Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

01. augusta 2021

Poznáte liečivú silu listov maliny a ostružiny?Ovocné kríky pestujeme hlavne kvôli chutným plodom.Zdieľať
Poznáte liečivú silu listov maliny a ostružiny?

Skvelým pomocníkom sú aj ich listy. Majú liečivé účinky a možno ich usušiť alebo spracovať čerstvé.

S čím všetkým nám môžu pomôcť?

Malina

Asi sa nenájde veľa ľudí, ktorí by nemali radi chutné plody malín. Aj keď na liečbu môžeme využiť všetky druhy kríky, najviac liečivých látok majú červené, poprípade čierne plody. Listy obsahujú veľké množstvo vitamínu C, tiež triesloviny, kyselinu vínnu, jablčnú, citrónovú, glykozidy a určité množstvo vitamínu B.

Listy sa zbierajú v čase kvitnutia, to je máj-jún, ideálne z lesných rastlín. Vyberáme si mladé lístky a trháme je celé, bez dlhých stopiek. Odvar pomáha pri hnačkách , zápaloch žalúdka a čriev . Tiež sa odporúča pre vyčistenie dýchacích ciest po fajčení tabaku.

Nálev pomáha s ženskými problémami, tlmí silnú menštruáciu , menštruačné bolesti a uľahčuje pôrod . Skracuje druhú dobu pôrodnú a čistí pôrodné cesty po pôrode a skracuje popôrodné krvácanie. Jeden až dva mesiace pred pôrodom treba piť 1-2 x denne čaj z  maliníka .

Nálev si pripravíme z dvoch kávových lyžičiek a horúcej vody. Bylinku zalejeme vriacou vodou a necháme 10 minút lúhovať.

Odvar: do hrnca nalejeme 250 ml vody a nasypeme do nej 2 kávové lyžičky listu maliníku. Privedieme k varu a 2 minúty varíme. Odstavíme a necháme 10 minút chladnúť.

Černica krovitá

Černica má výbornú chuť. Okrem obľúbených plodov sú využiteľné aj listy, ktoré majú liečivú moc. Rastlina vytvára 50-200 cm dlhé výhony. Od júna do júla ker vykvitá bielymi alebo svetlo ružovými kvietkami.

Listy sa zbierajú v júni a júli, v čase kvitnutia. V tej dobe sú mladé a svieže. Černica v prírode nájdeme v krovinách, na kamenistých stráňach a podobných miestach. Nie je to variant rastliny bez tŕňov, ktorá bola špeciálne vyšľachtená pre pestovanie na záhrade.

Nazbierané listy sa dajú využiť čerstvé, usušiť alebo naložiť. Účinnými látkami sú triesloviny, bioflavonoidy, organické kyseliny alebo napríklad vitamín C. Ostružiník je obľúbeným liečivom pri kašli a upokojuje sliznice . Používa sa ako kloktadlo pri chrapotu a angíne.

Má vplyv na sliznicu žalúdka a čriev, pomáha pri miernom hnačke . Upokojuje črevné koliky . Lokálne hojí zápaly , môže sa aplikovať ako doplnková liečba hemoroidov .

Čaj sa pripravuje z dvoch lyžičiek listov a 200 ml vriacej vody. Listy sa zalejú a nechajú 10 minút lúhovať.

Osviežujúci letný nápoj : rovným dielom listy ostružiny , maliny, jahody a mäty. Zalejeme horúcou vodou. Necháme 10 minút lúhovať. Precedíme a necháme vychladnúť. Potom ešte dáme do chladničky.

Môžete si sami vyrobiť aj ostružiníkový tinktúru . Budete potrebovať 2 lyžice listov a 200 ml 60% pálenky. Listy dáme do pohára a zalejeme alkoholom. Necháme 14 dní na teplom mieste lúhovať. Denne pretrepávame. Užíva sa 3x denne 30 kvapiek.

Obklad: roztlačíme 100 g čerstvých listov ostružiny, zalejeme trochou vody a necháme 3-4 hodiny odstáť. Nanášame na postihnuté miesto.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ako dlho zostáva alkohol v tele? Väčšina ľudí to nevie (27. 7. 2021)
 Medovka lekárska ako skutočný zázrak prírodnej medicíny. Budete prekvapení, s čím všetkým vám pomôže (13. 6. 2021)
 Hlávkový šalát by v zdravom jedálničku nemal chýbať (9. 6. 2021)
 Tablety do umývačky sa môžu využiť aj inak (6. 6. 2021)
 Radíme: Prisatého kliešťa treba odstrániť čo najskôr (19. 5. 2021)
 Čo vám chce telo povedať keď máte chuť na sladké, slané, horké a kyslé? (16. 5. 2021)
 Zistilo sa, že obyčajné objatie je pre človeka hodnotnejšie ako tisíc slov a robí nás oveľa šťastnejšími (16. 5. 2021)
 Našli ste na chlebe pleseň? Určite nejedzte ani tie "dobré" časti, môžete skončiť v nemocnici (20. 4. 2021)
 9 spôsobov, ako sa cez noc zbaviť bolesti zubov. Kedy už naozaj treba ísť k zubárovi? (14. 4. 2021)
 Silné svaly nie sú len o cvičení. Niektoré druhy zeleniny sú pre ich zdravie kľúčové (8. 4. 2021)nasledujúci článok >>
Vo francúzskej zoo sa narodili pandie dvojičky
<< predchádzajúci článok
Po dvojročnej prestávke sa neďaleko Hontianskych Nemiec uskutoční festival Atmosféra