Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. apríla 2020

Zvýšený pohyb ľudí predstavuje pre seniorov vážne riziko, reagujú hygienici na vlnu kritikyPostupným uvoľňovaním činnosti prevádzok sa predpokladá zvýšený pohyb ľudí na verejnosti, čo pre seniorov predstavuje vážne riziko. Úrad ...Zdieľať
gettyimages 1210342664 min 676x451 24.4.2020  - Postupným uvoľňovaním činnosti prevádzok sa predpokladá zvýšený pohyb ľudí na verejnosti, čo pre seniorov predstavuje vážne riziko. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR tak odôvodňuje nové opatrenie v súvislosti s vyhradeným nákupným časom pre seniorov nad 65 rokov a zároveň reaguje na vyjadrenie verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej.


Nové opatrenie totiž ombudsmanka považuje za neprimerané. Preto žiada vládu o nápravu. Ako agentúru SITA ďalej informovala Daša Račková z ÚVZ, cieľom opatrenia je ochrana zdravia seniorov.

Dodala, že epidemiológovia budú v týchto dňoch pozorne sledovať, ako sa postupné uvoľňovanie činnosti prevádzok odzrkadlí na šírení ochorenia Covid-19 v populácii.

Opatrenie prekračuje prípustné hranice


Úrad nariadil prevádzkovateľom niektorých prevádzok umožniť vstup osobám nad 65 rokov od pondelka do piatka od 9:00 do 11:00. V inom čase majú tieto osoby zakázané navštevovať vybrané obchody.

Úrad zároveň prevádzkam zakázal obsluhovať starších ľudí mimo daného času. Podľa Patakyovej toto opatrenie prekračuje prípustné hranice a presahuje požiadavky testu proporcionality, v praxi je neuplatniteľné a nevynútiteľné.

„Opatrenie ÚVZ SR vydané na základe rozhodnutia Ústredného krízového štábu SR a v súlade so stanoviskom konzília odborníkov upravuje vyhradený nákupný čas pre seniorov nad 65 rokov so zámerom ochrany ich zdravia v tejto náročnej situácii. Radi by sme požiadali seniorov, aby na prijaté opatrenie nazerali ako na jeden z krokov chrániť ich ako rizikovú skupinu ľudí aj tým, že im bol pevne stanovený vyhradený nákupný čas s dôrazom na ochranu ich zdravia," uviedla Račková.

Cieľom nie sú sankcie ale ochrana dôchodcov


ÚVZ rovnako reaguje aj na Patakyovej otázku na základe akých údajov bude príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva udeľovať prevádzkam sankcie. Podľa úradu cieľom opatrenia nie je udeľovanie sankcií, ale ochrana seniorov nad 65 rokov, ktorí sú najrizikovejší z pohľadu komplikácií ťažkých klinických stavov a úmrtí na ochorenie Covid-19.

Ombudsmanka upozornila tiež na to, že situácia sa dotkne aj pracujúcich ľudí v dôchodkovom veku, ktorí musia byť vo vymedzenom čase na pracovisku a nie je jasné, ako sa majú zachovať. Úrad verejného zdravotníctva nevylučuje, že v budúcnosti dôjde v tejto veci k prehodnoteniu.

Ak seniori nad 65 rokov potrebujú zabezpečiť nákup mimo vyhradený nákupný čas, ÚVZ im odporúča využiť iné alternatívy. Napríklad nákup prostredníctvom príbuzných, známych, susedov, respektíve, aby seniori nad 65 rokov využili v danej oblasti ponúkané služby samospráv.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zvýšený pohyb ľudí predstavuje pre seniorov vážne riziko, reagujú hygienici na vlnu kritiky © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koronavírus: Na Slovensku pribudli desiatky vyliečených aj dve úmrtia, Matovič reagoval na ďalšiu zmenu v nákupoch pre dôchodcov (online) (24. 4. 2020)
 Dve mačky z New Yorku mali pozitívny test na koronavírus, pravdepodobne sa nakazili od majiteľov (24. 4. 2020)
 Problém nájmov nie je konečný, Sulík chce nájsť riešenie vhodné pre nájomcov aj majiteľov (23. 4. 2020)
 Maturity v roku 2020 nebudú, žiakom učitelia spriemerujú koncoročné známky (23. 4. 2020)
 Jednoosobové „eseročky“ a ďalšie SZČO môžu žiadať príspevky od štátu, ale nesmú ukončiť činnosť (23. 4. 2020)
 Návratu pracovníkov do kancelárií by mali predchádzať viaceré opatrenia proti šíreniu Covid-19 (23. 4. 2020)
 V Británii vo štvrtok odštartovali klinické testy novej vakcíny na koronavírus. (23. 4. 2020)
 Sociálna poisťovňa pociťuje výrazný pokles príjmov. Ak nepomôže štát, nebude mať z čoho vyplácať dávky (23. 4. 2020)
 Koronavírus: Slovensko má rekord v testoch, maturity prebehnú inak a Česko zrýchlilo otváranie obchodov (online) (23. 4. 2020)
 Zvieracie útulky sú pre pandémiu zatvorené a bez finančnej podpory, štát na ne zabudol (23. 4. 2020)nasledujúci článok >>
Česká vláda ďalej uvoľňuje reštrikcie, zrušila zákaz voľného pohybu a cestovania do zahraničia
<< predchádzajúci článok
Automobilka Kia otvorila brány závodu, zatiaľ rozbehli dvojzmennú prevádzku