Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

31. júla 2014

DPH by sa mala znížiť na úroveň 19 %, navrhuje Zsolt SimonDaň z pridanej hodnoty (DPH) by sa mala znížiť na predchádzajúcu úroveň 19 % a u všetkých potravín až na 10 %. Usilovať sa o to bude opozičná strana Most-Híd, ...Zdieľať
Zsolt Simon Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 31. júla (TASR) – Daň z pridanej hodnoty (DPH) by sa mala znížiť na predchádzajúcu úroveň 19 % a u všetkých potravín až na 10 %. Usilovať sa o to bude opozičná strana Most-Híd, ktorá na septembrovú schôdzu parlamentu plánuje v tomto zmysle predložiť novelu zákona o DPH. Uviedol to dnes na tlačovej besede poslanec Národnej rady (NR) SR a podpredseda strany Zsolt Simon.


Zníženie DPH z úrovne 20 % na 19 % by podľa Simona spôsobilo pokles príjmov do rozpočtu vo výške 220 miliónov eur. "Výpadok príjmov z DPH u potravín sa však vynahradí tým, že naši občania ich nepôjdu v takej miere nakupovať do Rakúska, do Čiech, do Poľska, ale budú ich nakupovať na území Slovenska," spresnil. Slovensko má sadzbu DPH na potravinách podľa jeho slov jednu z najvyšších v EÚ.

"Sme presvedčení, že občania sa už dosť podieľali na znižovaní deficitu verejnej správy. Ďalší deficit sa má znižovať hlavne šetrením vlády. Považujeme za neprípustné, aby vláda rozhadzovala peniaze daňových poplatníkov a zároveň plnila vrecká svojich sponzorov," poznamenal.

Kritika stimulov

Simon zároveň kritizoval poskytnutie investičnej pomoci vo výške 58 miliónov eur spoločnosti Duslo Šaľa. "Zastávame názor, že namiesto jedného investora s investíciou 200 miliónov eur, by sme podporovali radšej 100 investorov, ktorí urobia investíciu po 2 milióny eur. Práve preto chceme v zákone o investičnej pomoci navrhnúť niekoľko zmien," oznámil.

O všetkých investičných stimuloch bude podľa avizovaného návrhu novely zákona strany Most-Híd musieť rozhodovať vláda SR, nielen minister hospodárstva. "Je pre nás absolútne neprijateľné, že jeden člen vlády – minister hospodárstva, rozhodne o tom, že jeho bývalý spolupracovník v Dusle Šaľa dostane 58 miliónov eur daňovej úľavy, o ktorej nerozhodne ani vláda," zdôraznil.

Strana Most-Híd bude podľa Simona taktiež navrhovať, aby všetky investičné stimuly boli podmienené vytvorením nových pracovných miest. "Budeme navrhovať zníženie úrovne investičných nákladov v okresoch s nezamestnanosťou na úrovni priemeru SR a vyššou o 50 %, teda v rozsahu od približne 14 % do 21 %, z 5 miliónov eur na 2,5 milióna eur. V okresoch, kde je nezamestnanosť nad úrovňou 21 %, by sa povinnosť preinvestovať znížila z 3 miliónov eur na 2 milióny eur a povinnosť mať vlastné prostriedky bola 50-%. Takto znížené úrovne by dokázali splniť už aj slovenskí podnikatelia," dodal.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tretia zbraňová amnestia by mohla začať platiť od 1. decembra
<< predchádzajúci článok
Merkelová a Putin pracujú na mierovom pláne pre Ukrajinu

DPH by sa mala znížiť na úroveň 19 %, navrhuje Zsolt Simon - diskusné fórum čitateľov