Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. augusta 2010

Estónsko redukuje prognózu rastu po eureOživenie ekonomiky Estónska po vstupe krajiny do eurozóny na budúci rok bude menej silné, ako sa pôvodne očakávalo, uviedlo v stredu estónske ministerstvo financií. "Tempo ekonomického rastu ...Zdieľať
zena Foto: TALLINN 25. augusta (WEBNOVINY) - Oživenie ekonomiky Estónska po vstupe krajiny do eurozóny na budúci rok bude menej silné, ako sa pôvodne očakávalo, uviedlo v stredu estónske ministerstvo financií. "Tempo ekonomického rastu Estónska sa v druhej polovici roka 2010 zrýchli, pričom ho bude ťahať export a v rovnakom čase sa začne zotavovanie domáceho dopytu," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. Rezort financií vylepšil prognózu hospodárskeho rastu v tomto roku na úroveň 2 % z pôvodne odhadovanej úrovne 1 %, ale mierne zredukoval prognózu rastu v roku 2011, a to na úroveň 3,6 % z pôvodnej úrovne 4 %.


Estónske ministerstvo financií zároveň vylepšilo prognózu vývoja deficitu štátneho rozpočtu. Teraz očakáva, že za rok 2010 bude deficit na úrovni 1,3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Pôvodne rátalo s tým, že dosiahne úroveň 2,5 % HDP. Pre rok 2011 odhaduje deficit rozpočtu na úrovni 1,6 % HDP, čo je zlepšenie oproti predchádzajúcej prognóze, ktorá rátala s deficitom na úrovni 2,2 % HDP. Do roku 2014 chce krajina dosiahnuť vyrovnaný rozpočet.

SITA, Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Jen ustúpil z rekordného maxima voči doláru a euru
<< predchádzajúci článok
Ukradli bustu Štefánika spred jeho rodného domu

Estónsko redukuje prognózu rastu po eure - diskusné fórum čitateľov