27. novembra 2009

Djokovič zdolal Nadala, ale ešte nemá istotu

V úvodnom piatkovom stretnutí v základnej B-skupine dvojhry na jubilejnom 40. ročníku šampionátu ATP World Tour Finals v Londýne (22. - 29. novembra, dotácia 5,07 milióna USD, tvrdý povrch v hale O2 ...

LONDÝN 27. novembra (WEBNOVINY) - V úvodnom piatkovom stretnutí v základnej B-skupine dvojhry na jubilejnom 40. ročníku šampionátu ATP World Tour Finals v Londýne (22. - 29. novembra, dotácia 5,07 milióna USD, tvrdý povrch v hale O2 Arena) zvíťazil srbský tenista Novak Djokovič nasadený ako tretí nad dvojkou tohto podujatia Rafaelom Nadalom zo Španielska v ich 21. vzájomnom súboji za 118 minút 7:6 (5), 6:3.

Olympijský víťaz z Pekingu 2008 Nadal už po strede nemal šancu prebojovať sa do sobotňajšieho semifinále. Na svoj okrúhly 400. triumf v profesionálnej kariére si počká minimálne do 4. decembra. Zverenec Mariána Vajdu Djokovič sa teraz ocitol v podobne nevďačnej situácii ako vo štvrtok v A-skupine pred záverečným duelom Brit Andy Murray (ba ešte mierne nevýhodnejšej): napriek dvom úspechom nemá svoj osud na Masters 2009 vo vlastných rukách. Obhajca titulu z čínskeho Šanghaja sa dostane do víkendovej vyraďovacej fázy len v prípade, že večer Švéd Robin Söderling ako už istý semifinalista zdolá Rusa Nikolaja Davydenka (začiatok nie pred 21.55 h SEČ). Murrayova pozícia bola priaznivejšia o to, že pred zápasom Švajčiara Rogera Federera s Argentínčanom Juanom Martinom Del Potrom ešte ani jeden nemal istotu postupu.

Dvadsaťdvaročný Belehradčan Djokovič upravil skóre proti o rok staršiemu ľavákovi Nadalovi na 7:14, pričom Malorčana prekonal už po tretí raz v rade. Stále platí, že všetky úspechy dosiahol na "harde" - predtým naposledy pred dvoma týždňami v semifinále v parížskej hale Palais Omnisports (vtedy ešte jednoznačnejšie 6:2, 6:3). Španiel hral na MS po tretí raz. V rokoch 2006 i 2007 zhodne skončil medzi najlepšími štyrmi na rakete Federera, vlani nútene absentoval pre chronické problémy s kolenami. Teraz má medzi elitou bilanciu 4:7 a pred sebou barcelonské daviscupové finále proti Čechom. Djokovič sa na šampionáte zlepšil na 6:5. Predvlani pri debute skončil 0:3.

Srbovi sa v piatok proti tradičnému rivalovi nevypomstilo, že v prvom sete premrhal okamžitý únik brejkom na 1:0, ale aj neskorší náskok 4:2. V tajbrejku povolil Španielovi znížiť z 2:6 na 5:6 a servis, Nadal však nezvládol zdanlivo jednoduchý krížny bekhend - Jastrabie oko ho potvrdilo vedľa. Po treťom geme druhej časti sa "Rafa" nechal ošetriť. Napriek tomu hneď stratil servis, a hoci odolal hrozbe stavu 1:5, manko jedného brejku už nezmazal. V napokon poslednej deviatej hre nezužitkoval náskok 30:0 a brejkovú šancu už po odvrátení dvoch mečbalov. Djokovič si pri treťom pripravil útok razantným podaním a zakončil.

Nadal z ostatných desiatich stretnutí so súpermi z Top 10 má štatistiku 1:9. Z titulu sa neradoval od mája, pod strechou už 4 roky. Srb sa môže dostať na 2. miesto v renkingu, ak opäť získa trofej (nikdy v živote ešte netriumfoval na rovnakom turnaji po roku). Nadal by v takom prípade potreboval na návrat pred Djokoviča dve víťazstvá v daviscupových singloch v "živých" zápasoch.

4. Nadal 3 0 3 0:6 24:38 0
Predchádzajúce výsledky: Novak Djokovič (3-Srb.) - Nikolaj Davydenko (6-Rus.) 3:6, 6:4, 7:5 za 168 minút, Robin Söderling (8-Švéd.) - Rafael Nadal (2-Šp.) 6:4, 6:4 za 99 minút, Nikolaj Davydenko (6-Rus.) - Rafael Nadal (2-Šp.) 6:1, 7:6 (4) za 108 minút, Robin Söderling (8-Švéd.) - Novak Djokovič (3-Srb.) 7:6 (5), 6:1 za 98 minút
Legenda: hráč, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.

Konečná tabuľka A-skupiny:
1. Federer 3 2 1 5:4 44:40 4 - postup do semifinále
2. Del Potro 3 2 1 5:4 45:43 4 - postup do semifinále
3. Murray 3 2 1 5:4 44:43 4
4. Verdasco 3 0 3 3:6 45:52 0
Súhrn výsledkov: Roger Federer (1-Švajč.) - Fernando Verdasco (7-Šp.) 4:6, 7:5, 6:1 za 120 minút, Andy Murray (4-V. Brit.) - Juan Martin Del Potro (5-Arg.) 6:3, 3:6, 6:2 za 131 minút, Juan Martin Del Potro (5-Arg.) - Fernando Verdasco (7-Šp.) 6:4, 3:6, 7:6 (1) za 144 minút, Roger Federer (1-Švajč.) - Andy Murray (4-V. Brit.) 3:6, 6:3, 6:1 za 118 minút, Juan Martin Del Potro (5-Arg.) - Roger Federer (1-Švajč.) 6:2, 6:7 (5), 6:3 za 127 minút, Andy Murray (4-V. Brit.) - Fernando Verdasco (7-Šp.) 6:4, 6:7 (4), 7:6 (3) za 181 minút
Pozn.: Pri rovnosti troch rozhodol pomer gemov (pri rovnosti pomeru setov).

Štvorhra:

B-skupina:
Max Mirnyj, Andy Ram (7-Biel./Izr.) - Lukáš Dlouhý, Leander Paes (4-ČR/India) 7:6 (1), 6:4 za 76 minút

1. Kubot, Marach 2 2 0 4:1 24:20 4
2. Mirnyj, Ram 3 2 1 5:2 35:29 4 - istota postupu do semifinále
3. B. Bryan, M. Bryan 2 1 1 2:2 20:19 2
4. Dlouhý, Paes 3 0 3 0:6 27:38 0
Predchádzajúce výsledky: Lukasz Kubot, Oliver Marach (6-Poľ./Rak.) - Lukáš Dlouhý, Leander Paes (4-ČR/India) 6:4, 7:6 (3) za 93 minút, Max Mirnyj, Andy Ram (7-Biel./Izr.) - Bob Bryan, Mike Bryan (2-USA) 6:4, 6:4 za 63 minút, Bob Bryan, Mike Bryan (2-USA) - Lukáš Dlouhý, Leander Paes (4-ČR/India) 6:3, 6:4 za 52 minút, Lukasz Kubot, Oliver Marach (6-Poľ./Rak.) - Max Mirnyj, Andy Ram (7-Biel./Izr.) 4:6, 6:4, 16:14 (zápasový tajbrejk) za 109 minút
Legenda: pár, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.

1. Bhupáthí, Knowles 3 2 1 4:3 32:28 4 - postup do semifinále
2. Čermák, Mertiňák 3 2 1 4:2 30:27 4 - postup do semifinále
3. Fyrstenberg, Matkowski 3 1 2 3:4 29:30 2
4. Nestor, Zimonjič 3 1 2 2:4 28:34 2
Súhrn výsledkov: Maheš Bhupáthí, Mark Knowles (3-India/Bah.) - František Čermák, Michal Mertiňák (5-ČR/SR) 6:3, 6:3 za 71 minút, Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski (8-Poľ.) - Daniel Nestor, Nenad Zimonjič (1-Kan./Srb.) 6:4, 6:4 za 65 minút, František Čermák, Michal Mertiňák (5-ČR/SR) - Daniel Nestor, Nenad Zimonjič (1-Kan./Srb.) 6:3, 6:4 za 61 minút, Maheš Bhupáthí, Mark Knowles (3-India/Bah.) - Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski (8-Poľ.) 3:6, 6:3, 10:7 (zápasový tajbrejk) za 76 minút, František Čermák, Michal Mertiňák (5-ČR/SR) - Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski (8-Poľ.) 6:4, 6:4 za 70 minút, Daniel Nestor, Nenad Zimonjič (1-Kan./Srb.) - Maheš Bhupáthí, Mark Knowles (3-India/Bah.) 6:4, 7:6 (9) za 79 minút
Pozn.: Pri rovnosti dvoch rozhodol vzájomný zápas.