sexy baby dostali porotu s Lady Gaga ft. Beyoncé
<< predchádzajúci článok
Vo východnom Tichom oceáne zaznamenali najskoršiu tropickú cyklónu za viac než 50 rokov