Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

26. septembra 2021

Vyrobte si zázračnú majoránkovú masťMajoránku určite poznáte ako voňavé korenie do polievok alebo na mäso. Ale vedeli ste, že sa dá táto liečivá bylinka využiť aj pri prechladnutí?Zdieľať
Vyrobte si zázračnú majoránkovú masť

Majoránková masť uľaví pri upchatom nose a nádche. Pritom príprava domáceho prostriedku je tak jednoduchá a rýchla, že jednoduchšie to naozaj už byť nemôže. Použitie masti je tiež prosté, stačí si nabrať trochu na prst a votrieť pod nos, ktorý trápi otravná nádcha. Vdychovaním vonných silíc sa dýchacie cesty krásne uvoľnia. Môžete si z majoránky pripraviť tiež čaj, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu.

Budete potrebovať:

  • 10 g sušenej majoránky (alebo zväzok čerstvej)
  • kocku bravčovej masti
  • mätový alebo eukalyptový olej
  • mažiar a nádobku s viečkom

Všetky bylinky nasypeme do mažiara a dôkladne rozdrvíme na prášok. Ak nemáte mažiar, môžete skúsiť majoránku rozomlieť v mixéri.

Bravčovú masť vložíme do kastróla a necháme ich pri nižšej teplote úplne rozpustiť. Neškvaríme. K masti prisypeme nadrvenú majoránku a necháme krátko, maximálne päť minút, prevariť. Potom pridáme niekoľko kvapiek vonného oleja (mäta alebo eukalyptus). Éterický olej umocní účinky masti.

Zmes necháme priamo v hrnci zhruba tri dni pri izbovej teplote odležať a počkáme, až sa všetky silice a ďalšie látky prepoja s tukom. Potom opäť mierne zahrejeme a za tepla ju cez jemné sitko alebo čisté plátno nalejeme do uzatvárateľnej nádobky. Môžeme použiť napríklad staršiu nádobku od krému. Masť necháme vychladnúť, uzavrieme a skladujeme v chladničke.

Čo ste možno nevedeli:

Majorán je jedna z našich najobľúbenejších byliniek, ale pestovali ju však už starí Egypťania. Do Európy sa dostala pravdepodobne v 16. storočí v dobe križiackych vojen. Kvitne v júli nežnými belavými až ružovými kvietkami. V júli až v auguste, tesne pred kvetom, zbierame celé stonky, ktoré zviažeme do zväzočkov a zavesené usušíme na temnom a dobre vetranom mieste. Teplota počas sušenia by nemala dlhodobo presiahnuť 35 ºC. Po usušení oddrolíme voňavé lístky a skladujeme ich v suchu, v dobre uzavretej nádobe, kde by majorán mala bez problémov vydržať až dva roky.

Majorán má silnú vôňu a korenistú horkastú chuť. Táto jednoročná rastlinka sa používa najčastejšie ako kuchynské korenie, ale uplatní sa aj v ľudovom liečiteľstve. Pridáva sa do sirupov aj mastí proti kašľu a je účinná tiež pri nadúvaní. Lístky majoránky prisypávame do kúpeľa, kde majú posilňujúci účinok na podráždené nervy. V skorších dobách sa majorán používala tiež do vonných kytíc a vencov, pretože dievčatá verili, že jej vôňa privábi vysnívaného mládenca.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Osobný tréner: Lepšie je začať s cvičením postupne a vybudovať si zvyk (15. 9. 2021)
 Poznáte liečivú silu listov maliny a ostružiny? (1. 8. 2021)
 Ako dlho zostáva alkohol v tele? Väčšina ľudí to nevie (27. 7. 2021)
 Medovka lekárska ako skutočný zázrak prírodnej medicíny. Budete prekvapení, s čím všetkým vám pomôže (13. 6. 2021)
 Hlávkový šalát by v zdravom jedálničku nemal chýbať (9. 6. 2021)
 Tablety do umývačky sa môžu využiť aj inak (6. 6. 2021)
 Radíme: Prisatého kliešťa treba odstrániť čo najskôr (19. 5. 2021)
 Čo vám chce telo povedať keď máte chuť na sladké, slané, horké a kyslé? (16. 5. 2021)
 Zistilo sa, že obyčajné objatie je pre človeka hodnotnejšie ako tisíc slov a robí nás oveľa šťastnejšími (16. 5. 2021)
 Našli ste na chlebe pleseň? Určite nejedzte ani tie "dobré" časti, môžete skončiť v nemocnici (20. 4. 2021)nasledujúci článok >>
Doprajte si cesnak každý deň! Nebudete ľutovať!
<< predchádzajúci článok
Hviezdy prepožičali hlas na dobrú vec, upozornili aj na zmenu klímy