Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. apríla 2020

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo veľa testov a málo nakazených. V sobotu zomrela klientka DSS v Martine (online)Za posledný deň (štvrtok) na Slovensku pribudlo 35 nových prípadov nového koronavírusu, ich počet sa tak zvýšil na 1361.Zdieľať
Koronavírus: Na Slovensku pribudli desiatky vyliečených aj dve úmrtia, situácia v USA sa zlepšuje (online)

 

 

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

  • Online (minúta po minúte)

20:40 Počet obetí koronavírusu celosvetovo prekročil hranicu 200-tisíc. V priebehu dnešného dňa už nahlásili USA takmer 1100 mŕtvych, Británia vyše 800, Taliansko, Španielsko a Francúzsko sa dnes držali +/- okolo hranice 400 obetí.

20:37 Minister zdravotníctva Marek Krajčí navštívil nemocnice v Nových Zámkoch a Nitre. Ocenil ich zapájanie sa do testovania občanov na koronavírus. Obe nemocnice postupne rozbiehajú plánované operácie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:08 Štyria zamestnanci DSS Patria v Galante sú nakazení koronavírusom. Žiadny z nich nemá vážnejšie problémy. Mesto včera otestovalo 50 klientov, ďalších bude testovať v pondelok. Primátor Galanty poďakoval za pomoc miestnej nemocnici, štátne orgány neboli schopné testy zabezpečiť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:17 Rómom v obci Bystrany sa v sobotu o 15.00 hod. po 16. dňoch skončila karanténa. Ako Úrad verejného zdravotníctva SR oznámil na Facebooku, miestne obyvateľstvo zodpovedne dodržiavalo preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu a osoby testované na Covid-19 mali dvakrát po sebe negatívne výsledky.

17:22 Svetová zdravotnícka organizácia varuje pred myšlienkou vydávania takzvaných „imunitných pasov“. V súčasnosti podľa nej neexistujú dôkazy, že ľudia, ktorí sa zotavili z ochorenia COVID-19 a majú protilátky, sú chránení pred ďalšou infekciou.

16:40 Po zmiernení protikrízových opatrení vyrazili Pražáci do ulíc. Portál iDnes.cz zverejnil fotografiu z dnešných farmárskych trhov na náplavke pri moste Palackého.

16:40 Po zmiernení protikrízových opatrení vyrazili Pražáci do ulíc. Portál iDnes.cz zverejnil fotografiu z dnešných farmárskych trhov na náplavke pri moste Palackého.

16:32 Veľká Británia ohlásila za sobotu už 813 ľudí, ktorí podľahli v nemocniciach koronavírusu. Celkovo tak oficiálne eviduje už 20 319 úmrtí. Ako piata krajina na svete tak prelomila 20-tisícovú hranicu.

16:07 Psychológovia zo siedmich okresov Prešovského kraja poskytnú odbornú pomoc jeho obyvateľom. Vďaka linkám psychologicko-sociálnej pomoci tak môžu občania rýchlejšie prekonať obdobie samoty počas koronakrízy. Ako uviedla Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu PSK, župa reaguje na zvyšujúci sa dopyt po psychologickej pomoci. Na svojej webovej stránke preto zverejnila linky regionálnych psychológov.

15:30 Talianske úrady začnú zadarmo rozdávať opatrovateľským domovom, z ktorých mnohé ťažko zasiahla pandémia nového koronavírusu, ochranné rúška. Splnomocnenec talianskej vlády pre boj s koronavírusom Domenico Arcuri uviedol, že je to „gesto solidarity, blízkosti a podpory týmto miestam v epicentre tejto veľkej krízy“. Rúška podľa neho dostanú aj štátni úradníci, pracovníci v doprave a policajti. Od 4. mája Taliansko začne uvoľňovať obmedzenia súvisiace s pandémiou koronavírusu a milióny Talianov sa tak budú môcť vrátiť na svoje pracoviská.

Taliansko oslavuje Deň oslobodenia
Obyvatelia Ríma oslavujú 75. výročie Dňa oslobodenia od nacistickej okupácie. Národná asociácia talianskych partizánov vyzvala všetkých, aby zo svojich okien spievali hymnu talianskeho komunistického odporu „Bella Ciao“. Foto: AP/Andrew Medichini

15:07 Talianski vedci objavili nový koronavírus na prachových časticiach, ktoré znečisťujú ovzdušie. Tím vedcov skúmal, či by výskyt vírusu na týchto časticiach mohol viesť k prenosu na väčšie vzdialenosti a zvýšiť počet infikovaných ľudí. Či je však vírus na časticiach životaschopný a je v dostatočnom množstve na to, aby spôsobil ochorenie COVID-19, nie je ešte známe, uvádza sa v predbežnej štúdii.

13:47 India uvoľnila niektoré prísne opatrenia zamerané na boj proti koronavírusu. Vláda povolila otvorenie samostatných obchodov, no do práce sa môže vrátiť len 50 percent zamestnancov, ktorí musia mať ochranné rúška a dodržiavať sociálny odstup. Uvoľnenie sa netýka obchodov v nákupných strediskách. India má viac ako 24 500 prípadov nákazy novým koronavírusom a 775 úmrtí.

 

13:05 Organizátori medzinárodnej polárnej vedeckej expedície oznámili, že našli spôsob, ako napriek komplikáciám spôsobeným pandémiou koronavírusu pokračovať v misii, potrebná však bude trojtýždňová prestávka. Inštitút Alfreda Wegenera pre polárny a morský výskum v nemeckom Bremerhavene uviedli, že ľadoborec RV Polarstern bude musieť opustiť svoju pozíciu hlboko v oblasti Arktídy, preraziť okolitý ľad a stretnúť sa s dvoma nemeckými plavidlami, ktoré mu privezú čerstvé zásoby a posádku. Tento manéver je nevyhnutý, pretože dopravné obmedzenia zamerané proti šíreniu koronavírusu znemožňujú dovoz zásob, ktoré mali pôvodne zabezpečiť lietadlo a loď z Nórska.

Ľadoborec Polarstern
Ľadoborec Polarstern Foto: Wikipedia

12:52 Počet obetí na koronavírus sa po dnešnom dni zvýši, v martinskom domove sociálnych služieb Dom sv. Martina podľa informácií TA3 zomrela jedna z klientiek.

12:44 V Domove dôchodcov a domove sociálnych služieb pre dospelých v Seredi sú výsledky všetkých 111 testovaných klientov na ochorenie COVID-19 negatívne. Pozitívny výsledok testu bol zaznamenaný v prípade jedného zamestnanca tohto zariadenia, ktoré patrí do zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja. Informoval o tom trnavský župan Jozef Viskupič.

12:30  Lietadlo Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR priviezlo v piatok z Číny vyše dva milióny chirurgických rúšok. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka kancelária predsedu Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Natália Petríková. Ako dodala, ide o objednávku SŠHR kúpenú od spoločnosti Chirana T. Injecta.

12:15 V Centre sociálnych služieb Domov pod Tatrami v Batizovciach, kde evidujú deväť klientov s COVID-19, nepribudli žiadne nové prípady nákazy. Potvrdili to kompletné výsledky testovania.

10:30 Čína už desiaty deň po sebe nehlási žiadne nové úmrtie v dôsledku koronavírusu. V sobotu v krajine pribudlo 12 nových prípadov nákazy, z toho 11 je zo zahraničia. Zvyšný je prípad miestneho prenosu v provincii Chej-lung-ťiang, ktorá hraničí s Ruskom. S ochorením COVID-19 zostáva v Číne hospitalizovaných 838 pacientov.

09:47 Na Slovensku pribudlo 13 nových prípadov nákazy koronavírusom, otestovali 4828 vzoriek. Celkovo je pozitívne testovaných 1373 ľudí.

09:24 Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch na Twitteri predstavil druhú vlnu uvoľňovania karanténnych opatrení, ktorá začne platiť v pondelok 27. apríla.

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch na Twitteri predstavil druhú vlnu uvoľňovania karanténnych opatrení, ktorá začne platiť v pondelok 27. apríla.

09:17  Poslanec NR SR Marián Viskupič (SaS), ktorý je odporcom prehnaného obmedzovania obyvateľov, na Facebooku citoval rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza: „Toľko slobody, koľko je možné a len toľko obmedzení, koľko je nutné„.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

09:02 Bratislavská vodárenská spoločnosť v piatok znova otvorila pre verejnosť záhradu Vodárenského múzea. Umožňuje to postupné rušenie protiepidemiologických opatrení. Spoločnosť ale vyzvala ľudí, aby dodržiavali dvojmetrový odstup, nevytvárali skupinky a nosili v priestoroch záhrady rúška. Na základe rozhodnutia krízového štábu spoločnosti však nebudú otvorené toalety.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

08:11 Guvernér štátu New York Andrew Cuomo v piatok povedal, že COVID-19 neprišiel do New Yorku z Číny, ale z Európy. Zákaz cestovania z Číny do USA platil už od 2. februára, ciest z Európy sa dotkol až neskôr. New York potvrdil prvý oficiálny prípad 1. marca. Na základe výskumu Northeastern University Cuomo považuje za najpravdepodobnejšie zavlečenie nákazy z Talianska.

07:52 Zhruba štvrtina členov posádky talianskej výletnej lode Costa Atlantica, ktorá kotví v Japonsku, je nakazených koronavírusom. Testy ukázali, že zo 623 členov posádky je nakazených 150.

07:30 V Česku oddnes platí voľnejší režim. Vláda zrušila zákaz voľného pohybu a povolila združovanie 10 osôb. Od pondelka sa otvárajú veľké obchody, dokonca aj ZOO Praha. Jej kapacita však bude obmedzená na 8500 návštevníkov.

07:19 V Španielsku, Francúzsku aj Taliansku, ktoré patria medzi najviac zasiahnuté krajiny, sa situácia začína zlepšovať. V piatok tam zomrelo na jmenej ľudí za posledný mesiac. Celkov v týchto troch krajinách oficiálne evidujú v súvislosti s koronou takmer 71-tisíc úmrtí.

07:11 Čína vyslala do Severnej Kórei zdravotnícky tím pod vedením vysokého štátneho úradníka. Ten má radiť severokórejskému vodcovi Kim Čong-unovi pri riešení krízy. Napísala to agentúra Reuters.

07:07 V USA zomrelo v piatok na koronavírus 1959 ľudí, čo je najmenej za ostatné 4 dni. Počet nových prípadov však vyletel na rekordných 38 958.

07:03 Ochoreniu Covid-19 už vo svete podľahlo viac ako 197-tisíc ľudí a počet potvrdených prípadov sa prehupol cez 2,8 milióna.

Koronavírus

6:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Dve mačky z New Yorku mali pozitívny test na koronavírus, pravdepodobne sa nakazili od majiteľov (24. 4. 2020)
 Futbalisti môžu trénovať bez rúška, plavci majú ešte stále stopku (24. 4. 2020)
 Posledné body prvej pomoci pre podnikateľov aj odklad odvodov za apríl, Čaputová podpísala nové zákony (24. 4. 2020)
 Otváranie prevádzok by nemuselo platiť na celom Slovensku, Matovič pripustil uvoľňovanie po regiónoch (24. 4. 2020)
 Trump šokoval vyhlásením, pacientom s Covid-19 chce vstrekovať do tela dezinfekciu (24. 4. 2020)
 Primárna pediatria je na pokraji kolapsu, detskí lekári žiadajú financovanie plnými platbami (24. 4. 2020)
 Česká vláda ďalej uvoľňuje reštrikcie, zrušila zákaz voľného pohybu a cestovania do zahraničia (24. 4. 2020)
 Zvýšený pohyb ľudí predstavuje pre seniorov vážne riziko, reagujú hygienici na vlnu kritiky (24. 4. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudli desiatky vyliečených aj dve úmrtia, Matovič reagoval na ďalšiu zmenu v nákupoch pre dôchodcov (online) (24. 4. 2020)
 Seniori budú môcť nakupovať aj mimo vyhradený čas, hlavný hygienik prehodnotil opatrenie (24. 4. 2020)nasledujúci článok >>
VEĽKÁ PREDPOVEĎ POČASIA: Potešia sa záhradkári konečne z dažďa?
<< predchádzajúci článok
O slovenské občianstvo prišlo za 10 rokov viac ako 3000 ľudí, nová vláda im ho chce vrátiť