Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

28. marca 2010

Historické mestá Slovenska najkrajšou knihouSúťaž O najkrajšie knihy a propagačné materiály o Slovensku za rok 2009 a tiež súťaž Najkrajšie kalendáre Slovenska na rok 2010 už má svojich víťazov. Tento ...Zdieľať
Foto: pospolitost.wordpress.com

BRATISLAVA 28. marca (WEBNOVINY) - Súťaž O najkrajšie knihy a propagačné materiály o Slovensku za rok 2009 a tiež súťaž Najkrajšie kalendáre Slovenska na rok 2010 už má svojich víťazov. Tento týždeň ich vyhlásili v Banskej Bystrici v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice. Do tretieho ročníka súťaže Najkrajšie knihy a propagačné materiály o Slovensku za rok 2009 nominovali tvorcovia celkom 23 exponátov. Najpočetnejšie boli zastúpené mestá, samosprávne kraje a obce prostredníctvom obrazových publikácií, monografií, prospektov a skladačiek.

"Medzi najkrajšie exponáty patria knihy, ktoré poslali mestské úrady zo Svätého Jura, Nitry, Rožňavy, Svitu a obecné úrady," skonštatoval generálny sekretár Únie miest Slovenska (ÚMS) Marián Minarovič. Dodal, že zo samosprávnych krajov sa svojimi propagačnými aktivitami pochválil Prešovský kraj. "Porota zložená z polygrafov, fotografov, grafikov a iných odborníkov nemala ľahkú úlohu, aby z vyrovnanej kolekcie ocenila tie najkrajšie diela," zhodnotil Minarovič. Najkrajšou knihou o Slovensku za rok 2009 sa stala obrazová publikácia „Historické mestá Slovenska“ od autorov Vladimíra Bártu st. a Vladimíra Bártu ml. V kategórii regióny Slovenska zvíťazilo dielo „Gavurky“. V kategórii najkrajšia kniha o slovenských obciach získala najvyššie ocenenie publikácia „Bernolákovo – Dejiny obce“, v kategórii najkrajšia kniha o slovenských mestách získala prvenstvo kniha „Svätý Jur – Dejiny písané vínom“.

Súťaž „Najkrajšie kalendáre" mala už 18. ročník. Do tohtoročnej bolo nominovaných celkom 53 nástenných, stolových, plagátových a iných kalendárov od 43 vydavateľov, ktoré súťažili v 10 kategóriách. "Najviac kalendárov poslali do celoslovenskej súťaže mestské a obecné úrady. Silne boli obsadené aj kategórie firemných a autorských kalendárov," tvrdí Minarovič. Najúspešnejším vydavateľom kalendárov sa stala česko-slovenská spoločnosť PRESCO GROUP SLOVAKIA. "Ďalším úspešným vydavateľom je piešťanská firma MiniM – dcérska spoločnosť vydavateľstva Helma. Výnimočné ocenenia získal autor a vydavateľ Igor Boháč," informoval Minarovič. Do súťaže sa podľa neho prihlásil štyri výnimočné diela v kategórii autorských kalendárov a jedno v kategórii mesta Slovenska. "Ocenené boli aj diela fotografa Filipa Kuliševa i kalendár Jozefa Čvikotu Plynutie Času, ktorý získal mimoriadne ocenenie za netradičné technologické spracovanie. Mimoriadnu cenu za kreativitu získal jedinečný kalendár z banskobystrickej reklamnej agentúry ENTERPRISE," uviedol generálny sekretár Únie miest Slovenska.

Celoslovenskú súťaž tradične vyhlasuje Klub fotopublicistov so Štátnou vedeckou knižnicou v Banskej Bystrici a ďalšími kultúrnymi inštitúciami. "Partnerom súťaže, tak ako v predchádzajúcich, aj v tomto roku je Únia miest Slovenska," uviedol Minarovič. Dodal, že výsledky súťaží budú zverejnené na najkalendar.sk a najkrajsieknihy.sk a tiež na web stránke ÚMS unia-miest.sk. "Ocenené diela budú vystavené v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici do 13. apríla a následne v mestách Levice, Košice, Bardejov, Piešťany, Rožňava, Stará Ľubovňa, Veľký Krtíš, Zvolen a Žilina," dodal Minarovič.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
USA: Ošetrovateľku v zoo udrela hlavou žirafa
<< predchádzajúci článok
Polícia vyšetruje aj priateľku Jacksonovho lekára

Historické mestá Slovenska najkrajšou knihou - diskusné fórum čitateľov