Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

26. apríla 2020

Vedci objavili koronavírus aj na prachových časticiach, ktoré znečisťujú ovzdušieTalianski vedci objavili nový koronavírus na prachových časticiach, ktoré znečisťujú ovzdušie.Zdieľať
Vedci objavili koronavírus aj na prachových časticiach, ktoré znečisťujú ovzdušie

Tím vedcov skúmal, či by výskyt vírusu na týchto časticiach mohol viesť k prenosu na väčšie vzdialenosti a zvýšiť počet infikovaných ľudí.

 

Či je však vírus na časticiach životaschopný a je v dostatočnom množstve na to, aby spôsobil ochorenie COVID-19, nie je ešte známe, uvádza sa v predbežnej štúdii.

Vo vzorkách identifikovali COVID-19

Vedci skúmali vzorky častíc znečisteného ovzdušia z jedného mestského a jedného priemyselného miesta v provincii Bergamo na severe Talianska. V mnohých vzorkách identifikovali gén vysoko špecifický pre COVID-19. Prítomnosť génu potvrdili slepé testy v nezávislom laboratóriu.

Skúmanie toho, či môže znečistenie ovzdušia viesť k rozsiahlejšiemu šíreniu nového koronavírusu, je podľa Leonarda Settiho z Bolonskej univerzity, ktorý výskum viedol, dôležité.

„Som vedec a mám obavy, keď to neviem. Ak to vieme, môžeme nájsť riešenie. Ak to nevieme, môžeme len trpieť dôsledkami,“ cituje vedca britský denník The Guardian.

Vyššia miera nákazy pre znečistené ovzdušie

Štatistická analýza Settiho tímu naznačuje, že vyššia úroveň znečistenia ovzdušia by mohla vysvetliť vyššiu mieru nákazy v niektorých častiach severného Talianska pred obmedzením pohybu obyvateľov.

Ani jedna zo štúdií výskumníkov pod vedením Settiho zatiaľ neprešla recenzným hodnotením a nepodporili ju teda nezávislí vedci. Odborníci sa však zhodujú, že návrh talianskych vedcov je hodnoverný a vyžaduje si preskúmanie.

To, že by prachové častice v znečistenom ovzduší mohli pomôcť pri šírení koronavírusu vzduchom, naznačili aj dve ďalšie výskumné skupiny.

Predošlé štúdie zase ukázali, že takéto častice obsahujú mikroorganizmy a že znečistenie pravdepodobne prenášalo vírusy spôsobujúce vtáčiu chrípku, osýpky a slintačku a krívačku na veľké vzdialenosti.

Výskum prenosu koronavírusu

Potenciálna úloha častíc znečisťujúcich ovzdušie je jednou z otázok, ktorej sa vedci venujú pri skúmaní prenosu koronavírusu. Veľké kvapôčky s vírusom vznikajúce pri kašli a kýchaní infikovaných ľudí padajú na zem v okruhu do jedného alebo dvoch metrov. Oveľa menšie kvapôčky s priemerom menším ako 5 mikrometrov však môžu zostať vo vzduchu niekoľko minút až hodín a môžu sa niesť ďalej.

Či tieto malé kvapôčky spôsobujú nákazu koronavírusom, vedci nevedia, vedia však, že koronavírus, ktorý v roku 2003 spôsobil ochorenie SARS, sa šíril vzduchom a nový koronavírus je v malých kvapôčkach životaschopný niekoľko hodín.

Vedci upozorňujú, že dôležitosť potenciálneho prenosu koronavírusu vzduchom a jeho možné posilnenie prostredníctvom prachových častí vo vzduchu bez dôkazov nemožno vylúčiť.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koronavírus: Na Slovensku už otestovali 233 osád, Mikas chce zmeny pre pendlerov a Taliansko hlási najmenej obetí za deň od 14. marca (online) (26. 4. 2020)
 V čase koronakrízy prudko stúpol počet e-shopov, ktoré ľuďom predávajú nelegálnu dezinfekciu (26. 4. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo veľa testov a málo nakazených. V sobotu zomrela klientka DSS v Martine (online) (25. 4. 2020)
 Otváranie prevádzok by nemuselo platiť na celom Slovensku, Matovič pripustil uvoľňovanie po regiónoch (24. 4. 2020)
 Trump šokoval vyhlásením, pacientom s Covid-19 chce vstrekovať do tela dezinfekciu (24. 4. 2020)
 Primárna pediatria je na pokraji kolapsu, detskí lekári žiadajú financovanie plnými platbami (24. 4. 2020)
 Česká vláda ďalej uvoľňuje reštrikcie, zrušila zákaz voľného pohybu a cestovania do zahraničia (24. 4. 2020)
 Zvýšený pohyb ľudí predstavuje pre seniorov vážne riziko, reagujú hygienici na vlnu kritiky (24. 4. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudli desiatky vyliečených aj dve úmrtia, Matovič reagoval na ďalšiu zmenu v nákupoch pre dôchodcov (online) (24. 4. 2020)
 Dve mačky z New Yorku mali pozitívny test na koronavírus, pravdepodobne sa nakazili od majiteľov (24. 4. 2020)nasledujúci článok >>
Vo východnom Tichom oceáne zaznamenali najskoršiu tropickú cyklónu za viac než 50 rokov
<< predchádzajúci článok
Študenti zriadili telefonickú linku pre seniorov v izolácii, potešiť ich môžu vtipy či básne