Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. júna 2013

Ekonomika na Slovensku rastie pomalšiePohľad bankových domov na vývoj ekonomiky na Slovensku sa postupne zhoršuje. Po tom, čo v máji zhoršili výhľad pre rok 2014, v júni zrevidovali aj svoju prognózu pre tento rok. Podľa ...Zdieľať
nbs BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) - Pohľad bankových domov na vývoj ekonomiky na Slovensku sa postupne zhoršuje. Po tom, čo v máji zhoršili výhľad pre rok 2014, v júni zrevidovali aj svoju prognózu pre tento rok.


Podľa aktuálneho kola prieskumu Národnej banky Slovenska (NBS) medzi bankovými analytikmi totiž pre rok 2013 predpovedajú v priemere rast na úrovni 0,7 %, čím svoju májovú prognózu znížili o 0,2 percentuálneho bodu. Podobne sa znížili aj odhady bánk pre budúci rok z májových 2,5 % na 2,2 %.

Podobne ako v predchádzajúcich mesiacoch spolu so znižovaním odhadov hospodárskeho rastu bankoví analytici znižujú aj svoj výhľad rastu spotrebiteľských cien.

Odhad koncoročnej harmonizovanej inflácie, ako aj inflácie meranej národným indexom pre tento rok znížili o 0,1 percentuálneho bodu na 1,8 %. Prognózu inflácie pre budúci rok rovnako v oboch metodikách bankové domy znížili o 0,2 percentuálneho bodu na 2,3 %.

Bankoví analytici sú však momentálne pri predpovedaní vývoja hospodárskeho rastu stále mierne optimistickejší ako samotná centrálna banka, či rezort financií. Obe inštitúcie totiž v predchádzajúcich týždňoch revidovali svoje odhady smerom nadol.

NBS pritom znížila prognózu tohtoročného rastu z pôvodných 0,7 % na 0,6 % a rezort financií bol ešte razantnejší, keď zrevidoval svoju pôvodnú prognózu o 0,7 percentuálneho bodu na 0,5 %.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Róm zaútočil na rómskeho policajta, hrozí mu päť rokov basy
<< predchádzajúci článok
SOFTIP prináša ERP riešenie cez cloud a bezplatne