28. novembra 2009

Davydenko zdolal Söderlinga, Djokovič dohral

V sobotňajšom semifinále dvojhry na jubilejnom 40. ročníku šampionátu ATP World Tour Finals tenistov v Londýne (22. - 29. novembra, dotácia 5,07 milióna USD, tvrdý povrch v hale O2 Arena) sa stretnú ...

LONDÝN 28. novembra (WEBNOVINY) - V sobotňajšom semifinále dvojhry na jubilejnom 40. ročníku šampionátu ATP World Tour Finals tenistov v Londýne (22. - 29. novembra, dotácia 5,07 milióna USD, tvrdý povrch v hale O2 Arena) sa stretnú najprv Švajčiar Roger Federer s Rusom Nikolajom Davydenkom (nie pred 15.25 h SEČ) a potom Švéd Robin Söderling s Argentínčanom Juanom Martinom Del Potrom (nie pred 21.55 h).

Obhajca trofeje Novak Djokovič zo Srbska na MS dohral, hoci rovnako ako štvrtkový smoliar v extrémne dramatickej A-skupine singlovej súťaže, domáci Andy Murray, nazbieral dva triumfy a v rámci toho zdolal súpera, ktorý ho napokon vytlačil z druhého miesta v tabuľke. Srbovi nepomohlo ani popoludňajšie dvojsetové víťazstvo nad Španielom Rafaelom Nadalom. "Som po tejto sezóne veľmi unavený. Myslím si, že to bolo viditeľné aj na kurte v mojom zápase proti Nadalovi. Pohyboval som sa len s ťažkosťou, chýbala mi energia, ktorej som mal dosť na predchádzajúcich turnajoch v Paríži a Bazileji," nechal sa počuť Djokovič.

O prieniku finalistu spred dvanástich mesiacov Davydenka do víkendovej vyraďovacej fázy rozhodlo jeho piatkové víťazstvo v záverečnom zápase celej základnej časti Masters 2009 v B-skupine nad už dva dni istým postupujúcim Söderlingom za 125 minút 7:6 (4), 4:6, 6:3. Švéd sa ziskom setu vyhol v semifinále Federerovi, proti ktorému má bilanciu 0:12 (úplne rovnakú ako Davydenko). S Del Potrom je jeho skóre 1:1. "Z mojej strany to bolo celkom dobré, necítil som bolesť a mohol som pohybovať lepšie ako predtým," povedal po stretnutí Davydenko, ktorý mal v predchádzajúcich zápasoch problémy s ľavou nohe. "Verím, že na stretnutie proti Federerovi nastúpim dokonale pripravený a odpočinutý," dodal ruský tenista.

Söderling, ktorý sa na turnaj dostal len ako náhradník Andyho Roddicka, ktorý sa z podujatia odhlásil tesne pred jeho začiatkom si myslí, že zápas proti Argentínčanovi Del Potrovi určite nebude prechádzkou ružovou záhradou. "Pravdepodobne si verí, veď zdolal na tomto turnaji Federera. V porovnaní so stretnutím proti Davydenkovi sa musím ešte o stupeň zlepšiť. Myslím si, že to zvládnem, počas celého týždňa hrám veľmi dobre," sebavedome vyhlásil 25-ročný Švéd, ktorý sa na záverečnom podujatí sezóny prezentuje obdivuhodnými výkonmi.

Dvojhra:

B-skupina:
Nikolaj Davydenko (6-Rus.) - Robin Söderling (8-Švéd.) 7:6 (4), 4:6, 6:3 za 125 minút
Novak Djokovič (3-Srb.) - Rafael Nadal (2-Šp.) 7:6 (5), 6:3 za 118 minút

Konečná tabuľka B-skupiny:
1. Söderling 3 2 1 5:2 40:32 4 - postup do semifinále
2. Davydenko 3 2 1 5:3 45:38 4 - postup do semifinále
3. Djokovič 3 2 1 4:3 36:37 4
4. Nadal 3 0 3 0:6 24:38 0
Predchádzajúce výsledky: Novak Djokovič (3-Srb.) - Nikolaj Davydenko (6-Rus.) 3:6, 6:4, 7:5 za 168 minút, Robin Söderling (8-Švéd.) - Rafael Nadal (2-Šp.) 6:4, 6:4 za 99 minút, Nikolaj Davydenko (6-Rus.) - Rafael Nadal (2-Šp.) 6:1, 7:6 (4) za 108 minút, Robin Söderling (8-Švéd.) - Novak Djokovič (3-Srb.) 7:6 (5), 6:1 za 98 minút
Legenda: hráč, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.
Pozn.: Pri rovnosti troch rozhodol pomer setov.

Konečná tabuľka A-skupiny:
1. Federer 3 2 1 5:4 44:40 4 - postup do semifinále
2. Del Potro 3 2 1 5:4 45:43 4 - postup do semifinále
3. Murray 3 2 1 5:4 44:43 4
4. Verdasco 3 0 3 3:6 45:52 0
Súhrn výsledkov: Roger Federer (1-Švajč.) - Fernando Verdasco (7-Šp.) 4:6, 7:5, 6:1 za 120 minút, Andy Murray (4-V. Brit.) - Juan Martin Del Potro (5-Arg.) 6:3, 3:6, 6:2 za 131 minút, Juan Martin Del Potro (5-Arg.) - Fernando Verdasco (7-Šp.) 6:4, 3:6, 7:6 (1) za 144 minút, Roger Federer (1-Švajč.) - Andy Murray (4-V. Brit.) 3:6, 6:3, 6:1 za 118 minút, Juan Martin Del Potro (5-Arg.) - Roger Federer (1-Švajč.) 6:2, 6:7 (5), 6:3 za 127 minút, Andy Murray (4-V. Brit.) - Fernando Verdasco (7-Šp.) 6:4, 6:7 (4), 7:6 (3) za 181 minút
Pozn.: Pri rovnosti troch rozhodol pomer gemov (pri rovnosti pomeru setov).

Štvorhra:

B-skupina:
Bob Bryan, Mike Bryan (2-USA) - Lukasz Kubot, Oliver Marach (6-Poľ./Rak.) 6:3, 6:4 za 65 minút
Max Mirnyj, Andy Ram (7-Biel./Izr.) - Lukáš Dlouhý, Leander Paes (4-ČR/India) 7:6 (1), 6:4 za 76 minút

1. Mirnyj, Ram 3 2 1 5:2 35:29 4 - postup do semifinále
2. B. Bryan, M. Bryan 3 2 1 4:2 32:26 4 - postup do semifinále
3. Kubot, Marach 3 2 1 4:3 31:32 4
4. Dlouhý, Paes 3 0 3 0:6 27:38 0
Predchádzajúce výsledky: Lukasz Kubot, Oliver Marach (6-Poľ./Rak.) - Lukáš Dlouhý, Leander Paes (4-ČR/India) 6:4, 7:6 (3) za 93 minút, Max Mirnyj, Andy Ram (7-Biel./Izr.) - Bob Bryan, Mike Bryan (2-USA) 6:4, 6:4 za 63 minút, Bob Bryan, Mike Bryan (2-USA) - Lukáš Dlouhý, Leander Paes (4-ČR/India) 6:3, 6:4 za 52 minút, Lukasz Kubot, Oliver Marach (6-Poľ./Rak.) - Max Mirnyj, Andy Ram (7-Biel./Izr.) 4:6, 6:4, 16:14 (zápasový tajbrejk) za 109 minút
Legenda: pár, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.

1. Bhupáthí, Knowles 3 2 1 4:3 32:28 4 - postup do semifinále
2. Čermák, Mertiňák 3 2 1 4:2 30:27 4 - postup do semifinále
3. Fyrstenberg, Matkowski 3 1 2 3:4 29:30 2
4. Nestor, Zimonjič 3 1 2 2:4 28:34 2
Súhrn výsledkov: Maheš Bhupáthí, Mark Knowles (3-India/Bah.) - František Čermák, Michal Mertiňák (5-ČR/SR) 6:3, 6:3 za 71 minút, Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski (8-Poľ.) - Daniel Nestor, Nenad Zimonjič (1-Kan./Srb.) 6:4, 6:4 za 65 minút, František Čermák, Michal Mertiňák (5-ČR/SR) - Daniel Nestor, Nenad Zimonjič (1-Kan./Srb.) 6:3, 6:4 za 61 minút, Maheš Bhupáthí, Mark Knowles (3-India/Bah.) - Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski (8-Poľ.) 3:6, 6:3, 10:7 (zápasový tajbrejk) za 76 minút, František Čermák, Michal Mertiňák (5-ČR/SR) - Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski (8-Poľ.) 6:4, 6:4 za 70 minút, Daniel Nestor, Nenad Zimonjič (1-Kan./Srb.) - Maheš Bhupáthí, Mark Knowles (3-India/Bah.) 6:4, 7:6 (9) za 79 minút
Pozn.: Pri rovnosti dvoch rozhodol vzájomný zápas.