Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. apríla 2011

Menšiny dostanú na svoju kultúru štyri milióny eurNa kultúru národnostných menšín vyčlenil štát v tomto roku štyri milióny eur. Výzvu na predkladanie žiadostí ...Zdieľať
bez nazvu Podpredseda vlády SR pre ľudské práva a menšiny Rudolf Chmel.Foto: SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 15. apríla (WEBNOVINY) - Na kultúru národnostných menšín vyčlenil štát v tomto roku štyri milióny eur. Výzvu na predkladanie žiadostí o dotácie v programe Kultúra národnostných menšín vyhlásil podpredseda vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel, doteraz jeho úrad zaznamenal 2 059 žiadostí.


Oproti minulému roku ide o nárast o 800 žiadostí, narástla však aj suma, ktorá bude rozdelená. Oproti vlaňajšku, keď tento program patril ešte do pôsobnosti Ministerstva kultúry SR, došlo k jej zvýšeniu o 500-tisíc eur.

Viac ako polovica žiadostí na dotácie sa týka projektov určených pre maďarskú menšinu, ide o 1 308 žiadostí. Druhý najvyšší počet, 221 žiadostí, sa týka rómskej menšiny, 167 rusínskej a 51 ukrajinskej. Nemeckej menšiny sa týka 48 žiadostí, českej 43, ruskej 38 a židovskej 31. Nasleduje poľská menšina s 25 žiadosťami, chorvátska s 16, bulharská s desiatimi a srbskej a moravskej sa týka po šesť žiadostí.

Evidenciu žiadostí v súčasnosti robí Sekcia národnostných menšín Úradu vlády SR. "Už teraz sa ukazuje, že žiadatelia na svoje projekty požadujú dotácie, ktoré výrazne prevyšujú štátnym rozpočtom stanovenú celkovú sumu štyri milióny eur. Do konca apríla sa uskutoční posúdenie správnosti a úplnosti zaregistrovaných žiadostí a do 15. mája posúdia odborné komisie predložené projekty a žiadosti o dotácie," informoval agentúru SITA Jozef Švolík z kancelárie podpredsedu vlády.

O poskytnutí či neposkytnutí dotácie sa rozhodne do konca mája. Žiadatelia, ktorých projekty odsúhlasia komisie, následne dostanú návrh zmluvy a po podpísaní zmluvy do desiatich dní aj pridelené finančné prostriedky.

Program Kultúra národnostných menšín 2011 je zameraný na podporu kultúrnych aktivít a umeleckej tvorby, aktivít divadelných a ľudovoumeleckých súborov, na podporu záujmovej činnosti a využitia voľného času, na podporu výskumu kultúry, života, histórie, jazyka a identity príslušníkov menšín, edičnej činnosti, periodickej a neperiodickej tlače, zvukových a multimediálnych nosičov a elektronických výstupov, aktivít kultúrnych aj cirkevných inštitúcií, na podporu vzdelávacích projektov, zahraničných a medzinárodných kultúrnych aktivít.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
BSK bude možno spolupracovať na projekte Stratené Mesto
<< predchádzajúci článok
Starček spáchal samovraždu, nechcel odísť od Fukušimy

Menšiny dostanú na svoju kultúru štyri milióny eur - diskusné fórum čitateľov

Odkedy sú Madari menšina?16.4. 2:33:47