Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. apríla 2012

Maďarsko ustúpi únii, chce finančnú pomocMaďarská vláda v utorok predložila do parlamentu novelu zákona o centrálnej banke. Zo zákona by mali vypadnúť niektoré kritizované ustanovenia vrátane povinnosti rady pre monetárnu politiku ...Zdieľať
madarsky parlament BUDAPEŠŤ 18. apríla (WEBNOVINY) - Maďarská vláda v utorok predložila do parlamentu novelu zákona o centrálnej banke. Zo zákona by mali vypadnúť niektoré kritizované ustanovenia vrátane povinnosti rady pre monetárnu politiku centrálnej banky predkladať svoju agendu vláde, či zámeru zlúčiť centrálnu banku s úradom pre dohľad nad finančným trhom (PSZAF).


Viaceré sporné otázky však zostávajú otvorené a nie je isté, či bude Európska komisia považovať ústupky za dostatočné, informovala agentúra Reuters.

Zákon o maďarskej centrálnej banke aj po novelizácii naďalej počíta s rozšírením počtu členov rady pre monetárnu politiku centrálnej banky, znížením platu súčasného guvernéra banky a právom vlády vymenovať tretieho viceguvernéra. Všetky tieto opatrenia opakovane kritizovala Európska centrálna banka (ECB).

Maďarsko chce získať od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF) finančnú pomoc. Začatiu formálnych rokovaní však bránia právne spory s Bruselom. Európska komisia vedie proti Maďarsku konania pre viaceré zákony, ktoré sa týkajú nezávislosti centrálnej banky, fungovania úradu pre ochranu osobných údajov alebo odchodu sudcov do dôchodku.

Komisia taktiež vo februári navrhla pozastaviť od budúceho roka Maďarsku vyplácanie eurofondov v hodnote 495 miliónov eur. Zdôvodnila to príliš vysokým deficitom maďarských verejných financií.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prezident Sarkozy chce podporiť export nižším kurzom eura
<< predchádzajúci článok
Konferencia European Utility Conference vo Viedni

Maďarsko ustúpi únii, chce finančnú pomoc - diskusné fórum čitateľov