08. septembra 2008

Murray zdolal Nadala a vo finále vyzve Federera

V New Yorku na US Open sa nezopakuje do tretice v tomto roku na grandslamovom turnaji finále snov Roger Federer - Rafael Nadal. Súperom obhajcu titulu z posledných štyroch rokov Federera vo finále dvojhry ...

NEW YORK 8. septembra (WEBNOVINY) - V New Yorku na US Open sa nezopakuje do tretice v tomto roku na grandslamovom turnaji finále snov Roger Federer - Rafael Nadal. Súperom obhajcu titulu z posledných štyroch rokov Federera vo finále dvojhry mužov na 127. majstrovstvách USA v tenise bude Brit Andy Murray. Nasadená šestka turnaja zdolala v stretnutí vysokej úrovne hranom v dôsledku nepriazne počasia dva dni najvyššie nasadeného Španiela Rafaela Nadala za 210 minút 6:2, 7:6 (5), 4:6, 6:4. Murray vo svojom zrejme dosiaľ životnom zápase prestrieľal súpera na esá 21:7 a na víťazné údery celkovo 65:32. Dvadsaťjedenročný rodák zo škótskeho Dunblane Murray postúpil vôbec po prvý raz do finále na turnaji "veľkej štvorky", zatiaľ čo víťaz ôsmich tohtoročných podujatí Nadal nezvládol svoju premiéru v úlohe svetovej jednotky až do samého konca. Tohtoročný šampión z Roland Garros, Wimbledonu aj olympijských hier v Pekingu nepredĺžil svoju sériu 14 víťazných zápasov v rade a nestal sa nasledovníkom Austrálčana Roda Lavera, ktorý v roku 1969 zatiaľ ako posledný tenista triumfoval v jednom roku na Roland Garros, Wimbledone aj US Open. Murray zdolal Nadala v šiestom vzájomnom súboji vôbec po prvý raz. Ak vo finále zvíťazí Murray nad Federerom, stane sa prvým britským tenistom s triumfom na majstrovstvách USA po 72 rokoch. V roku 1936 v New Yorku zvíťazil Fred Perry. Finále dvojhry mužov Federer - Murray je na programe v pondelok od 23.00 h Dvojhra mužov - semifinále: Andy Murray (6-V. Brit.) - Rafael Nadal (1-Šp.) 6:2, 7:6 (5), 4:6, 6:4 za 210 minút V prvom sete Murray prekvapil Nadala skvelou defenzívou, ktorá je vo väčšine prípadov práve Španielovou veľkou zbraňou. Prakticky žiadna Nadalova loptička nebola definitívne víťazná a Murrayov servis bol zasa dostatočne dôrazný a účinný. Škótsky rodák brejkol ľaváka z Malorky v treťom geme na 2:1 a neskôr aj v siedmom na 5:2 a napokon vyhral set za 34 minút 6:2. V druhom dejstve bol Murray naďalej lepším hráčom na kurte, ale Nadal si už napriek problémom a dovedna piatim odvráteným brejkbalom držal svoj servis. Set vyvrcholil v tajbrejku, v ktorom po minibrejku Murray viedol 3:1. Nadal ešte zrovnal krok na 3:3 aj vďaka súperovej dvojchybe, ale od stavu 5:4 prehral tri loptičky v rade a tá posledná znamenala po Španielovej nevynútenej chybe z krížneho bekhendu zisk druhého setu pre 21-ročného Škóta. V treťom sete prišla hneď v úvode konečne slabšia chvíľka aj na v tomto stretnutí "železného" Murraya a po vôbec prvom brejkbale Nadala v stretnutí zaznelo charakteristické Španielovo "vamos". Vzápätí päťnásobný grandslamový víťaz zužitkoval svoj servis na vedenie 2:0 na gemy. Zdalo sa, že Nadal definitívne chytil rytmus, ale zastavilo ho počasie. Za stavu 3:2 pred ďalším podaním rodáka z Manacoru museli obaja aktéri z kurtu, keďže sa na dlhší čas rozpršalo. Napokon sa pokračovalo až o vyše 25 hodín (na hlavnom dvorci Arthura Asha namiesto kurtu Louisa Armstronga), keďže zvyšok sobotňajšieho programu presunuli organizátori nútene na nedeľu. Dohrávku začali obaja tenisti vo veľkom štýle a suverénnym spôsobom vyhrávali svoje podania. Postupne sa Murray rozohral k opätovne skvelému výkonu, ale Nadal si stále udržiaval výhodu jedného brejku. Za stavu 5:4 Španiel podával na víťazstvo v sete a premenil druhý setbal, keď predtým musel čeliť brejkbalu. Vo štvrtom dejstve sa hral fyzicky náročný tenis s množstvom topspinových výmen, keďže obaja aktéri mali ešte relatívne dosť síl. V druhom geme sa aktéri ťahali takmer desať minút o každú loptičku, ale Nadal po siedmich odvrátených brejkbaloch napokon svoje podanie udržal. Vzápätí vyhral súperov servis na nulu (2:1) a keď po troch hodinách čistého času pridal aj tretí víťazný gem v štvrtom sete, zdalo sa, že preberá kontrolu nad vývojom. Opak bol pravdou. Nasledovali tri víťazné gemy pre Murraya znamenajúce obrátenie stavu z 1:3 na 4:3. Nadal sa nevzdával a cez jeden brejkbal vyrovnal na 4:4. Brit však mal v tomto zápase fyzicky aj psychicky navrch a ešte i šťastie na svojej strane. Poľahky upravil na 5:4 a nechal španielskeho súpera podávať na udržanie sa v zápase. Nadal sa v geme, v ktorom dvakrát pomohla jeho súperovi páska, ešte dostal do vedenia 40:30, ale gembal už nevyužil. Murray sa chopil hneď prvej príležitosti na potvrdenie celkového víťazstva: po neodhadnutom skrátení od súpera mu poslal víťazné obhodenie znamenajúce jeho historický postup do finále grandslamového turnaja, hoci premenil len 4 z 20 brejkbalov (Španiel 2 z 3). SITA