Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

30. júla 2020

Kanabidiol už na Slovensku nebude zakázaný, ministerstvo zdravotníctva chystá noveluRezort zdravotníctva plánuje vyradiť látku cannabidiol (CBD) zo zoznamu psychotropných látok.Zdieľať
kanabidiol

Vyplýva to z pripravovanej novely zákona o omamných, psychotropných látkach a prípravkoch.

Odborný výbor Svetovej zdravotníckej organizácie ju totiž považuje za neškodnú a nespôsobuje podľa neho vznik závislosti. Táto látka tiež nie je zaradená do zoznamu psychotropných látok ani podľa dohovorov OSN.

Do zoznamu pribudnú ďalšie látky

Cieľom návrhu je tiež doplniť zoznam o dve omamné látky I. skupiny, sedem psychotropných látok I. skupiny a dve psychotropné látky III. skupiny. Pripomienkové konanie k novele by malo začať v auguste.

„Cieľom návrhu zákona je rozšíriť kontrolné mechanizmy vyžadované medzinárodnými dohovormi OSN, ktoré sa vzťahujú na omamné látky, psychotropné látky a na ďalšie látky, ktoré sa zneužívajú osobami závislými na užívaní omamných látok a psychotropných látok, výrobcami a dílermi drog a zosúladiť zákon s právom Európskej únie,“ uvádza ministerstvo zdravotníctva v pripravovanej novele.

Návrh zákona podľa rezortu prispeje k zvýšeniu sociálnej ochrany a k prevencii vzniku závislosti od užívania omamných a psychotropných látok. Pomôcť má aj v prevencii liečby zdravotných následkov osôb závislých od užívania drog, vrátane trestnej činnosti.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Cestujete z Chorvátska cez Slovinsko? Tranzit musíte vykonať do 12 hodín
<< predchádzajúci článok
India zaznamenala prudký nárast nákazy koronavírusom, vláda napriek tomu uvoľňuje obmedzenia

Kanabidiol už na Slovensku nebude zakázaný, ministerstvo zdravotníctva chystá novelu - diskusné fórum čitateľov